Czym kierować się podczas wyboru koszuli ślubnej?

28 maj 2020
Karolina Zysek

Przygotowując się do wesela, chcemy zadbać o każdy najmniejszy szczegół. Nic dziwnego, ponieważ to jedyny taki dzień w Waszym wspólnym życiu. Takim szczegółem nie musi być koniecznie wstążka na winietce, a jak ważna jakość wykonania danego produktu.

To, że coś niezwykle wygląda nie oznacza, że jednocześnie musi być jakościowo dobre. I na odwrót - nawet najlepsza jakość nie zapewnia idealnego dobrania w każdym przypadku. 

Tym tajemniczym wstępem chcę przywołać temat stylizacji ślubnych, a dokładnie stylizacji pana młodego. Tym razem kilka słów o koszuli do ślubu - czym powinna się charakteryzować, na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli jesteście przed wyborem stylizacji pana młodego, to jest to obowiązkowy artykuł!

Kolory koszuli ślubnej

Eksperci od mody ślubnej zgodnie twierdzą, że koszula ślubna nie jest wcale dodatkiem do garnituru ślubnego, a wręcz odwrotnie. To ona tworzy finalny wygląd mężczyzny, podkreśla dbałość o szczegóły i wydobywa jeszcze więcej z idealnie dobranego garnituru. A skoro tworzy finalny wygląd stylizacji, to jaki kolor powinna mać koszula ślubna, aby skraść serce narzeczonej przy ołtarzu?

Jedną z najtrafniejszych porad względem koloru koszuli ślubnej jest porada Krzysztofa Ławniczak - właściciela marki Kruk’s Different: „Nie sugerowałbym koszul ecru do sukni ślubnej w tym samym kolorze. Najlepiej, gdy koszula jest biała, ale w ciepłym odcieniu”

Porada Pana Krzysztofa jest po prostu pigułką wiedzy o doborze koloru koszuli ślubnej. Koszula ta powinna być przede wszystkim biała - odradza eksperymentów między innymi z czarną koszulą. Biel koszuli nie jest jednak podyktowana podobną symboliką, jak w przypadku sukni ślubnej. Koszula powinna być biała, ponieważ według zasad lookcodu ślubnego, musi być ona dopasowana do koloru sukni ślubnej. Nie należy natomiast też przesadzać z jej idealnym doborem - to, że suknia jest ecru nie oznacza, że koszula ma być również ecru. Dlaczego? 



Koszulą ślubna stanowi tło na pięknej sukni ślubnej, dlatego jej odcień powinien komponować i dopełniać się ze suknią, a nie upodobniać. Co więcej, nawet jeśli znajdziemy idealny odcień ecru czy bieli, to pamiętajcie, że koszula jest wykonana z innego materiału niż sukienka. Stąd nawet dobrze dopasowany odcień będzie się różnić.

Jeśli Wasza partnerka wybrała suknię w kolorze pastelowego różu, to idealnym dopełnieniem będzie koszula w kolorze czystej bieli. Natomiast jeśli panna młoda ubierze sukienkę ecru, to nadal pozostańmy przy bieli, lecz delikatnie złamanej. Nie idźcie w kierunku idealnego kremu, ponieważ koszula może wyglądać po prostu na wyblakłą w towarzystwie sukni i garnituru.

Sylwetki męskich koszul 

W profesjonalnym salonie z elegancką modą męską z pewnością stylista dobierze Wam idealną koszulę pod względem rozmiaru i sylwetki. Warto jednak, abyście sami wiedzieli, dlaczego została Wam dopasowana taka, a nie inna koszula. Dobór koszuli rozpoczniecie od wymiarów i Waszej sylwetki, a mianowicie od kołnierzyka i odszycia.

W świecie koszul - a przynajmniej tych, które znajdziecie w dedykowanych salonach z modą męską, nie sieciówkach - rozmiary koszul będą podyktowane rozmiarem kołnierzyka. Rozmiar kołnierzyka to nic innego, jak obwód Waszej szyi. Każdy większy rozmiar kołnierzyka to 1 cm więcej w obwodzie szyi i około 4 cm w klatce piersiowej. Dlatego nie władamy w tym przypadku rozmiarami typu XL, tylko typowo centymetrami - 38, 39, 40, itd.

Aby zmierzyć rozmiar kołnierzyka, wystarczy zmierzyć obwód szyi z pomocą metra krawieckiego. Tyle, ile Wam wyjdzie centymetrów, tyle macie w tzw. kołnierzyku. Dlatego jeśli powiecie stylistce, że macie rozmiar XL, to nic jej to nie powie. Często zdarza się tak, gdy kobiety chcą kupić koszulę swojemu partnerowi na prezent i próbują sięgnąć pamięcią, jaki rozmiar widnieje na metce - L czy XL?

A teraz sylwetki. Obecnie szyje się koszule, jak i garnitury w trzech sylwetkach: standardowej, wyszczupleniu (popularne slim wśród klientów) oraz dopasowaniu. Po co aż tyle? Wyszczególnia się aż trzy sylwetki, aby dopasować jak najlepiej koszulę i garnitur, a nie jak wcześniej, gdy nasi dziadkowie chodzili w za dużych stylizacjach. Nie chodzi nawet o modę, a po prostu fakt, że jeśli coś jest za duże, to jest źle dopasowane. 

Dla panów ze sporym brzuchem oraz o nieco większych gabarytach dobiera się koszule w sylwetce standardowej. I chociaż mogło by się wydawać, że w takim razie każdy pan z brzuszkiem powinien mieć taką koszulę, to nic bardziej mylnego. Sylwetka wyszczuplona, czyli nazywana slim, jest idealna dla panów o niewielkim brzuszku, jednak z wąską talią. Dzięki taliowaniu w koszuli zakryjemy co nieco, a podkreślimy swojej atuty ;)

Ostatnia sylwetka to dopasowanie, czyli tzw. linijka, kształt I. Ze względu na podwójne taliowanie, to idealna sylwetka dla bardzo szczupłych panów bez zbędnych kilogramów.

Czy już wiecie Panowie jaką macie sylwetkę? :)

Kołnierzyki w męskiej koszuli

W męskich koszulach znajdziemy siedem rodzajów kołnierzyków: kent, mały kent, włoski, button down, hidden button down, półwłoski i ultrawłoch. Ten ostatni jest zdecydowanie mniej popularny od pozostałych kołnierzyków ze względu na dość ekstrawagancki kształt.

Kent jest uznawany za najbardziej klasyczny kołnierzyk w koszulach męskich i sprawdzi się jednocześnie do krawatu, jak i muchy. Jego wyłogi są nieco szersze niż we włoskim kołnierzyku, ale za to ustawione pod mniejszym kątem. Kent sprawdzi się dla panów, którzy mają owalną twarz i nieco większe gabaryty. Jeśli chodzi o mały kent, to jest to analogiczny kołnierzyk do kenta, lecz nieco mniejszy. Mały kent stosowany jest najczęściej w koszulach dopasowanych - panowie, którzy noszą tego typu koszule są drobnym osobami, więc standardowy kent wyglądałby po prostu karykaturalnie.

Natomiast kołnierzyki włoski i półwłoski są nieco bardziej eleganckie. W tych kołnierzykach sprawdza się lepiej krawat ze względu na szerokie ustawienie wyłogów. Natomiast warto pamiętać że kołnierzyk półwłoski jest połączeniem kentu z włoskim, więc będzie dobrym wyborem, zarówno dla panów z owalną twarzą, jak i drobniejszą w sylwetce dopasowanej.

Kołnierzyki button down i hidden button down charakteryzują się kolejno dodatkowymi guzikami na kołnierzyku bądź ukrytym guzikiem pod kołnierzykiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kołnierzyk będzie się nadal odpowiednio układał po odpięciu pierwszego guzika.

Rodzaje koszul pod względem zapinana 

Na rynku znajdziemy koszule zapinane na spinki i guziki. Koszule na spinki to przede wszystkim koszule z zakrytą listwą i smokingowe. Pisząc „zakryta listwa”, mam na myśli guziki umieszczone wzdłuż koszuli, na które ją zapinamy, jednak są one zakryte dodatkową listwą materiału. Zdarzają się też jednak koszule na spinki z odkrytą listwą, natomiast wygląda to zdecydowanie mniej elegancko. 

Spinki zapinamy oczywiście na mankietach, a jeśli koszula jest na guziki, to analogiczne znajdują się one również na mankietach. Do ślubu natomiast polecam zaszaleć z koszulą na spinki - można je spersonalizować, a poza tym doda jeszcze więcej elegancji stylizacji ślubnej. 

Materiał koszuli ślubnej

Koszula ślubna powinna być oczywiście w 100% bawełniana. Najlepiej jeśli będzie to bawełna dwuskrętna. Jej włókna - podwójnie skręcane - charakteryzują się wysoką jakością, o którą powinniście zadbać w dniu ślubu. Koszule z bawełny 2-skrętnej znacząco odznaczają się na tle zwykłych koszul bawełnianych, a przede wszystkim są odporne na zagniecenia i przepuszczają powietrze.

Dzięki temu, po wielu godzinach zabawy nie doświadczymy niechlujnych zagnieceń na rękawkach oraz krepujących plam w okolicach potliwych. Koszt takiej koszuli to średnio 300 złotych. 

Chyba już wszystko wiecie o męskich koszulach! Mam nadzieję, że dzięki takiej instrukcji będzie Wam łatwiej zdecydować, która koszula będzie idealna dla pana młodego. Unikajcie słabej jakości, bo będzie to widać niewiele po rozpoczęciu zabawy oraz poszukiwania koszuli w identycznym kolorze, co suknia ślubna. A! I pamiętajcie, żeby kupić co najmniej dwie sztuki na zapas!



A Wy jakie macie doświadczenia z koszulami? Udało Wam się znaleźć idealną, która zdała pozytywnie test podczas zabawy weselnej? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 grudzień 2018
17 październik 2017

Komentarze