Jaki kwiat wybrać do butonierki?

29 kwiecień 2020
Adrian Bodzioch

Butonierka, zwana błędnie również brustaszą, to małe nacięcie w klapie marynarki, które niegdyś służyło do praktycznych celów (zapinania marynarki pod szyję), aby teraz służyło jedynie do celów stylizacyjnych. W większości konfekcyjnych garniturów butonierka jest wyłącznie ozdobnym ściegiem, a wewnątrz nie ma wykonanego nacięcia, przez co koniec końców jest ozdobną imitacją.

Warto ją jednak naciąć i uzyskać naprawdę ciekawy element każdej stylizacji, w tym także tej ślubnej.

 

Kwiat podczas ślubu to Twój prawdziwy przyjaciel

Od czasu, kiedy butonierka stała się elementem stricte wizerunkowym, do jej przyozdabiania wykorzystuje się kwiaty, szczególnie te żywe. To wspaniałe rozwiązanie szczególnie podczas ślubu.

Kwiat jest synonimem radości i rozkwitu życia, dlatego idealnie pasuje na ceremonię ślubną oraz weselną i stanowi idealne uzupełnienie tych uroczystości. Kwiat dodaje ciepła stylizacji oraz naturalności i wpływa na percepcję całego naszego stroju, który - co nie powinno dziwić - natychmiast wiele zyskuje w oczach biesiadników.

Jaki kwiat do butonierki wybrać?

Kwiatów są tysiące i koniec końców można wybrać taki, który się podoba zarówno nam, jak i wybrance naszego serca. Przyjęło się, że dobrym wyborem zawsze będą goździki. Są niewielkie, subtelne i bardzo delikatne, dlatego sprawdzą się rewelacyjnie u osób, które nie mają przekonania do większych kwiatów.

Z kolei odważniejsi mężczyźni powinni włożyć do przeciętej dziurki butonierki gardenię lub orchideę, ewentualnie wspaniałą różę o idealnym kształcie. Róża powinna być biała - będzie bardziej uroczysta, a mniej namiętna.

Niektórzy traktują ten element także jako wyraz własnej osobowości i tak naprawdę nie ma tutaj żadnych przeszkód przed tym, by wybrać kwiat, który szczerze pokochaliśmy. Mogą to być kwiaty iście egzotyczne i rzadko spotykane, jak i te dosłownie z naszego podwórka. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Nie można przesadzić!

To bardzo istotne zagadnienie. Kwiat w butonierce sam w sobie jest bardzo wyróżniającym się elementem stylizacji, dlatego musimy w jego przypadku pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Kwiat powinien być... kwiatem, a nie całym bukietem! Dlatego wykorzystujemy jedynie sam kwiat bez liści i zdobień. Wielu mężczyzn chodzących po galeriach z pewnością nie raz zauważy na wystawie garnitur z całym bukietem przypiętym do klapy. Nie rób tego. Nigdy! :)

Po drugie, liczy się sposób włożenia łodygi kwiatu do butonierki. Wielu mężczyzn (oczywiście błędnie) nie przecina dziurki, tylko zostawia łodygę na zewnątrz i przypina ją agrafką do klapy marynarki. Dajcie spokój. To tak, jakby kobiety nosiły bieliznę na ubraniach...

Butonierka musi być nacięta, a łodyga włożona do jej środka. Łodygę zaczepia się o specjalną pętelkę znajdującą się od spodu klapy, nieco niżej niż dziurka.

Kwiatem popraw pewność siebie

Kwiat w butonierce może także nieść ze sobą większy sentyment. Możemy go zerwać w dniu ślubu z ogrodu ukochanej, po czym wpiąć sobie go w butonierkę, dzięki czemu będziemy czuć obecność ukochanej cały czas przy sobie.

Kwiat możemy zerwać także z innego, równie sentymentalnego miejsca. Fajnie będzie wykorzystać kwiat zerwany z łąki, na której spędziliście czas oboje po raz pierwszy, czy też z ogrodu bliskiej osoby, która niestety nie mogła być z Wami na ceremonii ślubnej.

Możliwości są tysiące, warto je wykorzystać. Mam nadzieję, że moje pomysły Was zainspirują :) 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 październik 2019
13 kwiecień 2019

Komentarze