Wyjątkowa oprawa ślubu i podpora Panny Młodej

14 wrzesień 2017
Karolina Kosmala

Druhna to jeden z ulubionych motywów amerykańskich komedii romantycznych – czasami fabuła kręci się wokół ich sercowych przygód (z wybrankiem serca poznanym na weselu), jednak chyba nawet częściej, jednym z wątków są sukienki druhen, obśmiewane, znienawidzone i zawsze jednakowe. Widziałyście film 27 sukienek w całości poświęcony temu „problemowi”?

Kim jest więc druhna i czy warto ją mieć przy sobie w tym najważniejszym dniu?

W polskiej tradycji, co zresztą związane jest także z przepisami prawa, Pannie Młodej towarzyszy świadkowa, najczęściej siostra lub najlepsza przyjaciółka. Jej rola zwykle nie ogranicza się do podpisu pod protokołem ślubnym, ale ma za zadanie także pomagać Pannie Młodej w podjęciu ważnych decyzji jeszcze przed uroczystością zaślubin (suknia!), a także wspierać organizacyjnie w trakcie wesela i dbać o to, aby goście dobrze się bawili i niczego im nie brakowało.

Co jednak, jeśli mamy więcej sióstr czy przyjaciółek i podczas tego wyjątkowego dnia chciałybyśmy podkreślić ich rolę w naszym życiu? Zdecydowanie się na orszak druhen to całkiem dobre rozwiązanie, dla równowagi dobrze by było, aby Pan Młody dobrał sobie taką samą ilość drużbów. Ile druhen to wystarczająco dużo, a ile stanowi już tłum? Wystarczą 2 czy 3, jednak może być ich nawet kilkanaście: pomyśl jednak o miejscu, w którym bierzesz ślub: mały wiejski kościółek i 12 przyjaciółek przy ołtarzu to chyba nie najlepszy pomysł.

Czy druhna musi być panną?

Tradycyjnie – tak. Jest nawet powiedzenie: „Kto trzy razy drużbuje, sam nigdy nie ślubuje”. W naszym przypadku druhna jest jednak funkcją zupełnie nieformalną, dlatego nie musisz trzymać się tej zasady, poproś na druhny po prostu te osoby, które są Ci bliskie. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jeśli zechcesz, Twoją druhną może być zarówno sześcioletnia siostrzenica, jak i ukochana starsza ciocia czy babcia.

Obowiązki druhen

Jak już wspominałam na początku, tradycyjnie obowiązkami obarczona jest raczej świadkowa, druhny nie mają jakiejś specjalnej roli poza towarzyszeniem Pannie Młodej przy ołtarzu (i flirtowaniem z drużbami). Oczywiście możesz jednak poprosić przyjaciółki, aby trochę Ci pomogły, np. wskazując gościom miejsca przy wejściu do sali weselnej, zbierając prezenty czy kwiaty w jednym miejscu. Druhny mogą także zwrócić uwagę na Twój trochę już rozmazany makijaż, poprawić suknię czy fryzurę. Dobrze, jeśli któraś z nich zostanie wyposażona w niezbędny zestaw do szycia, chusteczki higieniczne, plastry czy środki przeciwbólowe – zadbaj o to, by nie musieć się później niepotrzebnie martwić! Druhny mogą pełnić ważną rolę jeszcze przed uroczystością, pomagając Ci w wyborze sukni, dodatków, uczesania czy ważnych decyzjach dotyczących przyjęcia weselnego: dekoracjach, menu. Moja rada: nie musisz w to angażować wszystkich druhen, poproś tylko te, które mają podobny gust do Twojego i polegasz na ich zdaniu, w przeciwnym razie, zamiast dobrej zabawy, czeka Cię sporo frustracji!

Stroje druhen

Przechodzimy do najbardziej kontrowersyjnego tematu, któremu przeznaczę najwięcej miejsca: strojów druhen. Nie udawajmy, że wybór sukienki na wesele jest nieważny: każdy chce dobrze wyglądać i dobrze się czuć, zazwyczaj poświęca temu dużo energii (a czasem pieniędzy). Z drugiej strony to TWÓJ dzień i chcesz, aby wszystko było po Twojej myśli. Zanim zdecydujesz się ubrać swoje druhny w jednakowe stroje pasterek (w końcu to nieformalne wesele na wsi) lub uszyć im piękne kreacje z nieprzepuszczającej powietrza tkaniny zasłonowej (taka ładna przecież i przeceniona) pomyśl, czy naprawdę chcesz, aby Twoje najlepsze przyjaciółki wspominały ten dzień jako koszmar? Jeśli w zestawie druhen masz pulchną blondynkę z różową cerą, smagłą i szczupłą jak modelka brunetkę i bladego rudzielca, który wstydzi się swoich nóg, dobranie sukienek tak, by każda z dziewczyn wyglądała w miarę ładnie i czuła się komfortowo może graniczyć z cudem i pochłonie mnóstwo Twojego czasu, energii, no i oczywiście środków. Na pewno znajdziesz wiele artykułów zachęcających do ubrania druhen jednakowo, ja jednak chciałam Cię od tego raczej odwieść.

Co więc można zrobić, żeby druhny tworzyły zwartą grupę? Najprostszy pomysł to obdarzenie każdej jednakowym bukiecikiem kwiatów. Optymalny sposób, a przy tym ciągle dający dużo swobody, to zaproponowanie koloru, w którym powinna być kreacja druhny (lepiej chociaż trochę dookreślić odcień). A może wspólnie wybierzcie tkaninę, a każda z druhen niech uszyje sukienkę zgodnie ze swoim wyborem? W ten sposób dziewczyny będą wyróżniać się przy ołtarzu, a jednocześnie kreacje będą dobrane zgodnie z ich gustem i sylwetką. Lub wspólnie wybierzcie się na zakupy – nie tylko w sieciówkach, ale i fajnych butikach znajdziecie różne modele sukienek szyte z jednego materiału. W ten sposób uda Ci się utrzymać pomysły na kreacje druhen w ryzach, dziewczyny będą zadowolone, a przy tym będziecie świetnie się bawić! Możesz też zaproponować określony styl lub element, np. tiulową czy ołówkową spódnicę.

 

Jeśli masz kilka przyjaciółek i każdą chciałabyś uhonorować, orszak druhen to całkiem fajny pomysł i one na pewno to docenią. Jednak jeśli chcesz, aby te w końcu bliskie Ci osoby dobrze się bawiły i na długo zapamiętały ten ważny dla Ciebie dzień, przemyśl, czy warto forsować wszystko, co sobie wymyśliłaś widząc ich zdecydowany opór. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci poradzić sobie z druhnami.

Podsumowując: posłuchaj uwag druhen odnośnie Twoich propozycji i przemyśl wszystko, zanim powiesz „nie” albo „tak”, wbrew własnemu przekonaniu. Ostatecznie, to Twój ślub i Ty masz prawo podejmować własne decyzje – one zapewne też będą miały taką okazję i wtedy będą mogły zrealizować swoje pomysły.

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 wrzesień 2018

Komentarze