Jak stworzyć plan usadzenia Gości?

20 październik 2019
Karolina Zysek

Plan stołów staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Tworzy się go na lustrach, sztalugach bądź umieszcza się go w ramkach na zdjęcia. 

Bez względu jednak na jaką formę się zdecydujecie, trzeba na początku stworzyć plan usadzenia Gości. Z doświadczenia wiem, że dla wielu Par Młodych stanowi to ogromne wyzwanie, a wystarczy poznać kilka ważnych zasad, by uporać się z tą czynnością. Biała karta, ołówek w dłoń i razem ze mną stwórzcie pomocną planszę!

Stół prezydialny

To oczywiście stół Nowożeńców, który zazwyczaj wyróżnia się od innych kształtem czy dekoracją. Możecie go dzielić ze świadkami lub rodzicami bądź zadecydować o stole tylko dla Waszej dwójki. Ostatnia opcja jest poniekąd kompromisem, gdy z różnych względów byłoby dla Was problemem dzielić go z członkami rodziny czy świadkami. Zdarzyło mi się przeczytać na forum ślubnym pytania: „Co zrobić gdy rodzice są po rozwodzie?”, „Co zrobić, gdy Nasz świadek jest homoseksualny i przyjdzie z partnerem/partnerką?”. Oczywiście odpowiedź jest prosta – to Wasz ślub, to dla Was ważne osoby, więc nie ma żadnych przeciwskazań, aby zasiedli oni z Wami przy stole prezydialnym. Natomiast jeśli czujecie, że powyższe sytuacje mogłyby negatywnie wpłynąć na atmosferę, to stolik dla dwojga jest dobrym kompromisem.



Załóżmy jednak sytuację, gdy stół prezydialny dzielicie ze świadkami bądź rodzicami. Jak wygląda usadzenie osób przy takim stole?

Stół prezydialny planujemy wtedy na sześć osób – Nowożeńcy, dwoje świadków z osobą towarzysząca lub rodzice. Dwa środkowe krzesła należą oczywiście dla Was, tuż obok Was powinni zasiąść świadkowie, a na końcach stołu  - ich osoby towarzyszące. Gdy zdecydujecie dzielić stół z rodzicami , to niech miejsce świadków zajmą Wasze mamy, a ojcowie miejsce osób towarzyszących. Jednak to również kwestia indywidualna zależna od Waszych więzi z danym rodzicem.

Obecność najbliższych nie tylko będzie podnosić Was na duchu, ale również będzie dla Was pomocną dłonią – mowa szczególnie o Waszych świadkach. To właśnie oni panują nad bieżącymi sprawami, jak dopilnowanie alkoholu na stołach czy pomoc Pannie Młodej z obszerną suknią.

Plan stołów dla Gości weselnych

Plan stołów jest popularnym rozwiązaniem, ale nie jest koniecznością. Szczególnie przy weselach kameralnych liczących mniej niż sześćdziesiąt Gości. Jeśli jednak Wasze wesele przekracza tę liczbę, to warto pokusić się o jego projekt. Po pierwsze, Gościom lepiej się wtedy zorganizować przy zasiadaniu, a po drugie – jest to po prostu fajny element nawiązujący do stylu Waszego wesela.

Biorąc się za usadzanie Gości, warto zapoznać się z zasadami prosto z protokołu dyplomatycznego. Nazwa brzmi poważnie, ale nie jest to żadna ustawa z tysiącem paragrafów. Najważniejszymi dla Was zasadami będą: zasada precedencji oraz alternacji.

W żargonie ślubnym, zasada precendecji odnosi się do usadzania Gości względem ważności więzi rodzinnych, a alternacji – aby sadzać Gości naprzemiennie  pod względem płci: kobieta, mężczyzna, kobieta etc. Zasady te warto wprowadzić bez względu na to, jaki wariant stołów wybierzecie – okrągłe, kwadratowe czy prostokątne.  A jak to wszystko zaplanować?

Mój projekt biegnie Wam z pomocą!

Plan stołów

 

Zasady usadzania Gości na weselu

Projekt przedstawia dwie wspomniane zasady w praktyce. Dopilnowałam, aby miejsca znajdujące się najbliżej stołu prezydialnego zajmowała najbliższa rodzina.  Jeśli ich ilość przekracza liczbę miejsc na to przeznaczonych w najbliższym stole, to rezerwujemy dla nich miejsca w drugim najbliższym rzędzie/stole.

Miejsca znajdujące się najbliżej parkietu, rezerwujemy dla młodszych Gości z rodziny oraz Waszych znajomi. To właśnie oni będą najwięcej czasu spędzać na parkiecie. Natomiast nie są to odpowiednia miejsca dla starszych osób oraz rodzin z dziećmi – Goście narażeni są wtedy na ogromny hałas z głośników. Powinniście ich posadzić jak najbliżej wyjścia oraz toalet ze względów praktycznych - brak problemów przy przemieszczaniu się z wózkiem.



Jeśli wśród Waszych Gości są dzieci, które dadzą sobie świetnie radę bez pomocy rodziców, to można zorganizować dla nich osobny stolik. Podobnie jak dla DJ i fotografa, ale to akurat sprawa priorytetowa.

Projektując Wasz plan stołów, pamiętajcie również o atmosferze rodzinnej. Jeśli wśród Gości są osoby, które nie przepadają za swoim towarzystwem lub co gorsza, mają ze sobą konflikt, to zadbajcie o ich rozdzielenie. Odwrotnie w przypadku, gdy ktoś jest w podobnym wieku bądź ma wspólne zainteresowania.

No cóż, tutaj Was zostawiam i zachęcam do stworzenia projektu planu stołów, by następnie przeobrazić go w niesamowitą grafikę i zawiesić na wybranym elemencie. Jeśli macie więcej pytań bądź plan stołów spędza Wam sen z powiek , to służę pomocną dłonią w jego stworzeniu.
 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 listopad 2018
05 październik 2018

Komentarze

Prosze o podpowiedz mam male wesele w sumie z dziecmi 80 osob. Przy 1 stole siedzą rodzice Pana M i jego wujkowie, lacznie 8 osob w wieku okolo 55-65 lat Przy 2 stole siadzi dalsza Rodzina Pani M wujkowie w wieku okolo 40-50 lat. Gdzie usadzic dodzicow powyzszych wujkow Pani mlodej, 2 starsze osoby okolo 65 lat. Czy ze swoimi 2 dziecmi czy moze dorzucic ich do stolu z Rodzina Pana mlodego gdzie ludzie beda w podobnym wieku okolo 60 lat w dodatku o podobnych zainteresowaniach zycia codziennego???
~Mariola 14 czerwiec 2021 08:59 odpowiedz