Rodzina patchworkowa idzie do ślubu - jak zbudować szczęśliwą rodzinę po przejściach?

27 marzec 2020
Anna Żaczek

Coraz bardziej odczuwamy brak celebrowania życia rodzinnego i dobra wypływającego ze współistnienia rodzin wielopokoleniowych.

Wiele par decyduje się żyć bez ślubu i mają się dobrze, jednak znaczny odsetek dąży do usankcjonowania prawnego swojego związku, chcąc mieć jasną sytuację, nie tylko prawną, ale również żyć w zgodzie z własnym sumieniem.

Wejście w ponowny związek wymaga zwiększonego zaangażowania się w życie drugiej osoby obciążonej już pewnym bagażem negatywnych doznań. Miłość dwojga ludzi po przejściach nie jest taka sama jak pierwsza, ale z pewnością jest bardziej ostrożna, wyrozumiała i zdeterminowana posiadaniem dzieci. 

Zgrana rodzina?

Zgrana rodzina to rodzina pełna radości i chęci do podejmowania wielu wspólnych aktywności. Wzajemna akceptacja i przebywanie ze sobą sprawiają, że wszyscy czują się bezpiecznie i szczęśliwie, a szczególnie dzieci, które odnajdują swoje miejsce w nowym układzie rodzinnym.

Zanim jednak rodzina łączona stanie się zgraną paczką, minie z pewnością dużo czasu. Proces ten może potrwać kilka miesięcy, lat, a zdarza się, że nie nadchodzi nigdy.

Rozwód to nie koniec życia!

Według danych GUS (dane opublikowane w 2016 roku) przybywa rodzin rozwiedzionych. W 2015 roku było ich ponad 67 tys. z czego ponad 39 tys. to rodziny, w których wychowywane są dzieci. Wzrasta również liczba ponownie zawieranych małżeństw. Dane informują o ponad 14 tysiącach par, które ponownie wstąpiły w związek małżeński.
Cenne i budujące jest przeświadczenie, że rozwód to nie koniec życia, a wszystko, co najpiękniejsze jeszcze może się zdarzyć.

Idąc tym tropem, trzeba mieć nadzieję, że pomimo niepowodzeń w nieudanym małżeństwie można otworzyć się na nowe życie. Statystyki mówią, że ten drugi związek jest o wiele trwalszy, gdyż kobieta i mężczyzna bazują na zdobytych wcześniej doświadczeniach.

Z pewnością para, która ma swoje potomstwo i chce ponownie wejść w związek, kieruje się przede wszystkim wzajemnym uczuciem, ale również i miłością do dzieci – nieważne, czy są to dzieci partnera czy już wspólne. Decyzja wypływa z serca i chęci stworzenia szczęśliwej rodziny. W sytuacji, kiedy jedna ze stron myśli tylko o sobie, nie prowadzi to do trwałego związku, gdyż dzieci partnera nie znikną. Może zdarzyć się wielokrotnie, że ich dobro zostanie postawione na pierwszym miejscu, a osoba, która tego nie zrozumie, poczuje się odsunięta.

Z czym trzeba się zmierzyć po podjęciu decyzji o ponownym ślubie?

Decyzja o ślubie jest wynikiem wielu godzin przemyśleń. Towarzyszą temu wewnętrzne rozterki: czy mi się uda, czy podołam w wychowaniu dzieci swoich oraz partnera, czy on/ona będzie kochać tak samo nasze wspólne dzieci, czy będę dobrą przybraną matką, czy jako ojczym zdołam utrzymać całą rodzinę? Kolejne pytania to: jaki ślub chcemy wziąć, a jaki możemy? Gdzie tkwią przeszkody?

Do decyzji o ślubie należy dodać listę kolejnych kwestii do wspólnego przedyskutowania:

  • Jak poinformować dzieci o decyzji? (spotkania z dziećmi partnera powinny być dużo wcześniej inicjowane, począwszy od neutralnych miejsc po spotkania w domu obojga partnerów);
  • Gdzie zamieszkacie po zawarciu związku małżeńskiego jako rodzina, o ile nie mieszkacie razem (kilkuosobowa rodzina wymaga większego metrażu);
  • Jak poinformować o decyzji rodzinę i byłych współmałżonków? (akceptacja najbliższej rodziny jest ważna zarówno dla zdrowych relacji i wsparcia w trudnych chwilach);
  • Jak zorganizować ponowny ślub, przyjęcie? (to zależy od upodobań, niekoniecznie trzeba zwracać uwagę na to, co wypada, a co nie – w końcu to jest uroczystość dla Was, a opinia publiczna nie powinna blokować Waszych marzeń);
  • Czy zaprosić na uroczystość swoich byłych, czy tylko poinformować? (to zależy od dotychczasowych relacji - mimo najlepszych - takie sytuacje są niezręczne dla obu stron);
  • Jak będą się zwracać dzieci do rodziców w nowym związku? (biologicznych rodziców mają, więc czy to będzie „ciocia” lub „wujek”? Niektóre rodziny wprowadzają zwyczaj zwracania się po imieniu, w przypadku dorosłych dzieci stosowana jest również forma „pan/pani”);
  •  Jakie nazwiska będą nosić dzieci kobiety z poprzedniego małżeństwa, które będą wychowywać się w nowej rodzinie? (to jest skomplikowane i zależy od tego, czyje nazwisko nosi matka, a czyje dziecko, czy biologiczny ojciec ma prawa rodzicielskie, czy dziecko ukończyło 13 lat. O nadawaniu nazwisk dzieciom przy ponownych ślubach rodziców mówi art. 90 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Szczęście rodziców jest najważniejszym wzorcem w wychowaniu!

Wątpliwości i barier przy zawieraniu ponownego ślubu jest wiele, ale najważniejsze jest to, aby nie przeoczyć najważniejszego celu.

Potwierdza to wypowiedź jednej z forumowiczek - dorosłej już osoby - wychowywanej w rodzinie łączonej: „Ważna jest więź, która pozwoli pokochać nową rodzinę jak swoją. Patrząc teraz z perspektywy czasu, uważam, że mój Tato postąpił słusznie zakładając nową rodzinę, w sumie to nie zakładając, ale powiększając naszą.  Szczęście rodziców jest najważniejszym wzorcem w wychowaniu”.


Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 listopad 2018
06 grudzień 2019

Komentarze