Rozstanie w dniu ślubu - jak mu zapobiec?

08 maj 2018
Magdalena Gitler

Rozstanie jest bolesnym doświadczeniem. Nawet jeśli czujemy, że podjęta decyzja jest dobra i tak targa nami smutek i łzy. Coś się kończy, a ktoś z kim byliśmy emocjonalnie związani już dłużej nie będzie nam tak bliski. Jednak szczególnie dotkliwy przypadek, to rozstanie przed ślubem.

Dlaczego ludzie rozstają się przed ślubem?

Każda sytuacja jest inna i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie rozstają się przed ślubem. Może się wydawać dziwne, że skoro zaszli tak daleko — zaręczyli się i zaczęli wspólnie planować wesele, nagle zapada decyzja o rozstaniu?

Powodów jest wiele — być może to, co początkowo wywoływało zachwyt, w perspektywie wspólnego życia zaczyna budzić frustrację? Bujający w obłokach partner nieprzywiązujący uwagi do niczego co się wokół niego dzieje może najpierw imponował przejmującej się każdym szczegółem partnerce swoim wyluzowaniem i zdystansowaną postawą, ale już przy planowaniu ślubu jego brak odpowiedzialności może stać się problematyczny i uciążliwy, a w perspektywie wspólnego życia może wręcz przerażać.

Wcale nie chodzi o to, że cechy partnera nagle stają się złe. Po prostu niektórzy liczą, że wraz z rozpoczęciem wspólnego życia partner wydorośleje i te niedojrzałe zachowania znikną.

Wymuszenie nie tylko na drodze

Wymuszenia nigdy nie kończą się dobrze. Na drogach są to wypadki, a w związkach rozstania.

Czasami jedna osoba z pary bardzo naciska na ślub. Mimochodem przy każdej okazji wspomina o tym, że czeka na pierścionek albo próbując wywrzeć presję, szantażuje rozstaniem jeśli nie dojdzie do ślubu. Tymczasem taki ślub nie zawsze ma bajkowy finał. Jeśli ktoś nie czuje się gotowy i zgodził się pod naciskiem, mogą pojawić się wątpliwości, które koniec końców doprowadzą do rozstania, a w skrajnych przypadkach do ucieczki sprzed ołtarza.

Skąd biorą się wątpliwości? Kiedy jesteśmy w związku od wielu lat często nawet nie zastanawiamy się dlaczego właściwie nadal razem jesteśmy i czy właśnie z tą osobą chcemy przeżyć resztę życia. Ślub pobudza do takich refleksji: czy ona będzie dobrą żoną, czy chcę mieć z tym mężczyzną dzieci, czy ja naprawdę go kocham, czy tylko boję się samotności. Jeśli takie pytania pojawiają się w głowie, nie należy ich ignorować tylko na spokojnie wszystko przemyśleć i porozmawiać z drugą osobą.

Brak rozmowy

Poznanie drugiego człowieka to nie kwestia jednej, dwóch ani nawet dziesięciu rozmów. Zupełnie nie chodzi tu o poważne rozmowy o życiu, gdy obie strony siadają i określają jakie mają priorytety. Takie rozmowy są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wszystko pomiędzy nimi. Chodzi o to, żeby słuchać i obserwować partnera, tak aby dowiedzieć się co jest dla niego ważne, poznać jego nawyki i przyzwyczajenia, zobaczyć na jakich płaszczyznach najczęściej powstają kłótnie i myśleć o tym, jakie to wszystko będzie miało przełożenie na wspólną przyszłość, bez zamykania oczu na to co nie pasuje.

Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu dwojga ludzi, dlatego jeśli pojawiają się wątpliwości już przed nim, lepiej wszystko dobrze przemyśleć, a nawet przesunąć datę ślubu. W przeciwnym razem możemy być uczestnikami sytuacji rodem z filmu, kiedy uciekająca Panna lub Pan Młody uda się biegiem w kierunku przeciwnym do ołtarza...

Średnia

2.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 listopad 2018
23 wrzesień 2019

Komentarze