Ceremonia ślubu cywilnego - czy jest mniej ważna od kościelnego?

23 lipiec 2018
Magdalena Borzęcka

Coraz więcej osób decyduje się na ślub cywilny. Czy wiesz jak wygląda i jak długo trwa taka ceremonia zaślubin? Pokrótce spróbuję przybliżyć Ci plusy i minusy tego rozwiązania.


Ślub cywilny kontra tradycja

Ceremonia ślubu cywilnego to prawne usankcjonowanie zawarcia związku małżeńskiego. Do roku 1998 ślub cywilny był obowiązkiem, jeżeli para planowała później wziąć ślub kościelny. Od 1999 roku możliwe jest wzięcie ślubu konkordatowego, który jest połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym.

Podstawową różnicą między tymi dwoma ceremoniami jest to, że na ślubie cywilnym nie składamy przysięgi, tylko oświadczenie. Po potwierdzeniu słów przyszłych małżonków przez urzędnika Stanu Cywilnego, a następnie złożeniu podpisów przez nich oraz świadków, para staje się małżeństwem.

Zalety ślubu cywilnego

Ceremonia zaślubin w Urzędzie Stanu Cywilnego jest z zasady tańszą formą zawarcia związku małżeńskiego. Pary, które decydują się na ten rodzaj ślubu często robią skromniejsze wesele lub organizują zwykły obiad weselny. W Polsce śluby cywilne wiążą się z kameralnym klimatem, mniejszą liczbą zaproszonych gości. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest to że ślub cywilny można zawrzeć bardzo szybko, bez długiego oczekiwania na termin – 31 dni wcześniej. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko wstąpić w związek małżeński. Bardzo często urzędnik zgadza się również na zmodyfikowanie słów oświadczenia Młodej Pary.

Bardzo ważną, jak nie kluczową, kwestią w przypadku ślubu cywilnego jest to, że po prostu ślub kościelny w przypadku rozwodników z brakiem unieważnienia poprzedniego małżeństwa kościelnego jest niemożliwy. Jedyną opcją, jaka im zostaje jest ślub cywilny. Dotyczy to również osób niewierzących lub niepraktykujących. Warto również zaznaczyć, że ślub cywilny nie musi odbyć się w rejonie zamieszkania przyszłych małżonków – od pewnego czasu w Polsce nie obowiązuje w tej kwestii rejonizacja.

Zaletą może być również możliwość wzięcia ślubu w plenerze, dzięki czemu ceremonia może nabrać wyjątkowego charakteru. Elastyczna jest również kwestia przyjętego po ślubie nazwiska – możecie zostać przy swoim dotychczasowym nazwisku, wybrać wersję dwuczłonową lub zmienić na nazwisko partnera.

Istotny jest też aspekt samej sukni ślubnej Panny Młodej - ślub kościelny wymusza na nas tradycyjną, białą suknie, a ślub cywilny gwarantuje elastyczność i dowolność ubioru.

Minusy ślubu cywilnego

Często odstraszać może sam wygląd Urzędu Stanu Cywilnego. Jest on z reguły wyjęty rodem z PRLu – pstrokaty dywan, stara tapeta, skrzypiące krzesła. Kolejnym minusem jest również liczba ślubów konkretnego dnia – niekiedy śluby udzielane co 20 minut przez co ma się wrażenie taśmowości.

Ślub cywilny to z pewnością rozwiązanie dla osób, które chcą sformalizować swój związek i niekoniecznie zależy im na ślubie kościelnym. Jest to szybka forma zaślubin, która nie wyklucza hucznej zabawy weselnej dla gości. 

Wybrałeś ślub cywilny, czy może jesteś przekonania że ślub kościelny jest podstawą dla udanego życia małżeńskiego?

Średnia

2.9

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 wrzesień 2018
19 listopad 2017

Komentarze

Tak poza tym chrzestna,skoroś taka katoliczka,wklej na forum oświadczenie od ginekologa,że twój"krzaczek"u spodu nie został ani razu przetarty a błona nienaruszona przed ślubem!. Katoliczka nie dopuszcza chłopa między swoje kończyny dolne!.Proszę okazać zaświadczenie natychmiast!
~Człowiek a potem katolik 18 marzec 2023 14:58 odpowiedz
Chrzestna i Walter!. I tu i tu papierek.I tu i tu urzędnik.I tu i tu sie płaci!.I tu i tu oświadczenie!. Napiszcie zatem petycję we dwójkę do ustawodawcy aby zlikwidowano śluby cywilne z kart prawa cywilnego a ci co go mają,uznano za niezaistniały nigdy,jak u Pana K.z banku światowego i jego drugiej kobiety z tvp.Napiszcie,skoro to tylko oświadczenie.Takie kozaki z was?! Po co wam wtedy dowód cywilny?Nie lepiei do kleryka pójść,żeby on Wam wyrobił katolicki dowód zamiast z urzędu miejskiego czy gminy?Bądźcie konsekwentni!
~Najpierw człowiek potem katolik 18 marzec 2023 14:27 odpowiedz
slub cywilny przed Bogiem dla katolika jest niewazny ,bo zyja w cudzolostwie ! po za tym to komunistyczna forma !
~matka chrzestna 26 sierpień 2019 18:55 odpowiedz
Jestem katoliczką ale choroba zmusza mnie do ślubu cywilnego bo na inny nie ma już czasu.
~Anka 17 grudzień 2023 11:59
A Pani jest kim?Kredyt Pani Bóg spłaci?Rachunki Pani Bóg zapłaci?
~Najpierw człowiek a potem katolik 18 marzec 2023 14:38
To Prawda .
~Mirek 19 październik 2019 22:46
Komunistyczne to ma Pani myślenie. My planujemy tylko ślub cywilny, a po nim huczne wesele. Oboje jesteśmy nieprakrykującymi katolikami i nie chcemy siać hipokryzji biorąc ślub kościelny. Poza tym, nie mamy zamiaru płacić "księciu" "co łaska, nie mniej niż 3000 zl". Za te pieniądze będziemy mieć np. wymarzone obrączki.
~D.K. 04 wrzesień 2019 16:22
Spoko pozdro
~Pan Jan 18 luty 2019 21:20 odpowiedz
Pan Jan chociaż ma czelność nie być hipokrytą.
~Najpierw człowiek a potem katolik 18 marzec 2023 14:21
Wynika z tego że argumentem koronnym to mamona a nie przysięga, bo składasz tylko oswiadczenie
~Walter 15 lipiec 2022 06:02