Czy można zorganizować wesele po ślubie cywilnym?

02 marzec 2019
Joanna Brodzicka

Ślub cywilny to zazwyczaj skromna uroczystość, która nie zawsze jest połączona z weselem. Jednak czy jest to reguła? Jakie dokumenty są potrzebne, aby mogła się odbyć przysięga małżeńska w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Ślub cywilny z reguły rzadko jest połączony z hucznym weselem. Jednak jest wielu zwolenników tego rozwiązania - stawiają na białą suknię nawet w urzędzie Stanu Cywilnego, a uwieńczeniem jest duże przyjęcie weselne. Nic w tym złego, gdyż istnieją różne powody, dla których narzeczeni nie mogę wziąć ślubu w kościele, a chęć ubrania długiej pięknej sukni ślubnej drzemie w każdej kobiecie.



Dokumenty potrzebne do ślubu cywilnego

Po pierwsze należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu wyznaczenia daty ślubu. Pracownik wyznacza datę i godzinę, biorąc pod uwagę sugestie przyszłej pary młodej. Konieczne jest również przedstawienie dowodów osobistych (honorowany jest również paszport), uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie aktu małżeństwa po jego zawarciu oraz podpisanie oświadczenia o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego przez obydwie strony.

Dodatkowe formalności związane ze ślubem cywilnym

Jest gro przypadków, w których powyższe formalności jednak nie wystarczą. W przypadku, kiedy przyszli małżonkowie nie są jeszcze pełnoletni, wymagane jest zezwolenie sądu o obniżenie granicy zamążpójścia do lat 16.

Znane są również bardziej nietypowe przypadki, jak na przykład zawarcie ślubu przez pełnomocnika jednej ze stron. Jest tu konieczne przedstawienia zezwolenia wydawanego przez sąd, na zawarcie związku przez pełnomocnika oraz dodatkowo pismo od samego zainteresowanego.

Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy jedno z narzeczonych jest obcokrajowcem. W takim przypadku osoba musi okazać akt urodzenia wraz z jego tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego, chyba że dana osoba dysponuje dokumentem sądowym o braku jego konieczności.

Wesele po ślubie cywilnym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwieńczeniem ślubu cywilnego było huczne wesele na przykład na zamku, w eleganckiej restauracji lub w góralskiej chacie. Nie istnieją żadne przeciwskazania, aby było to identyczne przyjęcie, jakie odbywa się standardowo po złożeniu przysięgi w kościele. Panna młoda może z powodzeniem wystąpić w białej do ziemi sukni ślubnej, a pan młody w surducie, fraku czy smokingu.

Organizacja wesela po ślubie cywilnym powinna być zorganizowana ka kształt kościelnego. Należy zamówić samochód, który odwiezie parę młodą do lokalu, który oczywiście należy wcześniej przygotować ze wszystkimi detalami. Ilość gości jest sprawą indywidualną i nie ma tu żadnych wyznaczników. Jeśli zastanawiacie się nad kwestią oczepin, oczywiście można ją o północy zorganizować. Jeśli panna młoda nie ma welonu, może wykorzystać w tym celu dodatkowy bukiet ślubny.

Podobnie jest z pozostałymi tradycjami, które dotyczą wesela. Zarówno ślub w USC, jak i kościelny można zorganizować identycznie i kierować się podobnymi zasadami jak podczas uroczystości weselnej. A może przymierzacie się do tego typu uroczystości? Czy wszystko macie już zapięte na ostatni guzik?

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

Strasznie mało jest osób z takim podejściem. Głównie starsze osoby robią problemy z weselem po cywilnym. Jakieś niepisane prawo im mówi, że nie wolno wesela zrobić po ślubie cywilnym i, że nikt ci nie przyjdzie na takie wesele.
~W rozterce 30 wrzesień 2020 16:25 odpowiedz
Teraz ja stoję przed taką rozterką. Ale teraz już wiem, że nie stoi nic na przeszkodzie. Wszystko przez wbijane do głowy latami, że musi odbyć się ślub kościelny, a nie raz faktycznie jedna ze stron nie chce kościelnego . Dzięki temu postowi , jestem pewniejsza o swoją decyzję.
~Myślicielka 13 styczeń 2021 20:40