Jak wygląda ślub z policjantem?

03 kwiecień 2019
Joanna Brodzicka

Ślub jak z bajki – ona w bieli, on w mundurze. O czym warto pamiętać, organizując ślub z policjantem?


Nieczęsto jesteśmy świadkami ślubu osób mundurowych – niestety nie należą one do popularnych. A szkoda, bo prezentują się bajkowo! Pan Młody w galowym garniturze, Pani Młoda w śnieżnobiałej bieli w otoczeniu szpaleru kolegów po fachu – w policyjnych garniturach.


Specyficzny charakter wesela policjanta

Zacznijmy od zaproszeń. Jeśli Pan lub Panna Młoda pełnią dowolne funkcje w komendzie, można pokusić się o oryginalny wygląd koperty z kartą zapowiadającą ceremonię ślubną. Można już w tym momencie nakreślić przyszły charakter uroczystości. Będzie to bardzo ciekawą zapowiedzią z nutką niedopowiedzenia. Tylko nie zdradzajcie od razu wszystkich szczegółów, bo nie będzie niespodzianki.

Główną cechą odróżniającą typ wesela policjanta, jest mundur, co pozwala na zidentyfikowanie stylu uroczystości. Mundur galowy jest wyznacznikiem rangi policjanta, przez osobę go noszącą - w tym przypadku wstępującą w związek małżeński. Panna Młoda w długiej sukni ślubnej przy mundurowym Panu Młodym wygląda wprost jak z bajki.

Za mundurem panny sznurem… bo któż zaprzeczy, że mężczyzna w mundurze wygląda elegancko, męsko i wytwornie? Mundur, a szczególnie ten galowy, wygląda bardzo wytwornie i robi bardzo duże wrażenie. Myślę, że każda kobieta wychodząc za mąż za policjanta, jest tego samego zdania.

Odwrócenie ról

Jednak może zdarzyć się odwrotna sytuacja, że to Panna Młoda jest policjantem. W takiej sytuacji kobieta ma do wyboru – tradycyjną suknię ślubną lub kobiecy mundur galowy.

Panna Młoda w garniturze policjantki, zgodnie z tradycją, nie niesie bukietu kwiatów. W zamian Pan Młody, który nie jest mundurowym, przypina bukiecik w butonierce swojej marynarki ślubnej. W przypadku opisywanym powyżej, kiedy mężczyzna jest policjantem – kwiatów nie przypina. Mundur jest wyznacznikiem rangi i żadne ozdobniki typu chusteczka czy kwiaty nie są już potrzebne.

Asysta na ślubie policjanta

Nieodzownym i oczekiwanym przez wszystkich gości akcentem jest moment wyjścia z kościoła. Państwo Młodzi opuszczają Dom Boży w orszaku policyjnym. Koledzy mundurowi tworzą szpaler z wyciągnięta bronią – szablami nad przechodzącą Parą Młodą. W niektórych przypadkach uroczystości towarzyszy orkiestra policyjna.

Zgodnie z ustawą policyjną przytoczę ceremoniał ślubny policjanta:

  1. Policjant może wystąpić z wnioskiem o przydzielenie policyjnej asysty honorowej w formie szpaleru reprezentacyjnego na czas trwania uroczystości zawarcia przez niego małżeństwa. Wniosek policjant składa do kierownika jednostki organizacyjnej Policji, w której pełni służbę.
  2. Policjantowi można przydzielić asystę, o której mowa w pkt 1., pod warunkiem złożenia przez niego deklaracji we wniosku, że w uroczystości ślubnej wystąpi on w umundurowaniu wyjściowym ze sznurem galowym.
  3. O przydzieleniu i formie policyjnej asysty honorowej decyduje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, przy czym w jej skład powinno wchodzić co najmniej 7 policjantów. 12 Art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371). Uroczystości policyjne CEREMONIAŁ POLICYJNY 42.
  4. W asyście w formie szpaleru reprezentacyjnego biorą udział policjanci w umundurowaniu wyjściowym ze sznurem galowym, za zgodą przełożonego, w czasie służbowym.
  5. W uzasadnionym przypadku dopuszcza się wyróżnienie policjanta biorącego ślub, polegające na skierowaniu do asysty honorowej policjantów z jednolitym rodzajem uzbrojenia, np. z karabinkami SKS, AKM lub AKMS albo szablami. W tym przypadku decyzję o przydzieleniu asysty, liczebności oraz transporcie służbowym podejmuje komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji na wniosek przełożonego. Policjanci asystujący wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych.
  6. Szpaler reprezentacyjny z bronią lub bez broni ustawia się przed wejściem do urzędu stanu cywilnego lub obiektu sakralnego w dwóch szeregach, zwróconych frontem do siebie, kilka minut przed wyjściem młodej pary.
  7. Gdy młoda para wychodzi z urzędu stanu cywilnego lub obiektu sakralnego, policjanci stojący w szpalerze oddają honory na komendy: „BACZNOŚĆ! (Prezentuj – BROŃ!) Na prawo – PATRZ!”. Nowożeńcy przechodzą między szeregami szpaleru.
  8. W uzasadnionych przypadkach w uroczystościach ślubnych może uczestniczyć inna asysta, np. motocyklowa asysta honorowa lub pododdział konny.

Przyjęcie weselne

Na obiad i tańce zazwyczaj mundurowi rezygnują już z wytwornego munduru galowego i przebierają się w tradycyjny garnitur. Jest zazwyczaj wygodniejszy i nie krępujący ruchów, a co więcej Pan Młody może się pokazać gościom w nowej odsłonie.

 

Kilka lat temu byłam gościem na ślubie wojskowego i przyznam się, że pozazdrościłam pomysłu. Ślub wyglądał zjawiskowo, a zgromadzony tłum był zachwycony. Jeśli do tej pory zastanawialiście się, czy skorzystać z przywileju posiadania munduru galowego, z całego serca Wam polecam! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 listopad 2017
23 listopad 2019

Komentarze

piękny ślub w mundurze
~kotka 07 wrzesień 2023 15:23 odpowiedz