Jak zorganizować ślub w górach?

05 luty 2019
Magdalena Magdziarz

Ślub w górach to modne ostatnio zjawisko. Nie ma w tym nic dziwnego, takie krajobrazy sprzyjają miłosnym uniesieniom, góralskie wesela kojarzą się niezwykle pozytywnie a okoliczności przyrody mają czarujący klimat.

Jak zorganizować ślub w górach? Czy warto? 

 Ślub w górach - wybór ceremonii

Pierwszym zapytaniem jest rodzaj ślubu: cywilny czy kościelny? Jeśli myślicie o przysiędze zawartej poza USC to musicie liczyć się z kilkoma problemami.

W górach jest wiele miejsc na piękny obrządek ślubny: Kasprowy Wierch, Równica, Dolina Kościeliska lub Chochołowska, Polana Rusiowa, Morskie Oko... Oczywiście najpierw musicie wystąpić o zgodę do tamtejszego Urzędu Stanu Cywilnego. Kiedy formalności stanie się zadość czas zmierzyć się z kosztami. Poza standardową opłatą skarbową i tą na rzecz zgody na ślub poza urzędem należy doliczyć opłatę za udostępnienia miejsca ceremonii. Zwykle jest to około 2000 zł. Warto też zadbać o oprawę muzyczną, co wyniesie więcej niż standardowo ze względu na dojazdy oraz warunki. Kolejny punkt do zorganizowania to dekoracje lub chociażby sam baldachim i stolik dla urzędnika. Moim zdaniem warto, mimo wszystko, rozważyć taką ceremonię: tak piękne otoczenie, wspomnienia i emocje zrekompensują koszta.

Sesja ślubna w górach

To kolejny punkt, który warto rozważyć. Nawet biorąc ślub w zupełnie innym miejscu Pary Młode często wybierają góry na sesję ślubną.

Oprócz wyboru doświadczonego fotografa trzeba wziąć pod uwagę kilka innych aspektów. Pierwszy to transport. Umówmy się, wędrówki w eleganckich strojach z tobołami rekwizytów nie są niczym przyjemnym. W rezultacie po takich spacerach może Wam się odechcieć pozowania i wyrażania pozytywnych emocji. Nie mówię już o wyglądzie, który może też wymagać poprawek. Druga sprawa to pogoda: w górach aura często się zmienia, sprawdźcie zatem aktualne prognozy i w razie nagłych zmian bądźcie na nie przygotowani. Trzecia, kluczowa kwestia to opłaty. Nie w każdym miejscu można robić zdjęcia. Na niektórych szlakach należy uiścić opłatę. Zwykle wynosi ona około 150 zł. To nie dużo, ale trzeba się na to przygotować.

Wesele w górach

Wesele to chyba najmniej problematyczna kwestia w zakresie naszych rozważań. Dlaczego?

Domy weselne prześcigają się w ofertach. Często nie musicie organizować absolutnie nic, wszystko zostanie podane Wam na tacy. Oczywiście warto trzymać rękę na pulsi. Najczęściej sale oprócz zabawy oferują nocleg, co jak wiadomo jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Z autopsji wiem, że ceny takich wesel są na tyle atrakcyjne, że organizacja w górach kalkuluje się bardziej niż w dużych miastach. W cenie standardowego talerzyka znajdzie się też nocleg, atrakcje, dekoracje. Warto porównać te ceny.

Może i Wy zdecydowaliście się na ślub w górach? Osobiście kocham takie klimaty i z chęcią poczytam o Waszych doświadczeniach.

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 październik 2017

Komentarze