Ślub z rozwodnikiem - ślub cywilny, kościelny, procedury

19 listopad 2018
Magdalena Gitler

Kiedy decydujemy się na zawarcie małżeństwa z całego serca wierzymy, że spędzimy resztę życia z wybraną osobą. Jednak życie przygotowuje dla nas różne scenariusze i czasami związek kończy się rozwodem. Chociaż wtedy wydaje się, że już nigdy nikogo nie pokochamy w ten sam sposób, pewnego dnia na naszej drodze może stanąć wyjątkowa osoba, z którą zapragniemy wziąć ślub.

Ślub z rozwodnikiem

Każdy niesie ze sobą bagaż doświadczeń, także tych związkowych. Czy rozwód wszystko przekreśla i oznacza, że Wasz związek zakończy się tak samo? Absolutnie nie. Małżeństwa jak każda relacja rozpadają się z różnych przyczyn i nie można zakładać czarnego scenariusza, jednak związek z rozwodnikiem może być trudniejszy na pewnych płaszczyznach.

Niektórym na przykład trudno pogodzić się, że osoba, z którą chcą tworzyć wspólne życie, brała już wcześniej ślub. Jeśli Twój ukochany posiada dzieci z poprzedniego małżeństwa, musisz liczyć się też ze zobowiązaniami, które wobec nich posiada. Oczywiste jest, że będzie chciał spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu, a one mogą mieć pewne trudności z zaakceptowaniem nowej partnerki taty. Jednak zostawmy kwestie związane z budowaniem relacji  i przejdźmy do kwestii formalnych dotyczących ponownego wstąpienia w związek małżeński.

Ślub cywilny z rozwodnikiem

Ślub cywilny to najbardziej dostępne rozwiązanie dla rozwiedzionych par. Niezależnie od tego, czy tylko jedna osoba z pary jest rozwodnikiem, czy oboje macie już za sobą formalne zakończenie małżeństwa, zgodnie z obowiązującym prawem możecie ponownie wstąpić w związek małżeński, na takich samych zasadach jak w przypadku pierwszego ślubu.

Jeśli braliście już wcześniej ślub cywilny, poza wymaganymi dokumentami musicie dostarczyć do Urzędu Stanu Cywilnego również poprzedni akt małżeństwa, z dokumentem potwierdzającym jego ustanie, czyli wyrokiem sądu stanowiącym o rozwodzie. Gdy w momencie składania dokumentów wasze małżeństwo formalnie nie istnieje, nie macie się czego obawiać i swobodnie możecie zawrzeć ponowny związek małżeński, który będzie miał moc prawną.

Ślub kościelny z rozwodnikiem

W przypadku ślubu kościelnego sprawa wygląda nieco inaczej. Bardzo wielu osobom zależy na religijnym usankcjonowaniu związku, jednak w przypadku Kościoła Katolickiego jest to pewna trudność. Kościół Katolicki nie uznaje bowiem rozwodu, co w praktyce oznacza, że zakończenie małżeństwa, które jest wynikiem orzeczenia sądu cywilnego, w spojrzeniu Kościoła wcale nie oznacza jego ustania.

Osoby rozwiedzione zgodnie z prawem kanonicznym nie mogą ponownie wziąć ślubu kościelnego. Oczywiście także w kościele istnieje możliwość unieważnienia związku małżeńskiego, jednak nie w przypadku każdego małżeństwa. Unieważnienie opiera się na przeświadczeniu, że małżeństwo zostało zawarte już jako nieważne, czyli w momencie wstępowania w związek małżeński istniała przyczyna uniemożliwiająca, a mimo to związek został zawarty.

Kodeks Prawa Kanonicznego jako przyczyny unieważniające wyróżnia: przeszkody zrywające, wady zgody małżeńskiej oraz wadliwość samej procedury zawarcia związku. Warto wiedzieć, że każda z przyczyn interpretowana jest indywidualnie przez sądy kanoniczne, a sam proces może trwać dość długo i nie ma gwarancji, że zakończy się powodzeniem.

W przypadku gdy pragniemy wziąć ślub z rozwodnikiem, który miał za sobą tylko ślub cywilny również należy o tym fakcie poinformować proboszcza parafii, w której przystępujemy do załatwiania formalności, ponieważ konieczne będzie uzyskanie zezwolenia ordynariusza miejsca (biskupa), który musi wydać zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego w takiej sytuacji.

Mam nadzieję, że kwestie formalne związane ze ślubem z rozwodnikiem są już dla Was chociaż odrobinę jaśniejsze.

Średnia

3.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 styczeń 2018
14 luty 2018

Komentarze

Uważam, że Kościół katolicki pozostaje w sprzeczności z aktualną sytuacją w zakresie rozwodów, wolnych związków itp. Wiele związków podjęłoby próbę zawarcia małżeństwa i życia w zgodzie ze sobą i prawami kościoła. Ważna akże jest sytuacja dzieci w takich sytuacjach. Nie mogę zrozumieć dlaczego w tym zakresie Kościół zachowuje się w ten sposób , nie dostosowując prawa do życia i aktualnych sytuacji., Wiemy ,że tylko "duża kasa" gwarantuje szybkie załątwienie (przyklad J.Kurski i inni ). Rozważam poważnie zmianę wiary na protestantyzm , bo chcę żyć w zgodzie z P.Bogiem , a nie przeżywać nieustanny stres w różnych sytuacjach życiowych. Może Papież Franciszek wreszcie coś postanowi i zrobi krok we włąściwym kierunku. O ile zdąży !!!
~Lidia Przyjemska 29 czerwiec 2023 10:46 odpowiedz
Przy małżeństwie kościelnym z Osobą po rozwodzie mamy do czynienia z zakazem dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl
~Arletta Bolesta 23 listopad 2020 15:02 odpowiedz