Urlop okolicznościowy na ślub – komu i ile dni się należy?

15 wrzesień 2019
Ola Szymańska

Prawo pracy przewiduje tak zwane urlopy okolicznościowe, które nie pomniejszają wymiaru urlopu wypoczynkowego. Można go otrzymać przy wyjątkowych i z reguły nieprzewidzianych okazjach, choć w przypadku ślubu jesteśmy w stanie określić bliżej jego datę.

Urlop okolicznościowy to dodatkowy wymiar dni wolnych, które pracownik zatrudniony na umowę o pracę może otrzymać od swojego pracodawcy. W zależności od okoliczności, może to być jeden lub dwa dni.

Jak to wygląda w przypadku ślubu i kto skorzysta z takiej szansy?

Dni wolne dla pracownika

Zastanawiasz się, ile dodatkowych dni jesteś w stanie otrzymać? Jeżeli jesteś nowożeńcem, przysługują ci aż 2 dni, które możesz wybrać w dowolnym momencie.

Z reguły te dni mają ułatwić załatwienie wszystkich niezbędnych formalności – jak wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego czy inne naglące sprawy, których nie brakuje podczas ślubnych przygotowań.

Pracodawca wydaje te dni na wniosek, który przypomina tradycyjne pismo o urlop, w którym zamiast wypoczynkowego, należy oznaczyć „okolicznościowy”. Czy to koniec formalności? Niestety nie.

Być może zaufanie w pracy to podstawa, to prawo jasno mówi, że pracownik powinien udostępnić akt zawarcia małżeństwa, a jego kopię należy podpiąć pod wniosek. Tak w razie kontroli.

Urlop dla rodziców młodych

Z urlopu okolicznościowego w przypadku ślubu skorzysta nie tylko Para Młoda, ale również ich rodzice. Jednak wymiar jest zdecydowanie krótszy – otrzymują jeden dzień. Zasada jest taka sama jak wyżej – należy złożyć wniosek oraz po otrzymaniu aktu, podpiąć jego kopię do wspomnianej karty urlopowej.

Zasadniczą sprawą jest także naliczenie wynagrodzenia za urlop. Jeżeli Twoja pensja jest pozbawiona dodatków i premii, kadrowy nie będzie mieć problemu z wyliczeniem, ponieważ wynagrodzenie będzie niezmienne - stałe. W przypadku premii, prowizji i wszelkich nagród, to zgodnie z art. 297 kodeksu pracy, wynagrodzenie urlopowe (i okolicznościowe) to średnia z trzech miesięcy składników zmiennych. Z jedną różnicą. Przy okolicznościowym do zestawienia brany jest pod uwagę również miesiąc, w którym wybierany jest urlop, gdy przy wypoczynkowych pomijany jest ten okres.

Czy pracodawca ma prawo odmówić urlopu okolicznościowego?

Choć na wypoczynkowy potrzebujesz jego zgody (wyjątkiem jest tylko na żądanie) to przy okolicznościowym nie może odmówić.

Z drugiej strony – chyba nie stanie na drodze prawdziwej miłości, prawda? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 wrzesień 2019

Komentarze