Jak zorganizować klimatyczne wesele na zamku?

30 maj 2019
Joanna Brodzicka

Czy jest ktoś, kto nigdy nie marzył o byciu księżniczką lub rycerzem choć przez jeden dzień w życiu? Teraz to możliwe, za sprawą organizacji wesela na zamku.


O czym warto wiedzieć, aby ziścić swój sen z dzieciństwa?

Zamek należy do bardzo popularnych miejsc, w których odbywają się huczne imprezy weselne. Zwykle są to przyjęcia na setki par, bardzo eleganckie i wyszukane. Na stołach zazwyczaj króluje tradycyjne, regionalne jedzenie, a stoły uginają się od przepychu. Co prawda nie obowiązuje etykieta dworska, jednak goście czują się jak królewscy dworzanie, a para młoda jak król i królowa.

W Polsce do wyboru mamy bardzo dużo starych, odrestaurowanych zamków. Przyciągają bardzo urozmaiconą i ciekawą ofertą. W pakietach często możemy odnaleźć atrakcje zamkowe, noclegi, fajerwerki i zabawy w ogrodzie zamkowym. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – ile to będzie kosztować.

Koszt wesela na zamku

Jeśli planujecie wesele na minimum 50 osób, warto przedyskutować ofertę wesela na zamku. Wbrew pozorom, nie są to dużo wyższe koszty od przyjęcia w eleganckiej restauracji, jednak z pewnością jest to droższa wersja niż w remizie strażackiej. Polecam rozmowę z menagerem i ustalenie wstępnego zarysu. Być może okaże się, że będzie to coś, na co po pierwsze Was stać, a po drugie, spełni wasze wszystkie oczekiwania.

Do podstawowej ceny związanej z menu i wynajęciem lokalu, warto doliczyć dodatkowe aspekty, jak chociażby kwestię szampana, tortu weselnego, orkiestry oraz dodatkowej dekoracji. Należy sprawdzić, czy w cenie zawarte są usługi kelnerów i pozostałej obsługi. Jak wygląda zaplecze kuchenne i szatnia. Być może będziecie potrzebowali noclegu. Większość zamków dysponuje pokojami hotelowymi.

Dekoracja zamku

Zamki co prawda są odrestaurowane, jednak panuje w nich surowy klimat. Standardowe ozdoby stanowią stare kilimy, poroża i lichtarze. Z tymi ozdobnikami należy się zmierzyć. Jeśli myślicie o konkretnym stylu wesela, musicie tę kwestię przedyskutować z menagerem zamku. Nie sądzę, aby były ku temu jakieś przeciwskazania, o ile nie będzie się to kłócić z głównym wizerunkiem miejsca.

Można pomyśleć również o ociepleniu wnętrza. Doskonale sprawdzą się różne rodzaje tkanin, bieżniki, obrusy, wstążki, świece i kwiaty. Nada to nowego charakteru i unowocześni wizerunek. Dywan rozłożony przy wejściu lub na głównych schodach, zapewne będzie bardzo doskonałym posunięciem.

Menu w restauracji zamkowej

Propozycje dań z restauracji zwykle składają się z kilku propozycji. W przypadku menu na zamku należy się nastawić, że będzie przeważało mięso i dania myśliwskie. Obawiam się, że trudno będzie dogodzić wegetariańskiemu podniebieniu. Jednak warto zapytać. Może się zdarzyć, że kucharz będzie specjalistą od jarskich dań i zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta.

Wesele na zamku na pewno będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku, kiedy przyjęcie ma być huczne i z przytupem. Można podzielić wesele na dwie części – czas przed obiadem spędzony w ogrodzie oraz obiadowo-wieczorny już na zamku. Urozmaiceniem dla przybyłych gości na pewno byłyby salwy armatnie (o ile jest taka możliwość), pokaz fajerwerków czy występ kustosza.

A może byliście gośćmi na tego typu weselu i podzielicie się z nami wrażeniami? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 kwiecień 2019
18 czerwiec 2018

Komentarze