Jak wygląda wizyta u księdza przed ślubem i kiedy się na nią wybrać?

28 październik 2021
Dominika Zięba

Droga do ołtarza nie jest wcale taka prosta i krótka, jak mogłoby się wydawać. Przed Wami wiele spraw do załatwienia.

Jak przygotować się do wizyt u księdza i jakich formalności należy dopilnować?

Pierwsza wizyta u księdza przed ślubem

Jeśli emocje związane z zaręczynami powoli opadają, a euforia i radosne oczekiwanie na najważniejszy dzień w życiu pozostają na niezmiennie wysokim, choć już stabilnym poziomie, to znak, że czas rozpocząć wielkie przygotowania. Dzisiaj skupimy się na sprawach duchowych, czyli formalnościach związanych ze ślubem kościelnym. Dla wielu par pierwsza wizyta w kancelarii parafialnej bywa niezwykle stresująca – niepotrzebnie, ponieważ właściwie nie dzieje się na niej nic ciekawego ;)

W pierwszej kolejności musicie ustalić, w której parafii odbędzie się uroczystość (parafia Panny Młodej, Pana Młodego lub inna – choć w trzecim przypadku sprawa się nieco komplikuje, ponieważ wymagane jest wystawienie specjalnej licencji). Przyjmijmy jednak, że jak większość par zdecydowaliście się na jedną z rodzimych parafii – i co dalej?

Wybierzcie się do księdza odpowiednio wcześnie – mniej więcej 8-6 miesięcy przed uroczystością. To bardzo ważne jeśli chcecie zarezerwować wymarzony termin i godzinę – w dużych parafiach najpopularniejsze daty i godziny  mają spore obłożenie.

Zajrzyjcie na stronę internetową parafii (tak, tak, postęp cywilizacyjny dotarł również za kościelne mury i coraz więcej parafii prężnie prowadzi strony internetowe, a nawet udziela się na portalach społecznościowych). Dzięki temu bez wychodzenia z domu będziecie mogli poznać godziny urzędowania kancelarii, a może nawet umówić się na wizytę. Jeśli nie ma takiej możliwości spróbujcie telefonicznie ustalić z księdzem datę spotkania -  to bardzo ważne, aby kapłan poświęcił Wam odpowiednio wiele uwagi i czasu.

Podczas pierwszej wizyty obecność obojga narzeczonych nie jest konieczna. Chodzi tylko o ustalenie daty i godziny oraz uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących dalszych, nieco bardziej skomplikowanych kroków. Ksiądz udzieli Wam wszelkich instrukcji i zaprosi na kolejne spotkanie, mniej więcej 3 miesiące przed planowaną uroczystością. Prawda, że nie było tak strasznie?;)

Co po wizycie u księdza?

Każdy z Was musi dostarczyć do kancelarii parafialnej akt chrztu i akt bierzmowania (nie jest konieczny do zawarcia małżeństwa). Oznacza to, że osoba, która nie jest członkiem wspólnoty parafialnej, w której odbędzie się uroczystość, musi poprosić swojego proboszcza o wymienione dokumenty. Kolejnym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa przy ceremonii konkordatowej, które wystawia Urząd Stanu Cywilnego, w którym docelowo zostanie wystawiony akt małżeństwa. Zazwyczaj zaświadczenie wydawane jest od ręki i wymaga obecności obojga narzeczonych. Podczas tej wizyty ustala się z urzędnikiem przyszłe nazwiska małżonków i ich dzieci. Aby uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa musicie mieć ze sobą dowody osobiste lub paszporty oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 84 zł.

UWAGA! Ważności dokumentów to 6 miesięcy.

Jeśli te formalności macie za sobą, pora na nauki przedmałżeńskie. Obejmują one spotkania grupowe oraz wizyty w Poradni Życia Rodzinnego. Ksiądz podczas pierwszej wizyty na pewno skieruje Was w odpowiednie miejsce. Niech moc będzie z Wami!

Druga wizyta u księdza przed ślubem

Podczas drugiej wizyty w kancelarii parafialnej powinniście mieć ze sobą:

  • Dowody osobiste/paszporty
  • Zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa
  • Akty chrztu
  • Akty bierzmowania (opcjonalnie)

 

 

Przed Wami spisanie protokołu przedślubnego. Dość krępująca i niekomfortowa sytuacja, jednak nie da się ominąć tego punktu. Ten złożony wywiad obejmujący dane osobowe, pytania o Wasz związek, wiarę, poglądy i ogólne zapatrywania na przyszłość. Protokół pozwala ustalić, czy nie występują przeszkody małżeńskie i oczywiście wkracza w obszary bardzo intymne, co nie do końca podoba się większości ankietowanych. Po spisaniu protokołu przedślubnego zalecane jest przystąpienie do pierwszej z dwóch spowiedzi przedślubnych.

Zapowiedzi przedślubne

W dalszej kolejności w kościelnej gablocie pojawiają się zapowiedzi, a z ambony padają Wasze nazwiska (a co z RODO?!). W ten sposób księża ustalają, czy wspólnota parafialna nie zgłasza zastrzeżeń co do Waszych zaślubin i czy ktoś nie zna przyczyn, z powodu których do małżeństwa mogłoby nie dojść.

Trzecia wizyta u księdza przed ślubem

Jeśli jesteście wytrwali i konsekwentni, a po drodze w akcie desperacji nie rzuciliście tego wszystkiego w trzy diabły, to pora na trzecią wizytę u księdza. Nie zapomnijcie dostarczyć:

  • Zaświadczenia spowiedzi przedślubnej
  • Potwierdzenia wygłoszenia zapowiedzi
  • Dokumentu potwierdzające odbycie nauk przedmałżeńskich i wizyty w Poradni Życia Rodzinnego


Trzecia wizyta najczęściej odbywa się w tygodniu poprzedzającym uroczystość.

Pominięcie kwestii związanych z kosztami ślubu konkordatowego (z wyjątkiem zaświadczenia z USC) jest z mojej strony zabiegiem celowym. Każda parafia ma swoje cenniki, taryfikatory, co łaski, ofiary, opłaty i inne ładne określenia na zdzieranie z młodych ludzi nieprzyzwoitych pieniędzy. Sprawą indywidualną jest zakres poniesionych kosztów i od Was zależy, jak bardzo dacie się ograbić.

Życzę Wam dużo cierpliwości :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

Czy to aktualne informacje w 2020?
~2020elo 09 maj 2020 17:19 odpowiedz