Wyjście Młodego z domu

20 czerwiec 2018
Anna Żaczek

Celebrowanie „wyjścia” Pana Młodego w dniu ślubu powoli wychodzi z tradycji. Niemniej jednak niektórzy chcą podtrzymywać zwyczaje praktykowane przez swych rodziców i chętnie uczestniczą w ceremonii.

Współcześnie obrzędowość nabiera coraz bardziej zabawowego charakteru, a jej stosowanie zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma to, czy Pan Młody chce uczestniczyć w ewentualnych zabawach oraz czy ma w domu rodzeństwo lub przyjaciół, którzy zechcą przygotować mu taką niespodziankę.

„Wianek” Pana Młodego?

W niektórych regionach głównie na wsi, w dawnych czasach celebrowano wykonanie „wianka” dla Pana Młodego. Myląca nazwa nie ma nic wspólnego z Panną Młodą. „Wianek” to nic innego, jak porcelanowy talerzyk, który przygotowywany był przez najbliższe osoby – matkę lub siostrę i wręczany Panu Młodemu w dniu ślubu. Wypełniano go różnymi przedmiotami o symbolicznym znaczeniu: cukierki miały zapewnić słodkie życie, pieniądze – bogactwo, obrazek Matki Boskiej Karmiącej – ogólnie pojęty dostatek. Talerzyk owijano w białą serwetkę i spinano tak, by stworzyła kształt kwadratu. Na wierzchu kładziono mały wianuszek spleciony z gałązek asparagusa – kiedyś bardzo popularnej rośliny w wiejskich chatach. Temu towarzyszyło błogosławieństwo rodziców dla Pana Młodego. Rodzice wręczali synowi białą chustę, na której klękał. Ten kawałek materiału symbolizował „czystą drogę”, na którą zamierzał wstąpić Pan Młody.

Tradycyjne błogosławieństwo dokonywane przez matkę i ojca oraz podziękowanie ze strony syna dla rodziców symbolicznie kończyło dotychczasowe życia i otwierało nowy etap. Po tej ceremonii Pan Młody wychodził przed dom, gdzie sąsiedzi i znajomi szykowali dla niego „zastawy” nazywane również bramami, z których należało się wykupić cukierkami lub wódką. Tej części towarzyszyła muzyka i przyśpiewki. Następnie Pan Młody udawał się do domu przyszłej żony.

W niektórych regionach celebrowano wpięcie przez matkę w butonierkę Pana Młodego kwiatu lub przypinki imitującej wiązankę Panny Młodej. Obecnie to raczej Panna Młoda dokonuje wpięcia. Spotyka się również zwyczaj, że Panna Młoda po ceremonii zaślubin - jeszcze w kościele lub po wyjściu - przepina butonierkę na prawa stronę, zaznaczając tym samym, że wybranek jest już jej mężem.

Z druhnami pod rękę?

Ze starych zwyczajów pozostało z pewnością błogosławieństwo rodziców, czasami również zwyczaj osobistego wyprowadzenia Pana Młodego przez drużbę lub siostry i panny z okolicy.

Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że po zakończeniu przygotowań związanych z ubraniem się Pana Młodego i po ceremonii błogosławieństwa dwie druhny biorą pod ręce Pan Młodego i razem wychodzą przed dom, a następnie jadą do domu Panny Młodej. Druhny mają za zadanie „dopilnować”, aby Pan Młody nie zmienił zamiaru wstąpienia w związek małżeński :) Wraz z nimi rusza również świadek, który asystuje Panu Młodemu we wszystkich przedślubnych czynnościach. Wyjściu towarzyszy muzyka i okolicznościowe przyśpiewki.

 

Po cichu i skromnie czy głośno i z fantazją?

Jeśli się zastanawiacie, czy pasuje taki akcent weselny zorganizować w bloku, to o ile nie przerodzi się w kicz, oczywiście jest jak najbardziej polecany.

Obecnie wiele zespołów muzycznych w usługę weselną wpisuje „wyjście” zarówno Panny Młodej, jak i Pana Młodego, dostosowując program do realiów miejskich lub wiejskich. Współcześnie „wyprowadzenie” jest bardziej formą zabawy niż jakiejkolwiek symboliki, a całość dostosowuje się do charakteru i stylu wesela. Warto z tego powodu skorzystać z doświadczenia kapeli, która z pewnością zaproponuje kilka opcji. Ja osobiście lubię brzmienie skrzypiec, świetnie też na takie krótkie sesje nadaje się saksofon. 

Prywatne posesje pozwalają na zorganizowanie bardziej szalonych, głośniejszych i klimatycznych „wyjść” Pana Młodego. Przykładem może być wesele góralskie i propozycja Karpackich Zbójów zawierająca taki scenariusz:

  • Śpiewka na powitanie – przybycie zbójnickich muzykantów;
  • Przyśpiewki dla Pana Młodego - śpiewanie i granie muzykantów przed domem Pana Młodego;
  • Błogosławieństwo – muzyka w miejscu błogosławieństwa Pana Młodego przez rodziców;
  • Przyśpiewki na wyjście - śpiewanie i granie muzykantów przed domem Pana Młodego do wyjazdu rodziny po Panią Młodą;

Z pewnością Pan Młody na długo zapamięta takie pożegnanie z domem rodzinnym i wkroczenie na nową drogę życia. A jakie „wyjście” Wy planujecie? :)

Średnia

3.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 czerwiec 2019
21 maj 2018

Komentarze

Noo wpis ciekawy, aż się rozmarzyłam :) Każda kobieta chciałaby przeżyć coś takiego. Piękna tradycja zachęcam do oglądnięcia materiału https://tiny.pl/wgb8g
~AsiaD 18 wrzesień 2022 13:33 odpowiedz
Gowno wiecie o tradycjach góralskich
~Prawdziwą goralka 11 lipiec 2021 01:25 odpowiedz