Tradycja wyjścia Panny Młodej z domu rodzinnego

31 lipiec 2019
Anna Żaczek

Wyjście Panny Młodej z mieszkania kojarzy się nam z kilkoma momentami i okolicznościami dotyczącymi tego zdarzenia.

Pierwsze to miejsce przygotowania się do ślubu i wykonanie ujęć reportażowych z ubierania się Pary Młodej. Drugie to błogosławieństwo, które nie zawsze jest celebrowane, ale to jedno z ważniejszych i bardzo emocjonalnych zdarzeń. Trzecie to lokalne tradycje praktykowane w mniejszych miejscowościach i dzielnicach blokowych – strojenie domu Panny Młodej.

Wiele Młodych Par odchodzi od tradycji, ale w niektórych regionach często rodzina oraz sami narzeczeni przywiązują do tego dużą wagę, wówczas warto dużo wcześniej zaplanować kolejne kroki. Kilka prezentowanych poniżej rozwiązań być może rozwieje Wasze wątpliwości:

Niektóre Panny Młode upierają się, aby tradycja „wyjścia” odbyła się z domu rodzinnego

Nie ma kłopotu, kiedy Narzeczeni mieszkają blisko siebie. W przeciwnym przypadku duże odległości stwarzają problemy.

Bez sensu jest jechanie 100 km po przyszłą żonę, a następnie wracanie do miejsca ślubu. W sytuacji, gdy Panna Młoda bierze ślub w miejscowości Pana Młodego, prościej będzie znaleźć lokum u rodziny, wynająć pokój w hotelu lub rozgościć się w domu Pana Młodego, o ile ma warunki na przyjęcie rodziny Panny Młodej. Czasami sale weselne posiadają również miejsca hotelowe, co znacznie ułatwia sprawę. Wówczas odchodzi problem z dekorowaniem pomieszczeń zajmowanych przez Pannę Młodą.

Błogosławieństwo może odbyć się również w tym domu, w którym przygotowuje się do ślubu Panna Młoda. Zdjęcia z domu rodzinnego można wykonać kilka dni przed ślubem po ustaleniu terminu z kamerzystą i fotografem lub zrezygnować z nich zupełnie. To Wy decydujecie co fotografować i nagrywać, a co pominąć.

Kiedy wyjście z domu rodzinnego może być kłopotliwe?

Samo wyjście z domu rodzinnego może przysporzyć wielu kłopotów Pannie Młodej, kiedy jej status materialny jest trochę niższy od Narzeczonego, a dziewczyna mieszka w bloku lub starej dzielnicy.

Utrwalanie na zdjęciach zaniedbanych klatek i podwórek kłóci się z podniosłym dniem i całą oprawą ślubu. Jakkolwiek stare mury dobrze wyglądają na sesjach zdjęciowych i niektóre pary decydują się na taką opcję, to nie znaczy, że każdy chce umieszczać takie kadry ze swoich mieszkań w pamiątkowych filmach i albumach. 

Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zaplanowanie spotkania Pary Młodej oraz ich rodzin przed kościołem, a zdjęcia reportażowe z przygotowań ślubnych można wykonać tylko w pokoju, w którym ubiera się Panna Młoda lub zrezygnować z nich całkowicie. Podobnie błogosławieństwo, które zapewne przyjmie trochę odmienną formę, można zorganizować przed kościołem.

Tradycja dekorowania klatki i drzwi bloku

O ile z dekorowaniem posesji prywatnej nie będzie problemu, o tyle w blokowisku jest to trudniejsze. W dużych miastach wyszło z mody, ale niemniej jednak subtelne elementy umieszczane na drzwiach wyjściowych i drzwiach mieszkania Panny Młodej są nadal umieszczane i tworzą bardzo miły akcent.

Co można zaproponować w wieżowcu? Kwiatowe elementy na półpiętrze tuż przy wejściu oraz drobne dekoracje roślinne na framudze drzwi wejściowych i na drzwiach mieszkania Panny Młodej. Inne elementy nawiązujące do ślubu, to symbol w postaci obrączek, zawieszki z imionami lub inicjałami przyszłych Państwa Młodych, serca, tabliczki z napisami np. „Panna Młoda”. Oczywiście dekoracje powinny nawiązywać do motywu przewodniego wesela.  

A jakie są Wasze doświadczenia w tradycji ozdabiania mieszkań? :)

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze