Spontaniczny ślub - czy to może się udać?

06 październik 2022
Gabriela Goraj

"Po co czekać? Pobierzmy się dzisiaj. Nim zajdzie słońce...". W bajkach i w Las Vegas taki scenariusz wcale nie brzmi nieprawdopodobnie. Spontaniczny ślub to pomysł idealny dla szalonych, wolnych dusz, które uwielbiają robić rzeczy, o których później z przyjemnością będą opowiadać swoim wnukom. Niestety, polskie prawo i biurokracja stoją na przeszkodzie w realizacji tak odważnych planów. Czy w naszym kraju w ogóle da się wziąć spontaniczny ślub? Sprawdźmy to!

Czy w Polsce da się wziąć spontaniczny ślub?

Dowód osobisty. Skrócony akt urodzenia. W przypadku rozwodników i wdowców odpowiednie oświadczenia. Bez tych dokumentów nie złożycie wniosku o zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. A to tylko początek trudności. Małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od złożenia zapewnienia. Co za tym idzie, nie ma co liczyć na realizację romantycznego scenariusza i spontaniczny ślub w trakcie romantycznego weekendu. Polska rzeczywistość jest w tej kwestii brutalna.

Polska to nie Las Vegas, ale...

W szczególnych przypadkach kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może skrócić czas oczekiwania na zawarcie małżeństwa. Ciąża, choroba jednego ze współmałżonków oraz nagły wyjazd to sytuacje, w których dopuszcza się wyjątki od reguły. A czy bez takich wyjątkowych względów można liczyć na to, że znajdzie się szybszy termin na zawarcie małżeństwa? Niestety - Polska to nie Las Vegas i raczej nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której będzie można po prostu wejść do urzędu i wziąć ślub "od ręki". Znane są jednak przypadki, w których ubłaganie miłej pani urzędniczki skutkowało znalezieniem bliższego terminu na zawarcie małżeństwa. To jednak łut szczęścia, który przytrafił się nielicznym. Warto też przy tym pamiętać, że to praktyka nie do końca zgodna z prawem, ale... miłość rządzi się przecież swoimi własnymi prawami.

Ślub kościelny "na już"?

Mogłoby się wydawać, że zawarcie ślubu kościelnego w krótkim terminie powinno być proste. Okazuje się jednak, że jest wręcz odwrotnie. Organizacja ślubu w kościele z reguły nie trwa krócej niż 3 miesiące. "Winnym" całego zamieszania jest Kodeks Prawa Kanonicznego. Aby małżeństwo mogło zostać zawarte, konieczne jest spisanie protokołu przedślubnego oraz zapowiedzi przedślubne. Nieodłącznym elementem przygotowań do ślubu kościelnego są również nauki przedmałżeńskie. A jeśli myślicie, że decydując się na ślub konkordatowy, nieco skrócicie okres przygotowań... niestety, muszę Was zmartwić - to tak nie działa.

A może lepiej poczekać?

Ślub to zawsze poważna decyzja. Trzeba pamiętać, że to nie tylko ogromny krok dla związku, ale też zobowiązanie prawne. Oczywiście, nie każdy musi czekać z zawarciem małżeństwa rok czy dwa lata. Nie wszystkim zależy przecież na hucznym weselu, wielkiej sali i pompatycznej imprezie. Kameralne śluby organizowane z niewielkim wyprzedzeniem również mają swój urok i w niczym nie muszą być gorsze od tych, które planuje się miesiącami, a nawet latami. Jednak warto dać sobie czas na ogarnięcie wszystkich najważniejszych spraw i przede wszystkim przemyślenie swojej decyzji raz jeszcze. W końcu, jeśli się kochacie, na pewno ślub jest dla Was jedynie formalnością - mniej lub bardziej istotną. I jeśli żaden poważny problem nie stoi Wam na drodze, nie powinno mieć aż tak dużego znaczenia, czy pobierzecie się jutro, za miesiąc czy za rok.

A Wy? Wzięlibyście spontaniczny ślub w Vegas? A może więcej uroku mają dla Was wielkie przygotowania do tego wyjątkowego dnia?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 sierpień 2022

Komentarze