Kolorowa suknia ślubna - tylko dla odważnych

20 październik 2022
Gabriela Goraj

Biała. Ewentualnie ecru. Taka, według wielu wieków tradycji, powinna być suknia ślubna. Jednak świat pędzi do przodu, a wraz z nim zmieniają się trendy. Rewolucje nie ominęły także mody ślubnej, a inna niż biała suknia ślubna u Pani Młodej staje się coraz częstszym widokiem. Nie ulega jednak wątpliwości, że taka kreacja nadal wzbudza wiele kontrowersji. Czy słusznie?

Dlaczego suknia ślubna musi być biała?

Zacznijmy od początku. Bo tak w zasadzie, o co chodzi z tą bielą? Większość z nas zna doskonale symbolikę tego koloru. Czystość i niewinność to cechy, które nieodłącznie kojarzą się z bielą i wpisują się w chrześcijańską wizję sakramentu małżeństwa. Warto jednak wiedzieć, że białe suknie ślubne stały się standardem dopiero w XX wieku. Wcześniej w wielu miejscach na świecie Panny Młode ubierały w ten wyjątkowy dzień tradycyjne stroje. I choć biel przyjęła się w Polsce, nie wszystkie kraje świata tak łatwo rozstały się ze swoimi długoletnimi zwyczajami. Dla przykładu, w Meksyku nadal bardzo często Panna Młoda ubiera tradycyjną... czarną suknię ślubną. To właśnie ten kolor jest w tym kraju uznawany za najbardziej weselny, natomiast biel symbolizuje żałobę i smutek. 

Łamiąc schematy

Jak widać, powszechna moda na białe suknie ślubne wcale nie trwa od zarania dziejów. Nie ma ona także nic wspólnego z tradycją chrześcijańską, choć dobrze wpisała się w jej założenia. I choć biel bez wątpienia prezentuje się elegancko i pasuje każdej kobiecie, nie ma żadnego prawa, które mówi o tym, że Panna Młoda musi wystąpić akurat w białej sukni. Inny kolor kreacji to jednak rozwiązanie tylko dla odważnych osób, które nie boją się wystawienia na niepochlebne komentarze. Nie ma co ukrywać - suknia ślubna inna, niż biała, może wzbudzić dużo kontrowersji. Czy należy się tym przejmować? Oczywiście, opinia najbliższych osób jest ważna dla każdego z nas, jednak najważniejszy dzień życia warto spełnić na własnych warunkach i w ubraniu, które nam się podoba.

Jeśli nie biel, to co?

A jakie niecodzienne kolory sukien ślubnych prezentują się najlepiej? Do wyboru mamy pełen wachlarz barw. Najczęściej jednak kobiety stawiają na delikatne, kobiece odcienie, takie jak błękit, fiolet lub róż. Najbardziej odważne panie decydują się na intensywniejsze kolory, na przykład czerwień, butelkową zieleń, a nawet czerń. Ten ostatni kolor wciąż wzbudza wiele emocji. Na terenie całej Europy czarny kolor symbolizuje śmierć i żałobę. Coraz więcej kobiet staje jednak na przekór przesądom - i nie ma w tym absolutnie nic złego. W końcu najważniejsze jest to, aby wybrana suknia, niezależnie od ubarwienia materiału, prezentowała się naprawdę wyjątkowo. 

 A wy, co uważacie o kolorowych sukniach ślubnych? Jesteście na tak? A może wolicie tradycyjną biel? Dajcie znać w komentarzach!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 sierpień 2022

Komentarze