O ciałopozytywności i akceptacji

26 grudzień 2019
Anna Boenish

Internet dosłownie zalewany jest poradami na temat poprawy wyglądu na ten wyjątkowy dzień, jakim jest ślub.

Jedz mniej, przejdź na detoks sokowy, pij tylko wodę. Ćwicz, zadbaj o cerę najlepiej pół roku wcześniej, idź do kosmetyczki, podetnij włosy, kup krem na cellulit.

To wszystko ma oczywiście swoje podstawy - chcemy wyglądać pięknie i czuć się pewni siebie, nie martwić się o podkręcone włosy, zjedzoną szminkę, dużego pryszcza.

Czy jest granica?

Mam niestety wrażenie, że zbyt często skupiamy zbyt dużą część naszej uwagi na sprawach wyglądu. Bo musimy wejść w mniejszy rozmiar sukienki, mieć idealnie opalone ciało, zakryć wszystkie krostki czy blizny.

Skórki muszą być idealnie obcięte, włosy ułożone, makijaż nie ma prawa przesunąć się nawet o milimetr podczas całej nocy.

To wpływa nie tylko na poziom naszego stresu przed, ale również w trakcie - bo jak jeść, śmiać się i całować, jeśli myślimy o tym, czy nie zepsujemy czegoś w swoim wyglądzie?

Zabiegi upiększające są OK

I nie chcę mówić, że nie są. Jeśli tylko czujesz potrzebe pójścia do kosmetyczki, zrobienia liftingu rzęs, pójścia na siłownie - to naprawdę jest w porządku! Jeśli jest to coś, co robisz z własnej, nieprzymuszonej woli. Jeśli chcesz czuć się lepiej, zdrowiej - nie dlatego, że tak wypada, że co ludzie powiedzą, że powinnaś.

Powinności nie istnieją. Nie żyjesz po to, żeby spełniać wizualne oczekiwania innych ludzi. Jeśli ludzie będą chcieli plotkować - i tak znajdą sobie powód do tego, żeby to zrobić. Niezależnie od tego ile czasu spędzisz w salonach piękności.

Nie poświęcaj

Nie poświęcaj swojego zdrowia. Nie chudnij 10 kg w tydzień, nie wydawaj ostatnich pieniędzy na redukcję zmarszczek. Bądź w ten dzień sobą. Przecież to właśnie taką, codzienną, znają Cię Twoi znajomi, przyjaciele, rodzina. Co najważniejsze - taką znasz siebie Ty i taką zna Cię Twój partner.

Możesz się pięknie umalować, ubrać, ułożyć włosy. Możesz zrobić paznokcie, rzęsy, brwi. Możesz wejść w swój rozmiar sukni, ubrać wysokie szpilki.

Możesz - nie musisz.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 lipiec 2019
11 wrzesień 2019

Komentarze