Zróbmy coś razem kochanie, czyli o rytuałach w związku

03 październik 2018
Anna Żaczek

Rytuały i zwyczaje stanowią ważny element podtrzymania więzi w związku. Mówią o nich psychologowie oraz naukowcy badający rytuały w rodzinie, podkreślając rolę czynności wykonywanych razem regularnie przez  partnerów, jako czynnik utrwalający wzajemne uczucia.  

W Polsce pełna rodzina jest  nadal ważną instytucja społeczną. W sondażu na temat:  Sens życia – wczoraj i dziś (CBOS 2017 r.)  na pytanie  Co jest dla Pana/i najważniejszą rzeczą w życiu, co stanowi dla Pana(i) jego sens? w przedziale  wiekowym od 24 do 44 lat odpowiedziano, że w większości przeciętny sens życia nadają sprawy rodzinne, a w grupie wiekowej 54 lata – szczególne znaczenie przypisuje się dzieciom i wnukom. W porównaniu z latami ubiegłymi stwierdza się, że ubyło osób, które sens życia wiążą z dziećmi lub wnukami, pracą, pieniędzmi, a także wartościami egzystencjalnymi (m.in. radością z życia, pogodą ducha) oraz posiadaniem i realizacją pewnych zasad etycznych (dobroć, pomocniczość, uczciwość), natomiast minimalnie więcej jest takich, dla których istotne znaczenie mają sprawy społeczne, jak spokój, bezpieczeństwo i relacje z ludźmi. Są to podstawy do twierdzenia, że ludziom nadal zależy na utrzymywaniu dobrych relacji również w związkach.
 

Co zbliża, a nie wprowadza nudy i rutyny w związku?

Gdy już ma się tę druga osobę przy boku, często zapomina się o potrzebie celebrowania szczegółów, drobnych zdarzeń, wzajemnie wykonywanych czynności podnoszących atrakcyjność związku.

Wieczór z jedzeniem na telefon i dobry film z komputera

Wieczór bez obowiązków, zmywania i sprzątania dla zapracowanej kobiety jest miłą odskocznią od pracy i trudów dnia codziennego. Z ochotą spędzi go w łóżku w towarzystwie swego partnera. Wspólnie wybrany film, dyskusja nad treścią lub luźna rozmowa sprzyjają poznaniu poglądów partnera, które mogą nas zaskoczyć, ponieważ zapracowani  i zajęci własnymi sprawami często nie mamy czasu na podejmowanie niektórych tematów. Takie chwile sprzyjają utrwalaniu bliskości.

Wspólny spacer pod rękę

Różne wersje: chodzenie pod rękę, trzymanie się za ręce, obejmowanie to zamanifestowanie gestem – to moja partnerka/partner. Daje to poczucie bezpieczeństwa drugiej osobie i przeświadczenie, że zajmujemy ważne miejsce w jej sercu.

Całus przed wyjściem do pracy i na powitanie po powrocie do domu

Przytulenie i pocałunek wyzwala przyjemne uczucie bliskości fizycznej, poprawia samopoczucie i daje komunikat – kocham Cię.  Podkreśla to również wzajemną atrakcyjność w oczach drugiej osoby.

Aktywny wieczór „na mieście”

Wspólne wyjście do restauracji, na koncert, do teatru lub zwykły spacer  w miejsca, gdzie nigdy razem nie byliście. Dobrą odmiana jest wypad weekendowy w nieznane, spontaniczny wyjazd autobusem, pociągiem z jednym noclegiem, bez szczegółowych planów.

Przeżycie przygody z adrenaliną

Wspólne przeżycia,  które zbliżają to również wspólne endorfiny. Mocnych emocji dostarczy wyprawa na ściankę wspinaczkową, jeśli nigdy nie byliście razem albo sporty ekstremalne: skok ze spadochronem, lot w tunelu aerodynamicznym, flyboard.

Niewinny SMS wyrazem ciepła uczuciowego

Zwykłe SMS-y i te namiętne informują o wzajemnych uczuciach, tęsknocie, pożądaniu czy zwykłej trosce o druga osobę. Dzięki nim można uruchomić własne potencjały emocji sprzyjające rozwojowi temperatury uczuć w związku.

Żartujmy!

Dobry żart rozproszy napięta atmosferę, zatem opowiadajmy sobie dowcipy i uprzyjemniajmy sobie wspólne spędzane chwile. 

A czy Wy macie swoje rytuały? Koniecznie się nimi podzielcie! :)

Średnia

3.9

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze