Krótki poradnik dla amatorów drinków z palemką

18 październik 2017
Dominika Zięba

A teraz idziemy na jednego… Weselny drink bar może sprawić, że słowa popularnej przyśpiewki nabiorą nowej, lepszej jakości. Orzeźwiające mojito, egzotyczna pina colada czy rozkoszny sex on the beach – kolorowe drinki będą świetną atrakcją na Twoim weselu.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile alkoholu trzeba kupić, aby nie zabrakło go dla 15 osób i aby zabawa trwała w najlepsze do białego rana? Myślę, że na pewno – każdy z nas organizował kiedyś większą lub mniejszą domówkę. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy taką kalkulację trzeba przeprowadzić, mając w perspektywie 120 osobowe wesele. Z takim problemem przyszło mi się zmierzyć.

 

Kiedy przebrnęłam już przez niezliczone fora dyskusyjne, strony internetowe o ślubnej tematyce oraz porady bardziej lub mniej wiarygodnych ekspertów, to muszę przyznać, że stan umiarkowanego upojenia alkoholowego osiągnęłam bez wypicia choćby kieliszka wódki. Mówiąc całkiem poważnie: 1 l czystego alkoholu na parę przy jednodniowym weselu oraz 1,25 l przy weselu dwudniowym to najczęściej pojawiające się sugestie. Tak naprawdę nie ma uniwersalnego wzoru, który pozwoliłby to określić. Co do jednej kwestii wszyscy pozostają zgodni – alkoholu na weselu nie może zabraknąć, dlatego warto kupować z delikatnym zapasem.

 

 

 To tylko wstęp do dalszych, bardziej skomplikowanych dylematów. Co powiedzielibyście na kolorowe, niesamowicie smaczne i kuszące egzotycznym wyglądem drinki? I barmana, który w efektowny sposób zaserwowałby je Waszym Gościom? Klasyczny kielonek przy takiej konkurencji wypada naprawdę słabo. Analizując wady i zalety takiej atrakcji weselnej, znalazłam właściwie tylko jeden możliwy minus – koszt. Jeśli Wasz budżet weselny pęka w szwach, to musicie przekalkulować, czy możecie narażać się na dodatkowe wydatki, o których za chwilę szerzej opowiem.

 

Przejdźmy do plusów, bo jest ich naprawdę sporo. Weselny drink bar jest atrakcją samą w sobie – jak przyznają doświadczeni barmani, nawet najbardziej sceptyczne jednostki przełamują opory i twierdzą, że jest to świetna alternatywa dla picia czystej wódki. Barmani tworzą nie tylko drinki, ale również fantastyczną atmosferę na przyjęciach weselnych – integrują Gości, często wcielają się w rolę wodzirejów i po prostu rozkręcają imprezę. Drink bar przełamuje pewne stereotypy, zmienia kulturę picia alkoholu na weselach. Paradoksalnie, nie oznacza to, że Goście wypijają więcej – czysta wódka, której ilość określamy przy weselnych kalkulacjach, zostaje częściowo wypita w postaci zróżnicowanych drinków. Mówiąc wprost – wcale nie musimy kupować jej więcej niż zakładaliśmy.

 

Podejście barmanów do każdego Gościa jest bardzo indywidualne, co pozwala na pewną kontrolę spożywanego alkoholu. Możecie być więc pewni, że Wujek Janusz po 8 kieliszkach otrzyma ,,oszukanego drinka’’, spiętą Ciocię Krysię rozluźni sex on the beach, a ,,zmęczony’’ kuzyn dostanie specjalną miksturę, po której stanie na nogi

 

Weselny drink bar to nie tylko napoje alkoholowe. To także świetna alternatywa dla osób, które nie piją alkoholu, kierowców, których nie brakuje na przyjęciach weselnych oraz kobiet w ciąży i dzieci. Barmani serwują kolorowe i apetyczne koktajle owocowe, które na pewno będą cieszyć się dużą popularnością. A na poprawinach, kiedy wszyscy leczą skutki wczorajszego szaleństwa, po koktajlowe bomby witaminowe będą ustawiać się kolejki.

 

 

A więc, ile kosztuje barman na weselu?

 

Cena zazwyczaj składa się z dwóch części: pierwsza to obsługa barmańska, a druga koszt zakupu alkoholi i dodatków. Obsługa barmańska wesela polega na wynajęciu barmanów wraz z profesjonalnym, mobilnym barem, oryginalną kartą napojów, a także sprzętem barmańskim, szkłem do różnego rodzaju koktajli, lodem i akcesoriami barmańskimi. Koszt jednego barmana (wesele do 100 osób) to wydatek rzędu 800-1200 zł, za dwóch barmanów zapłacimy od 1500 do 2000 zł.

 

Zakupem alkoholi i dodatków najczęściej zajmują się barmani – mamy tutaj dużą dowolność w wyborze ,,koktajlowego menu’’, oferta zostaje dostosowana specjalnie do naszych potrzeb. Agencje barmańskie proponują różne pakiety, których ceny wahają się między 1000, a nawet 3000 zł.

 

Alkohole i dodatki możemy zorganizować sami na podstawie sporządzonej przez barmana listy. Wtedy oszczędzamy ok. 12% od proponowanej kwoty, jednak takie zakupy wymagają sporo czasu i wysiłku. Poszukiwanie egzotycznych owoców, dobrej jakości alkoholi czy syropów barmańskich może przysporzyć trochę nerwów, na których deficyt w tym okresie naprawdę nie będziecie narzekać.

 

Warto mieć barmana na weselu?

 

A jeśli idziemy na całość… Zdecydujmy się na pokaz barmański! Należy nam się trochę szaleństwa w tak wyjątkowym dniu. Widowiskowe przygotowywanie koktajli, w połączeniu z niesamowitymi umiejętnościami barmana zapewni wszystkim wyjątkowe i efektowne show, które zostanie na długo zapamiętane. Koszt takiej usługi to 500-1500 zł.

 

 

 

O co warto zapytać, a na pewno ,,wyleci’’ wam z głowy?

 

Zorientujcie się, czy wasz barman pobiera opłatę za dojazd oraz czy trzeba mu zapewnić nocleg. Z góry ustalcie czas pracy barmanów – 8, 12 godzin, czy do białego rana – warto wiedzieć, za co dokładnie płacicie i uniknąć przykrych niespodzianek. Zwróćcie uwagę na ukryte koszty – czy sami pokrywacie ewentualne straty w szkle? Co z nadmiarem alkoholu – czy zostanie odliczony od usługi?

 

I jak wam się podoba taka atrakcja weselna? Myślicie, że warto w to zainwestować? :)

 

Za szczegółowe informacje dziękujemy Dariuszowi Owczarkowi (Oryginalnybar.pl) oraz Kamilowi Chmielewskiemu (Barmans Flair Team).

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 grudzień 2021
24 listopad 2017

Komentarze