Czego życzyć Nowożeńcom?

04 styczeń 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Tradycją jest, że tuż po ceremonii ślubnej przed Parą Młodą ustawia się kolejka gości, by złożyć świeżo upieczonym małżonkom życzenia na nowej drodze życia. Stajesz w niej, a w Twojej głowie rozpoczyna się burza myśli – czego życzyć, jak sformułować zdania… nerwowo przystępujesz z nogi na nogi, bo za chwilę Twoja kolej.

Jeśli nie należysz do grupy osób, której z łatwością przychodzi składanie życzeń, nie potrafisz wymyśleć czegoś kreatywnego, nie wiem jak się za to zabrać, planujesz powiedzieć po prostu „wszystkiego najlepszego”, sprawdź poniższe wskazówki odnośnie życzeń składanych czy to osobiście, czy na kartkach papieru.

Jakie życzenia dla Nowożeńców?

Kiedy złożyć życzenia Młodej Parze?

Czekających w kolejce jest zwykle sporo, każdy chce pogratulować Młodej Parze, nie masz więc wiele czasu. Długie przemowy raczej odpadają, co nie oznacza, że mają to być odklepane, szybkie dwa wyrazy. Jeśli nie jest to problemem, jesteś znajomym Pary Młodej możesz dobrać innych z Waszej paczki i złożyć życzenia grupowe.

Jeśli jesteś uczestnikiem ślubu, najlepszą opcją jest właśnie złożenie życzeń osobiście tuż po nim. Jest to doskonała okazja na przywitanie się z Młodą Parą, potwierdzenie swojej obecności. W ten sposób pokazujesz, że chcesz wspólnie z nimi spędzić ten ważny dla nich dzień i cieszyć się z chwili. Składanie życzeń przed ceremonią nie jest wskazane.

Dostając zaproszenie, zwróć uwagę czy Młodzi nie zamieścili w nim jakiś szczegółów odnośnie składania życzeń. Każdy ślub rządzi się swoimi prawami. Czasami składa się życzenia w urzędzie stanu cywilnego, czasami przed nim, tak samo w przypadku kościoła, a na niektórych – dopiero w sali weselnej, szczególnie gdy ślub odbywa się w chłodniejszym miesiącu.

Złota rada: krótko, ale treściwie

Para Młoda na początku przyjmuje życzenia od rodziców i dziadków. Te osoby są zazwyczaj jako pierwsze w kolejce.

Nic więc dziwnego, że najbardziej zapadają w pamięć. Życzenia składane przez najbliższą rodzinę często zawierają też akcent religijny.

Czego życzyć Parze Młodej?

To zależne od stopnia pokrewieństwa między Tobą a Parą Młodą. Nie oszukujmy się, życzenia od rodziców, dziadków czy rodzeństwa często są bardzo osobiste, wzruszające. To więzi najważniejsze, toteż życzenia należą do tych bardziej intymnych. To często życzenia odnoszące się do dzieciństwa Pana, Pani Młodej, relacji rodzinnych, wspomnień itp. Dziadkowie lubią pochylić się nad ważnością małżeństwa, składają życzenia w formie rad na przykładzie własnych doświadczeń. To również bardzo wzruszający akcent. Od dalszej rodziny i znajomych życzenia są z reguły bardziej formalne i tradycyjne.

Najlepiej odnieść się do dnia ślubu i wesela, zaraz po wyjściu z kościoła nawiąż do pięknej uroczystości i życz udanego małżeństwa. Możesz również odnieść się do przyszłości stworzonej rodziny, aby ta się powiększyła, życzyć cierpliwości, pięknych rocznic i satysfakcji ze wspólnie wiodącego życia. Jeśli urodzony z Ciebie żartowniś, możesz swoją wypowiedź urozmaicić (stosownym) żartem, wierszykiem. Możesz również wczuć się w sytuację pary, zastanowić się nad tym, co aktualnie przeżywają małżonkowie, co ich czeka.

Przemyśl swoje wystąpienie

Wypowiadając swoje życzenia, pamiętaj, że jest to szczególny dzień dla Pary Młodej. Zwróć więc uwagę na swoje zachowanie, słowa. Ma być to wyraz szacunku dla nich, powód do radości.

Przemyśl wcześniej czego będziesz życzył, jakimi słowami to wyrazisz, w jaki sposób, ale i co ubierzesz w tym dniu. Strój powinien być schludny, będzie świadczył o tym, że jest to również dla Ciebie poważna, ważna uroczystość. Sposób wypowiadania życzeń jest bardzo istotny. Czasem nie tyle pamięta się treść, co ciekawą interpretację, sposób intonacji, mówienia.

Nie złożyłeś życzeń osobiście? Wyślij je!

Życzenia ślubne to nie tylko te składane tuż po ceremonii. Jeśli z jakichś przyczyn nie mogłeś przybyć na ślub, powinieneś nawiązać kontakt z Parą Młodą w późniejszym czasie.

W dobrym guście będzie wysłanie kartki okolicznościowej. Możesz wybrać taką, w której życzenia są już nadrukowane lub napisz je odręcznie – to bardziej osobista forma, która ucieszy Młodych. Pamiętaj jednak by życzenia wysłać po ślubie. Lepiej gdy dojdą po uroczystości, niż jeszcze przed nią ;)

W dobie łatwego dostępu do szybkiej komunikacji, możesz wysłać też SMS-a, mmsa, maila… ale czy życzenia w takiej formie będą niezapomnianą pamiątką na lata? Chyba nie…

Jeśli jesteś bliską rodziną małżeństwa powinieneś również pamiętać o życzeniach z okazji rocznicy ślubu. Warto zaznaczyć sobie tę datę w kalendarzu, bo często przez innych zostaje zapomniana, a będzie to zawsze miły gest.

Życzenia w księdze gości

Popularna stała się księga gości. To przede wszystkim doskonała pamiątka. Zwykle w formie albumu z twardą zdobną okładką i kartami do zapisów wewnątrz. Wpisane w nią życzenia gości, czytane po latach zagwarantują wiele emocji.

To również możliwość dla Ciebie na dłuższe zastanowienie się nad wpisem. Jako weselnik możesz wpisywać cytaty, aforyzmy, wierszyki, ale i ozdabiać karty rysunkami. Pamiętaj jednak, by zostawić miejsce dla innych. Twój wpis w księdze gości może dotyczyć Pary Młodej – udziału w weselu, wspólnych wspomnień itp. Jeśli nie masz pomysłu na swój wpis, dużo inspiracji znajdziesz w Internecie.

Niezależnie od tego jaką formę mają przekazywane przez Ciebie życzenia – mówione, pisane, ważne by były szczere i prawdziwe, a nie byle jakie.

Życzenia Nowożeńcom wypowiadaj z uśmiechem, mów co czujesz. Takie z pewnością będą dla nich wzruszające i wyjątkowe :)

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 październik 2023
07 lipiec 2020

Komentarze