Ślub kościelny, ślub konkordatowy, ślub cywilny - czym dla Ciebie jest ślub?

22 listopad 2018
Magdalena Gitler

Najprostsze pytania sprawiają najwięcej trudności. Łatwiej wyjaśnić zawiłe pojęcie używając powszechnie znanych słów i określeń, ale jak prosto przekazać sens tych fundamentalnych terminów? To już nie takie łatwe.

Czym jest ślub?

Zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku języka polskiego ślub tozawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem stanu cywilnego lub duchownym”. Rozróżnia on również podział na ślub cywilny, czyli „ślub zawarty przed urzędnikiem stanu cywilnego” oraz ślub konkordatowy – „ślub zawierany na mocy konkordatu, jednocześnie cywilny i kościelny”.

Oczywiście występuje również ślub wyznaniowy, potocznie nazywany kościelnym, ślub symboliczny oraz ślub ekumeniczny, a w ramach wymienionych możemy wskazać również bardziej szczegółowe podziały. Uff, pod względem formalnym mamy jasną sprawę. Tylko czy ślub ma jedynie wymiar formalny?

Związek małżeński i małżeństwo

Samo małżeństwo jest związkiem dwojga ludzi , zatwierdzonym prawnie lub społecznie, który regulują pewne prawa, obowiązki oraz panujące w zbiorowości zwyczaje i obyczaje. Każda społeczność inaczej postrzega role kobiety i mężczyzny. Zostawmy jednak ten definicyjny bałagan.

Małżeństwo jest przede wszystkim związkiem, w którym dwoje ludzi deklaruje chęć bycia ze sobą i spędzenia wspólnie życia. To wyjątkowo ważna decyzja, oznaczająca ogromną  zmianę, która ma nie tylko wymiar formalny i urzędowy, ale przede wszystkim emocjonalny. Poznanie odpowiedniej osoby, doskonale do nas pasującej, to marzenie wielu osób, a ślub jest obustronną deklaracją postanowienia pójścia razem z drugim człowiekiem przez życie. Chęć bycia ze sobą mimo wszystkiego, co się wydarza i trwania przy swoim boku.

Czym jest ślub według dzieci?

A czym jest ślub według dzieci? Kasia Stoparczyk na antenie Polskiego Radia Trójka przeprowadziła wyjątkowy wywiad. Zadała w nim najmłodszym pytanie: „Co to jest ślub?”. Koniecznie posłuchajcie całości, gwarantuję, że ubawicie się do łez! Zanim jednak przesłuchacie audycji, podrzucam Wam kilka wyjątkowych wypowiedzi:

Czym jest ślub?

To jest coś takiego, jak dziewczyna i chłopak związują się na zawsze […], że oni nigdy nie będą dla siebie samotni

Ślub jest zawsze tragiczny!

 „To jest trochę trudne, trzeba się wystroić. No to jest pieniężnie trudne

Ostatnia fajna chwila w ich życiu!

A czym dla Was jest ślub?

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 sierpień 2019
29 kwiecień 2020

Komentarze