Czym kierować się przy zakupie szpilek na ślub?

14 październik 2017
Agnieszka Okularczyk

Zdarzyło Wam się kupić szpilki, w których przeszłyście dosłownie kawałek, a obtarły Was tak bardzo, że marzyłyście o tym, aby je jak najszybciej zdjąć? Poszłyście do sklepu i pod wpływem impulsu kupiłyście nową parę ślicznych szpilek, ale tak niewygodnych, że do tej pory leżą w szafie? Chyba każdą z nas to kiedyś spotkało... dlatego podczas zakupów warto kierować się kilkoma radami, które mam dla Was w poniższym artykule.

Przede wszystkim dopasujcie odpowiedni rozmiar!

Jeżeli zakładając buta, macie jeszcze trochę luzu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas chodzenia noga będzie przesuwać się w przód i tył, a tym samym w miejscu zetknięcia buta z nogą powstanie zatarcie lub rana. Natomiast, gdy rozmiar jest za mały będziecie odczuwać nieprzyjemny ucisk, zwłaszcza przy palcach, co przyczyni się do opuchnięcia stopy i wbijania się obuwia w skórę. Idealnie dobrany rozmiar jest wtedy, gdy but przylega do całej stopy w trakcie chodzenia lub ma ok 1 mm luzu.

Wskazówka: mierząc szpilkę w sklepie, przejdźcie w nich kilka minut naturalnym krokiem i zwróćcie uwagę czy stopa nie osuwa się zbytnio podczas chodzenia, tworząc luz tuż przy pięcie i czy but jest wystarczająco wygodny. Jeżeli uciska Was już w salonie, zdecydowanie odłóżcie buty z powrotem na półkę!

Zwróćcie uwagę na materiał z jakiego są wykonane szpilki

Buty z tworzywa sztucznego, zwłaszcza te lakierowane, zazwyczaj są bardzo sztywne i często powodują obtarcia. W związku z tym, najlepiej wybierać buty ze skóry naturalnej, które potrafią idealnie dopasować się do kształtu stopy. Początkowo co prawda mogą lekko uciskać, zanim skóra zmięknie, ale po czasie przystosują się do jej kształtu i prawdopodobnie będą to najwygodniejsze szpilki w Waszej szafie.

Wskazówka: przyjrzyjcie się również podeszwie wymarzonych szpilek, ponieważ na wygodę wpływa również jej miękkość i elastyczność.

Znaczenie ma również wysokość obcasa szpilek

Najbardziej naturalne ułożenie stopy występuje przy 4 cm obcasie. Wtedy najmniej się ona męczy, ponieważ ciężar ciała rozkłada się równomiernie na stopach, a ścięgna nie są napięte. Jeżeli uważasz, że wysokość ta jest za mała, możesz sięgnąć po szpilkę z 7-8 cm obcasem. Jest to wysokość dzienna, a zarazem najwyższa jaką przyjmuje się za wygodną. Wszystkie wyższe szpilki powodują mocne wygięcie podbicia, ucisk palców, co prowadzi do bólu śródstopia, skurczów i opuchlizny.

Wskazówka: najlepiej wybierać buty, w których różnica między piętą, a palcami nie przekracza 6 cm, dlatego chcąc kupić wysokie szpilki, sięgnijcie po te, które mają grubą platformę, czyli podwyższoną podeszwę przy palcach, co zmniejszy różnicę między obiema wysokościami.

Na wygodę wpływa również kształt obcasa szpilek

Zamiast cieniutkiej szpilki warto zdecydować się czasem na nieco szerszy obcas kwadratowy, dzięki czemu ciężar ciała rozłoży się na większej powierzchni, a nasz krok będzie pewniejszy i bardziej stabilny. Oprócz kształtu zwróćcie uwagę na jego ułożenie, bowiem obcas powinien znajdować się na samym środku pięty, właśnie wtedy idealnie stabilizuje nogę i tym samym unikniemy jego złamania.

Odpowiednia pora wybierania obuwia

Buty powinno przymierzać się pod wieczór. Wtedy stopy są zmęczone i lekko opuchnięte po całym dniu, więc zakładając szpilki od razu poczujesz czy są wystarczająco wygodne. Gdy zakładasz obuwie rano, stopa jest wypoczęta i nie odczujesz tak mocnego dyskomfortu przy uwieraniu obuwia.

Pomimo powyższych porad, wydaje mi się, że najistotniejszą jest zdrowy rozsądek i czas. Nie ma nic gorszego niż wybieranie butów pod presją czasu albo przypływem impulsu, gdy zauważymy na wystawie sklepowej szpilki, które bardzo nam się podobają i jesteśmy pewne, że właśnie one są nam niezbędne.

A Wy jakie macie sposoby na zakup idealnych szpilek?

Pozdrawiam Was ciepło :)

O butach ślubnych piszemy również:
W balerinkach na wesele
Nietypowe buty ślubne
Trendy w butach ślubnych

Średnia

4.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 grudzień 2017

Komentarze