Jakie słowa zadedykować Nowożeńcom w tym ważnym dniu?

22 maj 2020
Karolina Zysek

Składanie życzeń jest nieodłącznym elementem każdego ślubu i wesela. Najczęściej składane są już po samej ceremonii ślubnej pod kościołem albo po przyjeździe Pary Młodej na salę weselną.


Większość gości życzy tego samego Nowożeńcom: „Zdrowia, szczęścia i radości z potomka” - w popłochu przed obiadem weselnym.

Aby przekazać nieco bardziej spersonalizowane życzenia możemy przygotować dla nich specjalną dedykację do książki. De facto był to jeden z najpopularniejszych tematów, które wyszukiwali ostatnio zainteresowani w Internecie, dlatego tym razem nieco więcej o dedykacji do książki na ślub! :)

Dedykacja do książki na ślub – w jakim przypadku? 

Myśląc o dedykacji do książki na ślub biorę pod uwagę nie tylko te książki wręczane jako prezent, ale też księgę gości, w których dedykujmy na przykład swoje zdjęcie z fotobudki jako symbol wdzięczności za zaproszenie i świetną zabawę.

Coraz częściej Pary Młode proszą o niekupowanie kwiatów, by przeznaczyć tę kwotę na pluszaki, loterie czy właśnie książki. Jeśli będziemy wręczać taką książkę dla Nowożeńców, to oczywiście przydałaby się stosowna dedykacja. Podobnie z księgą gości – szkoda, żeby zapisywać tam tylko proste frazy, jak "zdrowia i szczęścia", bo w końcu ma być to pamiątka dla Pary Młodej, a nie kartka okolicznościowa. 

Podam Wam kilka sposobów, aby taka dedykacja - zarówno w książce jako prezent, jak i w księdze gości - wyróżniała się na tle innych i była wspaniałym wspomnieniem dla Pary Młodej.

 

Gdzie wpisać i jak przygotować dedykację do książki?

Dedykację do książki wpisujemy zazwyczaj na pierwszej stronie książki. Może ona zajmować całą stronę albo jedynie dwie linijki – nie kierujemy się tutaj zasadą „im więcej, tym lepiej”.

Natomiast jeśli nie chcemy zniszczyć książki, bądź wiemy, że książka może być pożyczana najbliższej rodzinie i znajomym, to możemy umieścić ją na osobnej kartce. Pamiętajmy jednak, żeby była to nieco lepsza kartka niż ta do wydruku :)

W księdze gości nasz wpis będzie zależał od nas samych - możemy go wpisać tuż pod ostatnim wpisem albo też postąpić niekonwencjonalnie i wybrać np. ostatnią stronę :) 

Bez względu na charakter dedykacji, to powinny się w niej znaleźć stałe elementy, czyli imiona adresatów, imiona i nazwiska dedykujących oraz data i miejsce uroczystości

Spersonalizowana dedykacja do książki

Wspomnienie wspólnych chwil z Parą Młodą

W zależności od stopnia zażyłości możemy bardziej lub mniej spersonalizować swoją dedykację. Jeśli jesteście najbliższą rodziną albo wieloletnimi znajomymi, to świetnym pomysłem będzie nawiązać do wspólnie przeżytych chwil. Taka dedykacja może być dzięki temu wspaniałym wspomnieniem w postaci krótkiego opowiadania albo żartobliwą opowieścią.

Taką spersonalizowaną dedykację możemy zacząć następująco:

  • jako bezpośredni zwrot do Nowożeńców: "A pamiętacie, jak byliśmy w Zakopanym i zgubiliśmy się podczas wycieczki górskiej? (…) Niech to, jak wtedy wybrnęliśmy z sytuacji będzie dla Was przykładem przez całe wspólne życie.”
  • jako narrator: „Był słoneczny dzień , który zachęcał na wspólne spacer do parku. Chociaż nic nie wskazywało na późniejszą burzę, to przeczucia mówiły jednak, by pozostać w domu. Sushi, wspólne oglądanie filmów, a przede wszystkim wszyscy razem. To najważniejsze, by być razem – bez względu czy będzie świecić słońce czy rozpęta się burza.” Podziękowania dla Pary Młodej

    Oprócz opowieści ze wspólnych chwil, możemy też po prostu podziękować Młodej Parze za to wszystko, co chcemy. Mogą być to podziękowania za wspólne wypady w góry, wielogodzinne plotki czy wsparcie w trudnych chwilach. Takie podziękowania, nawet gdyby miały być jednym zdaniem, mogą znaczyć zdecydowanie więcej niż wielostronicowe wspominki naprawdę!

 

Wspólne powiedzenia oraz cytaty ze wspólnych rozrywek 

Spersonalizowaną dedykacją będzie też nawiązanie do wspólnych powiedzeń czy cytatów z książek bądź filmów. Jeśli macie jakieś powiedzenia czy też slang, który łączy Was wzajemnie i tylko Wy wiecie, co on oznacza, to możecie do tego nawiązać w dedykacji. Z pewnością wywoła to uśmiech na twarzy Młodej Pary. 

A może macie ulubiony film ze swoim kultowym tekstem? To też świetny pomysł, aby w dedykacji wspomnieć o łączącym Was sentymencie względem jakiejś książki czy kinematografii.

„Daleko jeszcze? Nie, to już nadszedł czas na małżeńskie potyczki, kiedy będziecie wybierać łóżko do sypialni. Oby Wasza historia zakończyła się również sukcesem, jak podróż do Zasiedmiogórogrodu. Tego Wam życzę!” 

Czy poznajecie z jakiej to animacji DreamWorks? :) 

Spersonalizowany wpis do księgi gości

Każdy z powyższych pomysłów sprawdzi się również w księdze gości. Natomiast wpis w księdze gości nie powinien być zbyt długi. Co więcej, jeśli będziecie mieli dołączyć do niego zdjęcie z fotobudki, to fajnie, jeśli całość będzie spójna. Dlatego warto wcześniej przemyśleć - jeśli jesteście naprawdę związani z Parą Młodą - co chcielibyście tam zapisać :)

Jeśli jesteście fanami Gwiezdnych Wojen wraz z Nowożeńcami, to może być to po prostu zapis: „Niech moc (w małżeństwie) będzie z Wami!”. Bo piękno tkwi w minimalizmie :) 

Formalne dedykacje do książek na ślub 

Cytat o miłości

Pierwszym, nieformalnym, pomysłem na dedykację do książki będzie oczywiście cytat. Najpopularniejsze są te nawiązujące do miłości, ale mogą być też te, które będą jakoś związane z życiem Pary Młodej.

Przykładem może być wspólna pasja czy też wspólne przeżycia, które były dla nich znaczące. Poniżej kilka popularnych przykładów cytatów o miłości, które sprawdzą się jako dedykacje do książki. 


Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród.
Henry Bordeaux


Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Paulo Coelho

Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.
Antoine de Saint-Exupéry


I choć nikt mnie tego nie uczył, wiem, że na tym polega miłość. Jeśli jest prawdziwa, sprawia, że człowiek staje się kimś więcej, niż był, kimś więcej, niż wierzył, że może być.
Veronica Roth


Ślubne życzenia DIY jako dedykacja do książki

Jeśli chcecie pozostać w klasycznej konwencji i życzyć Nowożeńcom wszystkiego dobrego w postaci życzeń, to możecie się nieco wyróżnić, układając je samemu. 

Oprócz zdrowia i szczęścia, życzcie im tego, co ich łączy, interesuje czy też charakteryzuje. Jeśli Para Młoda uwielbia podróżować - życzcie im kolorowej Hiszpanii, romantycznej Francji i beztroskiego Nowego Jorku. Pokażcie im, że te życzenia są naprawdę z myślą o Nich! 

Żartobliwa dedykacja do książki na ślub

Wprawdzie z żartem należy uważać, ale często jest dobrą receptą na przełamanie pierwszych lodów. By te pierwsze chwile małżeństwa były jak przepyszny Big Milk śmietankowy, to z pewnością takie żartobliwe życzenia dodadzą Wam jeszcze więcej radości! Jak napisać taką dedykację, by była żartem, a nie niesmaczną wiadomością?

Receptą na żartobliwą dedykację będzie zarówno nawiązanie do samej Pary Młodej, jak i wręczanej książki. Możemy odnieść się do treści książki, dedykując ją Nowożeńcom, by na przykład służyła im podczas gotowania obiadu dla teściowej (książka kucharska), urządzania pierwszego gniazdka (poradnik domowy) czy dzielenia się kołdrą w nocy (poradnik małżeński). 

Natomiast jeśli chcecie, aby Wasza dedykacja do książki była żartobliwa i nawiązywała personalnie do Pary Młodej, to przede wszystkim musicie ją dobrze znać! A to na wypadek, żeby nie pozostawić po sobie niemiłego wspomnienia z tym ważnym dniem.

Taka żartobliwa dedykacja może mieć miejsce, kiedy na przykład wiemy, że Panna Młoda jeszcze uczy się gotować, a jej Mąż zawsze próbuje docenić jej smakołyki - coś jak scena na plebanii w Ojcu Mateuszu! Co więcej, wiemy, że żadna ze stron się z tym nie kryje i żart nie spowoduje zniesmaczenia z Ich strony.

Jeśli to wszystko jest jasne, to przykładowa dedykacja może wyglądać następująco: „Niech z tą książką Anna uczy się gotować, a Ty Marku - nadal ucz się doceniać jej nietuzinkowy smak”. Krótko, z klasą, ale i lekkim żartem!

Jak napisać żartobliwą dedykację w księdze gości?

Najlepiej odnieść się do wydarzeń z wesela czy wspólnych chwil spędzonych z Nowożeńcami, jak byli jeszcze narzeczeństwem. Powracając do przykładu z cytatami z filmów, na zdjęciu z fotobudki możecie zebrać jakeś przedmioty przypominające świetlne miecze, by podpisać je: „Niech moc będzie z Wam, tak jak dzisiaj, kiedy pojawi się bobas i pieluchy!”.

Pomysłów jest wiele na stworzenie żartobliwej dedykacji - ogranicza Was tylko kreatywność, no i oczywiście, pewne granice, które żartu nie zmienią w niesmaczną pamiątkę! 

A Wy jaką dedykację do książki przygotowaliście na ślub najbliższych Wam osób? Zadedykowaliście im spersonalizowane słowa czy też żartobliwe? Pochwalcie się w komentarzach! :) 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 styczeń 2020
30 marzec 2020

Komentarze