Polska tradycja czy zachodni zwyczaj?
Jedną z wielu decyzji ślubnych, które Was czekają, jest podjęcie decyzji o drodze do ołtarza. W Polsce nadal większość przyszłych Nowożeńców decyduje się na wspólnie przejście do ołtarza, jednak współczesne Panny Młode coraz częściej proszą swoich bliskich – najczęściej ojców – aby to oni towarzyszyli im w tej wzruszającej chwili.
Jeśli i Wy stoicie przed tą decyzją, zapraszam do lektury!
Droga do ołtarza - powszechne rozwiązania
Tradycją w naszym kraju jest błogosławieństwo w domu Panny Młodej tuż przed ceremonią, by następnie przyszli Nowożeńcy pojawili się wspólnie w kościele.
Na Zachodzie pielęgnuje się zwyczaj, iż ojciec oddaje swoją córkę wraz z chwilą ślubu, dlatego to on odprowadza ją do ołtarza. Dopiero tam następuje „oddanie” córki przyszłemu zięciowi ze słowami o zapewnieniu jej godnego bytu oraz troszczenia się o nią każdego dnia.
Zachodni zwyczaj - do ołtarza z rodzicem
Najczęstszym powodem, dla którego polskie Panny Młode decydują się na typowo zachodnią drogę do ołtarza jest podkreślenie więzi oraz wdzięczności swoim rodzicom za lata trudu w ich wychowanie. Omylnie panuje przekonanie, iż to przeciwstawiane się tradycji bądź szerzenie zjawiska amerykanizacji. To po prostu gest, który ma symbolizować jednocześnie miłość do rodziców, jak również zakończenie życia w rodzinnym domu, tworząc swoją własną.
Jeśli zdecydujecie się na taką drogę do ołtarza, to warto wyjaśnić to najbliższej rodzinie, by nie doprowadziło to do nieporozumień między Wami podczas przygotowań ślubnych. Nie zastanawiajcie się również nad tym co powiedzą Wasi Goście, gdyż to Wasz dzień i Wasze decyzje. Tym bardziej, jeśli sami rodzice będą czuć się uhonorowani poprzez ten gest.
Polska tradycja - błogosławieństwo Młodej Pary
Jeśli zdecydujecie się na wspólną drogę do ołtarza, to nie myślcie proszę, że poziomem wzruszenia nie dorównuje ona zachodniemu zwyczajowi. Rodzina zobaczy Was wtedy wspólnie w pełnej okazałości, a dodatkowo będziecie mogli pozwolić sobie na błogosławieństwo przed ceremonią, jeśli szczególnie pielęgnujecie tę tradycję w Waszych rodzinach. W przypadku poprowadzenia Panny Młodej przez rodzica do ołtarza, błogosławieństwo przyjmuje się najczęściej dzień przed ślubem podczas wieczornej kolacji w gronie rodziny.
Wspólna droga do ołtarza to również słuszna decyzja, gdy któreś z Was jest nad wyraz wrażliwą osobą, a jak powszechnie wiadomo – ślub to czas pełen wzruszających chwil. Panny Młode, które mają ślub już za sobą, odradzają typowo zachodnie rozwiązanie takim Parom, gdyż pierwsze zobaczenie się w dniu ślubu jest jednym z najbardziej emocjonujących przeżyć. Niektórzy Narzeczeni potrzebują wtedy chwili dla siebie, a widząc się dopiero przy ołtarzu, będziecie musieli uporać się z emocjami w Kościele, przy Gościach oraz duchownym.
Bez względu na to, jak zaplanujecie drogę do ołtarza - wspólnie czy u boku rodzica - cieszcie się tą niepowtarzalną chwilą! Z opowiadań Panien Młodych wiem, bo sama również wyczekuje swojego dnia ślubu, że to niesamowicie wzruszająca droga, którą należy żyć przez tę jedną minutę.