Czy warto zdecydować się na nietradycyjne menu weselne?

05 sierpień 2020
Karolina Zysek

Pyszne jedzenie to podstawa udanego wesela i nikt temu nie zaprzeczy. Jeszcze kilka lat temu standardem w menu weselnym był rosół, rolada i kluski. Mimo że był to przewidujący zestaw, to nadal pyszny, przez co wszyscy goście w oczekiwaniu czekali na te weselne potrawy.

Współcześnie na weselnym stole możemy spotkać się z nieco bardziej ekstrawaganckim menu. Restauracje, oprócz tradycyjnego obiadu, proponują kilka opcji menu, w których nie na próżno szukać bardziej wykwintnych potraw.

Czy goście są gotowi na takie nowoczesne menu? Czy oczekują raczej klasyki czyli rosołu weselnego? O tym przeczytasz w tym artykule!

Ekstrawaganckie menu weselne - dlaczego decydujemy się na taką opcję?

Zostaliśmy przyzwyczajeni - zarówno jako goście, jak i pary młode - że na tradycyjne menu weselne składa się rosół w towarzystwie drugiego dania, czyli najczęściej rolady i klusek. To sprawdzony zestaw, dlatego pary młode nie doszukiwały się dodatkowych opcji, a goście też zawsze wychodzili zadowoleni z przyjęcia.

Natomiast elementy ślubne zaczęły z czasem zmieniać swoje oblicze, jak chociażby dekoracje ślubne. Gdy pobierali się nasi rodzice, to wystarczyły proste elementy w przewodnim kolorze,a współcześnie debiut wiodą ścianki ślubne i bogate dekoracje kwiatowe. Podobnie dzieje się z menu weselnym, w którym rezygnujemy ze sprawdzonych potraw na rzecz nieco bardziej wykwintnych. Ekstrawaganckim menu określam zestaw potraw, które odbiegają o tych tradycyjnych. Być może dla niektórych osób inne potrawy niż uważane za tradycję weselną są na porządku dziennym i nie będą dla nich ekstrawaganckie, natomiast trzymając się utartych schematów, pozostańmy przy tym nazewnictwie.Doszukując się powodów, dla których pary młode decydują się na ekstrawaganckie menu, warto przede wszystkim powiedzieć, że ten wybór nie musi oznaczać jedynie przeciwstawianiu się tradycji. Część par młodych wybiera daną restaurację jako miejsce na wesele, ponieważ wcześniej już tam bywali bądź mają z nim miłe wspomnienia, jak pierwsza randka czy zaręczyny. Oznacza to oczywiście, że polubili podawane tam jedzenie, które niekoniecznie musi być tradycyjne. Wynika z tego drugi powód, jakim jest fakt, że wesele to Wasz wyjątkowy dzień, dlatego możecie zdecydować się na swoje ulubione potrawy, a nie skreślać ich zgodnie z tradycją.

Z drugiej jednak strony, decydując się na ekstrawaganckie menu, musimy wcześniej pomyśleć o zaproszonych gościach. Oczywiście nie oznacza to, że musicie zupełnie skreślać swoje wybrane potrawy, a po prostu dostosować menu - chociaż główny obiad - pod preferencje gości. Każdemu z nas zależy, żeby nie spędzali przyjęcia z pustym brzuchem, dlatego najlepszym wyjściem będą dwa warianty. Szczególnie zda to egzamin, jeśli zdecydowaliście się na serwis talerzykowy. Jeśli chcecie zaproponować gościom coś nowego, ale nie zapominać również o tych osobach, które nie lubują się w nowoczesnych potrawach, to zapytajcie managera o możliwości dwóch zestawów. Będzie to z pewnością dodatkowy koszt, ale myślę, że jedzenie to kluczowa kwestia podczas przyjęcia weselnego. Co więcej, wtedy też wykwintne menu będzie miłym dopełnieniem, który z pewnością zaowocuje komplementami ze strony gości. 

Innym powodem, dla którego pary decydują się na ekstrawaganckie menu to wesela międzynarodowe. Wtedy też wykwintne menu staje się po prostu połączeniem kultur i obecność innych potraw niż tradycyjne będzie oczywistością. Wtedy podobnie, jak powyżej, restauracja proponuje dwa warianty potraw, aby każdy mógł spróbować coś, co zna i lubi, jak również potrawy zupełnie nieznane. 

Jak wygląda nietradycyjne menu weselne? 

Jak wygląda tradycyjne menu weselne to wiemy wszyscy. Dlatego przedstawię Wam teraz przykłady potraw z wykwintnego menu weselnego, które proponują restauracje na ten szczególny dzień. Ciekawe czy zestawienia Was zaskoczą, a może zachwycą i stwierdzicie, że to właśnie dla Was?

Wykwintne zupy:

 • Aksamitny krem pomidorowy z mozzarellą i bazylią
 • Krem z brokułów podawany z grzanką serową
 • Krem z borowików z orzechami 
 • Krem z groszku z musem z suszonych pomidorów 

W wykwintnym menu weselnym królują przede wszystkim kremy w różnych odmianach. Ich konsystencja może być jednocześnie strzałem w dziesiątkę, jak również niekoniecznie dobrze wspomnianym elementem Waszego przyjęcia. Krem będzie zaletą, gdy wśród gości są również Ci najmłodsi, którzy jeszcze niedawno zjadali musy.

Natomiast należy pamiętać, że nie wszyscy lubują się w kremach i jeśli będzie to jedyna propozycja zupy obiadowej, to niestety gość z pewnością zapamięta ten obiad weselny.. 

Wykwintne dania główne:

 • Wieprzowina nadziewana borowikami z papryką
 • Pieczony indyk nadziewany szpinakiem i serem mozzarella
 • Kurczak w towarzystwie z serem camembert i żurawiną
 • Udko z gęsi owsianej duszone w śliwkach i jabłku w aromacie majeranku
 • Smażone krewetki na maśle czosnkowym

Dodatki do dania głównego:

 • Risotto wegetariańskie
 • Risotto szafranowe
 • Ziemniaki gratin 
 • Kasza bulgur z kurkami i szpinakiem

Wykwintne dania główne są bardzo zróżnicowane, jednak opierają na podstawowych mięsach i dodatkach, za to w nowoczesnej formie i towarzystwie niecodziennych połączeń. Wykwintność dań głównych mierzy się często na podstawie sposobu podania - im bardziej nieoczywiste, tym potrawa wydaje się być wykwintna :)

Ekstrawaganckie menu vs. tradycyjne menu - wady i zalety

Zalety ekstrawaganckiego menu

Wyróżnienie się na tle innych wesel 

Niewątpliwą zaletą wyboru ekstrawaganckiego menu jest wyróżnienie się na tle innych wesel. Gdy na innych weselach najczęściej królują klasyczne potrawy to Wasze menu może być elementem, które skradnie serca Waszych gości. 

Ekstrawaganckie menu może również podkreślić charakter Waszego wesela. Jeśli zdecydujecie się na konkretny motyw np. podróże, to potrawy z różnych części świata zdecydowanie będą podkreślać atmosferę imprezy. Tylko wtedy musicie mieć oczywiście sprawdzoną restaurację, która sprosta takiemu wyzwaniu :)

Możliwość wyboru ulubionych dań
 
Drugą zaletą jest wybór Waszych ulubionych dań na ten szczególny dzień, a niekoniecznie tych, które są po prostu wpisane w tradycję.

To ciekawy pomysł, szczególnie jeśli często bywaliście w danej restauracji przed ślubem. To również okazja dla gości, aby poznali smaki tamtejszej restauracji. 

Wady ekstrawaganckiego menu 

Niezadowolenie gości 

Zasadniczą wadą wyboru ekstrawaganckiego menu może być niestety rozczarowanie gości względem „wymyślnych” dań. O ile rosół i rolada są już sprawdzone i raczej goście przyzwyczajenie są do takiego menu weselnego, tak do innych dań - niekoniecznie.

Jeśli wybierzecie nieklasyczne potrawy, to niestety będziecie musieli liczyć się z tym, że ktoś może nie być miłośnikiem np. kremów czy też niecodziennych gatunków mięs. Wtedy też taki gość może nie wyjść zadowolony (i co gorsza - głodny!) z Waszego wesela. 

Zawsze możecie zamówić awaryjnie dwa rodzaje posiłków dla osób preferujących tradycje. Będą to jednak dodatkowe koszty, o czym poniżej. 

Dodatkowe koszty 

Wybierając menu przed weselem, otrzymamy najczęściej podstawową jego wersję, jak i dodatkową.

Najczęściej ta podstawowa jest najtańsza i zawiera tradycyjne potrawy albo nieco unowocześnione. Im dalej, tym wersje są bardziej ekstrawaganckie, tym samym droższe. Dlatego decydując się na nieklasycznie menu musimy liczyć się z dodatkowym kosztem od każdego gościa. 

Cenna porada, gdy chcemy wybrać ekstrawaganckie menu 

Czasem restauracje nie posiadają w ogóle w swojej ofercie weselnej nieklasycznych potraw, nawet jeśli na co dzień serwują je w menu. Dlatego przed podpisanem umowy warto zapytać o taką możliwość, a nawet przyjść z konkretną listą potraw, aby nie okazało się na chwilę przed ślubem, że Wasze życzenie nie będzie mogło zostać spełnione.  

 

Jakie menu Ty zaserwujesz gościom na swoim weselu? :) 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 kwiecień 2019
23 grudzień 2018

Komentarze