Marzy Wam się ślub za granicą? Oryginalna sceneria, idealna pogoda, niecodzienne widoki… Marzenia trzeba spełniać! Zobacz jak zorganizować Wasz wymarzony ślub poza granicami kraju.

10 sierpień 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Wybór miejsca

Hiszpania, Włochy, a może jakaś tropikalna wyspa? Należy zacząć od wyboru miejsca na Wasz ślub. Wybierając kraj zwróćcie uwagę na panujące tam warunki atmosferyczne w miesiącu, na który chcecie się zdecydować. Pogoda bywa różna w poszczególnych okresach. Co więcej, warto sprawdzić jaka jest obecna sytuacja polityczna i gospodarcza. Jeśli miejsce już wybrane, najlepiej jeśli zobaczycie je na własne oczy. Nawet jeśli w kraju, w którym chcecie się pobrać już kiedyś byliście należy to powtórzyć. Zaplanujcie więc wakacje lub krótki wypad, podczas którego zobaczycie okolice i będziecie mogli zdecydować się na konkretne miejsce ślubu i wesela – jeśli je planujecie. Wizyta w potencjalnym miejscu to okazja do porozmawiania z menagerem sali weselnej czy księdzem/urzędnikiem. Dowiecie się jak załatwić wszelkie formalności, a to ułatwi dalsze planowanie Waszego wielkiego dnia.

ślub na plaży zgromadzeni goście

Kompleksowa pomoc

W zorganizowaniu ślubu za granicą może pomóc konsultant ślubny lub odpowiednia firma. To coraz częściej wybierana opcja przez Młodych. Wyznaczona osoba zajmie się najważniejszymi kwestiami, a Wy będziecie spokojniejsi. Wyprawianie ślubu za granicą wymaga naprawdę sporo zaangażowania i nie każda Para Młoda czuje się na siłach lub zwyczajnie nie dysponuje aż takim czasem. Formalności jest sporo i warto poprosić o pomoc wykwalifikowany personel, który już nie raz miał do czynienia z planowaniem takich wydarzeń. Należy jednak mieć na uwadze, że konsultant ślubny to dodatkowe koszty, które będziecie musieli ponieść w związku z organizacją ślubu.

Cywilny czy kościelny?

Kolejny etap planowania to decyzja jaki chcecie wziąć ślub. Jeśli zdecydujecie się na kościelny za granicą, udajcie się do proboszcza Waszej parafii i zapytajcie jakie formalności musicie wypełnić w związku z wydarzeniem. Ksiądz musi się znaleźć również w docelowym kościele za granicą. Może Wam w tym pomóc polska placówka dyplomatyczna. Ślubu może udzielić zagraniczny kapłan lub polski ksiądz. Uroczystość może odbyć się w świątyni odpowiadającej danemu obrządkowi lub w plenerze.  Podobnie ma się kwestia w przypadku gdy planujecie ślub cywilny. W tym wypadku jednak należy dowiedzieć się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 

Niezbędne dokumenty

Organizując ślub za granicą należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Na początku zróbcie listę niezbędnych dokumentów, które będą Wam potrzebne do zawarcia aktu małżeństwa. Powinniście wybrać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasady czy konsulatu danego kraju by zebrać dokładne informacje co musicie przygotować i jak postępować krok po kroku z dokumentami. Weźcie pod uwagę to, że każdy kraj czy nawet region może mieć swoje zasady i ilość potrzebnych dokumentów może się różnić. W większość krajów wystarczają jednak: dokumenty tożsamości, odpisy aktów urodzenia, zaświadczenia. W większości przypadków dokumenty muszą być przetłumaczone na urzędowy język kraju, w którym weźmiecie ślub. Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego i ślubu cywilnego różnią się między sobą. Aby ślub był ważny w Polsce musicie udać się po ślubie z kompletem niezbędnych dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego. Pamiętajcie również, że chęć zawarcia związku małżeńskiego należy zgłosić w konsulacie 2-3 miesiące przed wybranym  terminem. Podczas ceremonii obecny musi być polski konsul lub urzędnik stanu cywilnego. 

Laptop, otwarty zeszyt, długopis telefon na biurku

Ile kosztuje ślub za granicą?

Koszty jakie poniesiecie za swój wielki dzień będą się różnić ze względu na miejsce ślubu. O szczegóły możecie zapytać w konkretnym konsulacie lub wstępnych informacji poszukać w Internecie. Mimo, że z organizacją ślubu jest trochę więcej trudności niż na miejscu, to cena ślubu z widokiem na ocean często jest niższa niż gdybyście brali go w swoim kraju.

Ślub za granicą to piękne doświadczenie życiowe, które na długo zostanie w Waszej pamięci. To dość oryginalna forma na organizację jednego z piękniejszych dni w życiu, ale ostatnimi czasy bardzo popularna. Czy Wasz ślub odbędzie się za granicą? Dajcie znać!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 czerwiec 2020
26 październik 2023

Komentarze