Czym jest dla Ciebie ślub?

07 listopad 2019
Dagmara Sobczak

Możemy bardzo kochać swojego partnera i chcieć spędzić u jego boku resztę życia, ale to nie zmienia faktu, że może pojawić się w nas pytanie o sens ślubu.

Bo tak naprawdę czy ślub coś zmieni? Jakie to ma znaczenie dla pary, czy związek zostanie sformalizowany? Po prostu: jaki jest sens ślubu?

Formalizacja związku

Ilu ludzi, tyle opinii co do formalizowania związku przed Urzędem Stanu Cywilnego, albo przed Kościołem. Jedni uważają, że ślub nic nie zmienia, a papierek nie jest w stanie sprawić, że związek będzie bardziej bądź mniej udany, ale są też osoby, które żyją w opozycji do tej teorii. Dla nich ślub ma sens z wielu powodów.

Po pierwsze, sformalizowanie związku daje poczucie pewności i zaangażowania obu stron. Kiedy oboje partnerów chce wkroczyć w związek małżeński, oznacza to, że zależy im na sobie i są pewni swoich uczuć. Chcą resztę życia spędzić ze sobą. Daje im to poczucie pewności siebie nawzajem i miłości, która je łączy.

Po drugie, związek małżeński niesie za sobą stworzenie nowej rodziny. Nie tylko mentalnie, ale i na papierze. Oprócz tego, że tworzycie nową rodzinę, nosicie to samo nazwisko – zupełnie inaczej jesteście traktowani przez Urzędy czy publiczne placówki, np. służby zdrowia. Małżeństwo niesie ze sobą wiele korzyści. Bez problemu jesteście informowani o stanie zdrowia swojego partnera, a także możecie rozliczać wspólny PIT.

Po trzecie, sformalizowanie związku powoduje, że bardziej dbamy o relację i chętniej naprawiamy w związku, to co przestało działać. Małżeństwo mobilizuje do większego dbania o związek, a kiedy coś się psuje – naszą pierwszą myślą nie jest gdzie i jak uciec, ale jak to naprawić. Pamiętamy o złożonej przysiędze i zależy nam, aby jej dotrzymać.

Po czwarte, wiele osób po ślubie mówi, że dopiero sformalizowanie związku dało im poczucie tworzenia czegoś ważnego. To związek małżeński dał im odczuć, że to, co ich łączy to uczucie, o które niezmiennie powinni dbać i walczyć – niezależnie co by się działo. Dopiero wtedy poczuli siłę nowej rodziny, którą zaczęli tworzyć.

Ślub wg kościoła katolickiego

Dla wielu religijnych par ślub kościelny jest rzeczą oczywistą. Wszyscy ci, którzy żyją zgodnie z zasadami Kościoła, wiedzą, że następstwem udanego związku jest zawarcie małżeństwa przed Panem Bogiem.

Życie na tak zwaną „kocią łapę”, czyli w kohabitacji, nie jest przez Kościół akceptowane. Dlatego, jeżeli wierzymy w Boga i uczęszczamy do Kościoła, decyzja powinna być dla nas oczywista.A jaki według Was jest sens ślubu? Dlaczego zdecydowaliście się go wziąć?

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 sierpień 2021
01 czerwiec 2019

Komentarze