Czy można odnowić przysięgę małżeńską?

18 wrzesień 2018
Anna Żaczek

Czy znane nam słowa przysięgi małżeńskiej:


„Ja, … (imię Pani Młodej), biorę Ciebie … (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci (Kościół)

oraz

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z …(imię Pani Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe” (USC)

możemy powtórzyć w USC i kościele? Komu jest potrzebne odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Sens odnawiania przysięgi małżeńskiej

Na pewno nie odnawiamy przysięgi małżeńskiej z tego powodu, że:

  • słowa straciły na wartości i skończyła się „gwarancja” naszej przysięgi;
  • zapomnieliśmy, co sobie przysięgaliśmy;
  • nie zrozumieliśmy sensu podczas jej wypowiadania (a tak można by sądzić po liczbie rozwodów).


Odnawiamy coś, kiedy uważamy, że straciło swój blask lub chcemy podkreślić jego piękno, wówczas odkurzamy, polerujemy, aby dana rzecz posłużyła nam przez jakiś czas.

Nie wiem, czy Wam się spodobała ta metafora, ale tak czy inaczej, odnowienie przysięgi małżeńskiej jest celebrowane przez wiele par, które chętnie stają po raz drugi z tym samym partnerem przed Urzędnikiem USC lub przed duchownym w kościele katolickim. Na ogół starsi małżonkowie z dłuższym stażem decydują się na taki krok, ale zdarza się, że młodsi również potrzebują potwierdzenia swoich ślubnych deklaracji.

Odnawiamy przysięgę małżeńską, ponieważ:

  • łączy nas silna więź emocjonalna;
  • chcemy przed Bogiem podziękować za wiele wspólnie przeżytych lat;
  • chcemy uczcić w uroczysty sposób rocznicę złożenia pierwszej przysięgi;
  • chcemy przywołać najpiękniejsze chwile z naszego życia;
  • chcemy pokazać naszym dzieciom i wnukom, że nasza miłość i wierność przetrwała i trwa nadal;
  • chcemy zbliżyć naszą rodzinę, którą zaangażujemy w przygotowania i udział w celebracji;
  • nasze chęci płyną z potrzeb naszego serca;
  • spełniamy swe marzenie o ślubie z udziałem całej rodziny (ci, którzy mieli cichy ślub bez wesela).
  • pokonaliśmy trudne chwile w naszym życiu (być może rozwód) i na nowo pragniemy spełnić się we wzajemnej trwałości małżeńskiej;
  • nasz przypadek jest skomplikowany – po ślubie kościelnym i cywilnym wzięliśmy rozwód cywilny, a potem ponownie się zeszliśmy.


Po jakim czasie odnawiamy przysięgę?

Musi upłynąć pewien okres od pierwszej przysięgi, aby miała sens. Ważny jest również powód. Jeśli odbędzie się jako podkreślenie pełnej okrągłej rocznicy, może to być jubileusz 15-lecia pożycia małżeńskiego (kryształowe gody), 25-lecia (srebrne gody), 50-lecia (złote gody).

Gdy chcecie zamknąć jakiś negatywny okres w życiu, nie sprawdzajcie, która to z kolei rocznica, podejmijcie decyzję jak najprędzej. Podobnie, gdy chcecie złożyć powtórną przysięgę przed większą liczbą gości, ponieważ marzycie również o przyjęciu weselnym, którego wcześniej nie było – nie musicie czekać do okrągłej rocznicy. Wybierzecie termin najbardziej dogodny dla Was. 

Powtórka w USC

Jeśli Wam zależy na odnowieniu przysięgi ślubnej w USC, sprawdźcie, jakie możliwości oferuje Urząd w Waszym miejscu zamieszkania. Często celebrowana jest tylko rocznica 50-lecia pożycia małżeńskiego, poczas której Jubilaci zostają odznaczeni medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Wymagane jest wóczas złożenie w USC następujących dokumentów:

       1.  Odpis skrócony aktu małżeństwa, o ile akt nie został sporządzony w miejscowym USC.
       2. Do wglądu: dokumenty tożsamości jubilatów.

Uwagi:

       1. Odznaczeni medalem za długoletnie pożycie mogą być małżonkowie, którzy przeżyli 50 lat w jednym związku małżeńskim.
      2. Rola Urzędu Stanu Cywilnego w tym zakresie polega na sporządzeniu projektu wniosku, następnie po uprzednim ustaleniu aktualnej sytuacji prawnej małżeństwa, przesłaniu projektu wniosku do Urzędu Wojewody (…), jako organu wnioskującego do Prezydenta RP o nadanie odznaczenia za długoletnie pożycie.

Jubilaci nie wnoszą opłaty za złożenie powyższych dokumentów. Ceremonia ma charakter uroczystego zbiorowego spotkania z udziałem przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego. W innych przypadkach, bez względu na lata jubileuszu, w zależności od województwa, organizowane są ceremonie płatne w kwocie od 30 do 100 zł.

Odnowiny w kościele katolickim

W zależności od ustaleń parafii i własnych potrzeb, pary małżeńskie mogą odnowić przysięgę małżeńską podczas mszy zbiorowej lub indywidualnej. Niektóre kościoły prowadzą witryny internetowe, na których zamieszczane są słowa wygłaszane przez celebranta oraz pary małżeńskie podczas Liturgii. Każdy, kto się zgłosi do swojej parafii, z pewnością otrzyma dokładne instrukcje.

Ważne jest, aby mieć czyste intencje i potrzebę w sercu — przysięgę odnawiamy nie dla zaproszonych gości czy kapłana, a dla samych siebie. Wypowiadanie pustych słów niczemu nie służy i zaprzecza wiarygodności przysięgi. Decydując się na odnowienie przysięgi w kościele, Jubilaci mogą spodziewać się opłaty od 50 do 250 zł - w zależności od parafii oraz rodzaju mszy.

Indywidualnie i elegancko

Jeśli nie zależy Wam na szumnej uroczystości, możecie przysięgę odnowić w zaplanowanym przez siebie dowolnym miejscu, kojarzonym z najlepszymi latami Waszego pożycia małżeńskiego. Nie musi Wam towarzyszyć ani urzędnik, ani duchowny. Tekst płynący prosto z serca może przynieść więcej emocji niż oficjalne formuły, które już kiedyś wypowiedzieliście.

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach zorganizowania całej oprawy, możecie zlecić przygotowanie odpowiedniej firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach. Ważne, aby miło i wesoło uczcić ten dzień, a przy tym mieć poczucie dobrze przeżytego życia z ukochaną osobą.

Macie już pomysł na celebrowanie swoich rocznic ślubnych? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 listopad 2018
29 styczeń 2019

Komentarze

Skok na kasę a nie jakieś odnawianie przysięgi. Jak można odnawiać przysięgę? Z definicji jest jedna i dozgonna. Odnawia się stare domy, ściany ale nie przysięgi. One się nie starzeją. Jeżeli ktoś uważa, że musi odnowić przysięgę to nie rozumie jej sensu.
~Piotr 01 październik 2019 17:08 odpowiedz
Nie każdy ma takie zdanie jak Pan dla większości osób składanie przysięgi ślubnej to jeden z najważniejszych dni w życiu, niektórzy chcą znów poczuć się jak młode osoby które zmieniają swoje życie o 180 stopni, pokazać że po mimo upływu lat są w stanie znów razem "stanąć na małżeńskim kobiercu" i udowodnić wszystkim, a najbardziej sobie że są w stanie wszystko przetrwać. Inni np wzięli ślub w pośpiechu bez obecności rodziny może z powodu ciężkiej choroby jednego z małżonków? Może nawet na łożu śmierci? Ale udało im się zwyciężyć chorobę i po roku, kilku lat? Chce znów złożyć sobie przysięgę małżeńska w obecności rodziny, najbliższych, przyjaciół, tak jak zawsze o tym marzyli. Jeśli nie znasz sytuacji innych ludzi to dlaczego krytykujesz? Panie Piotrze (bo tak Pan napisał) może lepiej najpierw pomyśleć zanim doda się komentarz? Życzę Panu cudownego ślubu, wesela i wspólnego życia, ponieważ zastanawiam się czy Pan wogule ma żonę? Jeśli nie to po co wypowiada się Pan na całkiem obcy dla Pana temat?
~Natalia 12 kwiecień 2020 17:48