Przesądy ślubne dotyczące Pana Młodego

30 sierpień 2019
Magdalena Gitler

Z dniem ślubu i wesela oraz z przygotowaniami do tego ważnego wydarzenia wiąże się mnóstwo rozmaitych przesądów dotyczących pory roku, pogody, kolorów, wyboru miesiąca oraz ubioru przyszłych małżonków.

Najwięcej z nich dotyczy Pary Młodej. Znacie przesądy ślubne dotyczące Pana Młodego?

Przesądy ślubne

Przesądy ślubne dotyczące Pary Młodej stanowią zdecydowaną większość, jednak zdecydowanie najwięcej jest przypisanych do Panny Młodej. Związane są niemal z każdym elementem jej garderoby i różnymi etapami przygotowań.

Panna Młoda nie powinna sama szyć sukni, zbyt często jej przymierzać, mieć butów z odkrytą piętą i czubkami, czy przeglądać się w lustrze w całej stylizacji ślubnej – to tylko kilka przykładów, bo jest ich znacznie więcej.

Istnieją również przesądy ślubne związane z Panem Młodym, które znajdziecie poniżej :)

Przesądy ślubne dotyczące Pana Młodego

Chyba najbardziej znanym przesądem ślubnym dotyczącym Pana Młodego jest ten, że nie powinien on oglądać panny młodej w sukni przed ślubem. Podobno ma to przynieść nieszczęście.

Panny Młode mają czasami z tego powodu poważny dylemat, szczególnie gdy chciałyby, aby to właśnie narzeczony pomógł im w wyborze idealnej kreacji.

Kolejny przesąd głosi, że Pan Młody powinien kupić swojej wybrance buty ślubne, a koszulę, którą sam założy w dniu ślubu powinna ufundować mu Panna Młoda.

Przesądy weselne i ślubne związane z dniem ślubu  

Sam dzień ślubu, jako wyjątkowe wydarzenie i ogromna zmiana w życiu dwojga ludzi, również jest wypełniony przesądami, które związane są z przygotowaniami pary młodej oraz przebiegiem ceremonii.

Chociaż Panna Młoda powinna ubierać się w asyście najbliższych, unikając spojrzeń Pana Młodego, to jednak buty na jej stopy powinien włożyć Pan Młody i wrzucić przy tym do nich monetę, która ma symbolizować dostatek.

Sam Pan Młody powinien włożyć sobie do kieszeni banknot, który również ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe w przyszłym małżeństwie. Przyznacie, że dobrze byłoby odwrócić tę kolejność? Banknot w kobiecym bucie byłyby znacznie mnie uwierający od monety!

Kto będzie dominował w małżeństwie? – przesądy ślubne podczas ceremonii ślubu

Gdy Para Młoda dotrze już do miejsca ceremonii, oboje muszą pamiętać, aby przekroczyć próg kościoła prawą nogą i uważać żeby w drodze do ołtarza nie potknąć się – to wróży kłótnie.

Sama przysięga to również prawdziwe wyzwanie. Gdy obrączki upadną, żadne z małżonków nie może ich podnieść, a jeśli Pan Młody wsunie Pannie Młodej obrączkę na palec aż do jego nasady oznacza to, że będzie on rządził w małżeństwie. Jednak jeśli Panna Młoda nakryje rąbkiem sukni jego but, weźmie przyszłego męża pod pantofel.

Kolejną sytuacją, która ma świadczyć o tym kto będzie dominował w związku jest również przysięga. Podczas ceremonii w kościele, gdy ręce zawijane są w stułę, osoba, której dłoń znajdzie się u góry również będzie rządzić w małżeństwie. Po ceremonii, gdy para dotrze już do miejsca przyjęcia Pan Młody powinien przenieść swoją małżonkę przez próg, aby nie miała szansy się potknąć.

Ufff, najważniejsze przesądy ślubne za nami.  Chociaż dzisiaj większość z nich nie jest przestrzegana, to osoby przesadne zwracają na nie uwagę.

Niektóre przesądy weselne i ślubne, jak ten, że Pan Młody nie powinien oglądać przyszłej żony w sukni ślubnej przed ślubem z różnych względów (często bardziej z chęci zaskoczenia drugiej osoby) są nadal przestrzegane i można powiedzieć, że zmieniają się w zwyczaje ślubne. Oczywiście wiele z nich wywodzi się z różnych tradycji obowiązujących w poszczególnych regionach kraju i jeśli zależy Wam, aby wprowadzić do uroczystości różne tradycje ślubne, może zastosować się do niektórych z nich podczas przygotowań.

Jakie macie podejście do przesądów, wierzycie? :)

Średnia

2.9

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 październik 2018

Komentarze