Wszystko, co powinieneś wiedzieć o poszetce

02 sierpień 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Nazywana często błędnie „chusteczką” lub „butonierką”, a to w skrócie kawałek ozdobnej tkaniny, którą wkłada się do górnej kieszeni marynarki. Aktualnie poszetka przeżywa swój renesans.

Moim zdaniem to bardzo elegancki element męskiej garderoby, będący tzw. kropką nad i. Powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Jest także odpowiednim dodatkiem do stylizacji ślubnej Pana Młodego.

 

Idealny dodatek na ślub

Najlepszą opcją na taką uroczystość jest poszetka jedwabna w kolorze białym. Klasyka, która w tym dniu sprawdzi się idealnie! Bardzo elegancka, stonowana, podkreślająca dostojność wydarzenia.

Na tle czarnego lub granatowego garnituru czy fraku wypadnie bezbłędnie. Możesz jednak pozwolić sobie na drobne szaleństwo. Sklepy oferują aktualnie rozmaite wzory, które ciekawie można wpleść w ślubny outfit. Niech poszetka podkreśla Twój charakter, osobowość. To dodatki „robią robotę”.

Poszetka Pana Młodego powinna lekko wystawać z kieszeni, widoczny ma być tylko cienki pasek. Jeśli zdecydowałeś się też na butonierkę, warto postawić na prostą, jednokolorową poszetkę, która będzie tłem dla roślinnej ozdoby.

Ciekawą opcją jest „synchronizowanie się” ze świadkiem lub drużbą. Możesz zaproponować kupno takich samych poszetek.

Poszetka ma korespondować z całą stylizacją. Przy jej doborze ważne jest, by zwrócić uwagę na wszystkie elementy. Całość ma być spójna i przemyślana.

Poszetka - tak właściwie to po co?

Niegdyś ten elegancki dodatek służył Panom m.in. do czyszczenia marynarki w przypadku jej zabrudzenia. Spotkałam się jednak z twierdzeniem, że można by było rozkładać ją na kolanach w czasie posiłków lub poratować się nią w przypadku kichnięcia. Nic bardziej mylnego. Aktualnie poszetka pełni wyłącznie rolę ozdobną.

Uważam, że jej noszenie świadczy o dużej modowej świadomości. Jej właściciel zna się na męskich stylizacjach, męskiej elegancji, wie co nosić, z czym łączyć. Takie drobne dodatki tworzą całość, są „wisienkami na torcie” :)

Poszetka musi zostać na miejscu

Umieszczając poszetkę w marynarce, nie powinieneś o niej zapominać. Tak jak w przypadku krawata i muchy, tak i ten dodatek lubi się przemieszczać. Musisz więc go doglądać. Od czasu do czasu zerknij na kieszonkę i skontroluj ułożenie poszetki.

Pamiętaj, że nie może ona wystawać za mocno, ale i nie może być zupełnie schowana. Trzeba znaleźć na nią złoty środek – „pomiędzy”. Poprawiając poszetkę staraj się robić to nie patrząc na nią, tak by otoczenie nie zorientowało się, że jest coś nie tak. Niech wiedzą, że Twój wygląd jest ciągle nienaganny :)

Jak stworzyć duet idealny?

Mniej doświadczeni użytkownicy tego dodatku zapytają pewnie – jak dobrać poszetkę do krawata? Otóż już spieszę z odpowiedzią drodzy Panowie.

Najprostsza metoda to dobór pod względem kolorystyki. Te dwie rzeczy mają być podobne, ale absolutnie nie takie same. Wystrzegaj się więc identycznych tkanin. Skup się na doborze pod względem podobieństw lub kontrastów. Jeśli masz bordowy krawat, niech poszetka zawiera elementy w tym kolorze. Zbliżone tonacje kolorystyczne będą tu na plus.

Jeśli chodzi o drugą opcję, to jest dedykowana dla bardziej zaawansowanych osób w dziedzinie mody, jeśli nie czujesz się na siłach poproś o pomoc np. obsługę sklepu. Ta, z pewnością przeszła odpowiednie szkolenia i z chęcią pomoże coś dobrać.

W sklepach internetowych, jak i stacjonarnych często sprzedawane są komplety, które składają się z krawatu i poszetki o takim samym kolorze, wzorze oraz tkaninie. Tym stanowczo mów NIE!

 

A może solo?

Użycie poszetki nie jest uzależnione obecnością krawata czy muszki. Te rzeczy mogą występować oddzielnie. W takim wypadku poszetkę dopasuj do koloru marynarki.

Twoją stylizację tworzy garnitur w jednolitym kolorze? Doskonale sprawdzi się poszetka wzorzysta, zawierająca jego kolor bądź jednolita o intensywnym kolorze. Jeśli postawiłeś na garnitur w kratę, niech poszetka nawiązuje do jej koloru.

Jak nosić poszetkę?

Poszetkę można składać na różne sposoby, instrukcje znajdziesz w Internecie, modowych książkach lub zapytaj tatę lub dziadka, na pewno udzielą Ci dobrych rad :)

Najbardziej popularną metodą jest chyba podwójny trójkąt lub efektowne fałdowanie. Tradycyjny wymiar tego elementu garderoby to 40x40cm. Taki kwadrat odpowiednio złożony wygląda doskonale. Występują jednak też mniejsze.

 

Zadbaj o szczegóły

Minimalizm wymaga precyzji toteż wykończenie tej ozdoby powinno być dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Brzegi poszetki powinny być zaokrąglone, często szyta jest ręcznie.

Poszetka to ponadczasowa ozdoba, która jest dopełnieniem każdej stylizacji. Ten niepozorny element garderoby sprawdza się również w nieco mniej formalnych stylizacjach. Wszystko zależy od jej wzoru, koloru i ułożenia. Lekki, codzienny outfit może nabrać zupełnie innego charakteru, natomiast ten ślubny z jej dopełnieniem będzie idealny. Warto próbować, „bawić się” modą, z takich kombinacji wychodzą często bardzo ciekawe i trafne opcje.

Lubicie poszetki? Planujecie mieć ją na ślubie? :)

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 lipiec 2020

Komentarze