Poznaj swojego partnera, czyli o czym rozmawiać przed ślubem

16 październik 2017
Dagmara Sobczak

Zanim zdecydujemy się zawrzeć związek małżeński, powinniśmy dobrze poznać swojego partnera. Ukrywanie przed ślubem (niezależnie czy umyślnie, czy nie) pewnych kwestii może być podstawą do unieważnienia małżeństwa.

To poważna sprawa, więc jeżeli zależy Ci, aby związek funkcjonował w szczerości i w szczęściu przez bardzo długi czas, warto porozmawiać z partnerem o pewnych kwestiach. Nie wszystkie są wygodne, ale wszystkie bardzo istotne i każdą z nich powinniście przedyskutować przed ślubem.

O czym rozmawiać przed ślubem?

  • Posiadanie dziecka

Mówi się, że mężczyźni nie lubią rozmawiać o dzieciach, ale prawda jest taka, że jeżeli myślimy poważnie o małżeństwie, trzeba porozmawiać i o tym. Jeżeli jedna ze stron przed zawarciem małżeństwa nie wspomniała o niechęci do posiadania dziecka, a w konsekwencji odwleka decyzję o jej posiadaniu – małżeństwo można unieważnić. Podobnie, jeśli któraś ze stron po ślubie nagle wyklucza możliwość posiadania potomstwa. Posiadanie dzieci to jeden z obowiązków małżeńskich w Kościele katolickim, dlatego ta sprawa jest tak istotna.

  • Seks

Przed ślubem należy rozmawiać ze sobą o seksie. Niezdolność płciowa partnera (impotencja) może być powodem do unieważnienia małżeństwa. Nie można ukrywać tego przed partnerem, w nadziei, że po ślubie wszystko się zmieni, albo zostanie to wybaczone. Warto także rozmawiać o swoich oczekiwaniach, obawach i fantazjach, ponieważ jednym z głównych przyczyn rozwodów, jest niedobranie seksualne, a my chcemy tego uniknąć. Trzeba dowiedzieć się, czy jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania partnera, a zarazem czy on jest w stanie spełnić nasze.

  • Choroby psychiczne

To trudny temat, ale musimy o tym porozmawiać z partnerem. Jeżeli w naszej rodzinie były choroby psychiczne, powinniśmy powiadomić o tym partnera. Podobnie, jeżeli sami kiedykolwiek leczyliśmy się pod tym kątem.

  • Wyobrażenie życia w małżeństwie

Niby nic, a jednak bardzo istotna kwestia. Jeżeli chcemy zawrzeć związek małżeński, porozmawiajmy z partnerem o naszej wizji małżeństwa. Jak wyobrażamy sobie wspólne życie pod jednym dachem? Gdzie będziemy mieszkać? Kto będzie przygotowywał posiłki? Kto będzie sprzątał? Czy chcemy mieć zwierzęta? Kto będzie się nimi opiekował? Pytania same się mnożą, ale trzeba porozmawiać o wszystkich swoich lękach, obawach i oczekiwaniach. Jednym z powodów unieważnienia małżeństwa może stać się „brak minimum małżeńskiego poznania”. Dlatego im więcej rozmawiamy ze sobą, tym lepiej.Czy o wszystkich wyżej wymienionych tematach rozmawialiście już ze swoim partnerem? A może dodalibyście coś do tej listy?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 wrzesień 2020
07 listopad 2019

Komentarze