Szczepan Sadurski

Nawet najlepszy artykuł warto doprawić do smaku. Można solą, pieprzem, ale najlepiej trafnym rysunkiem satyrycznym. Roli strefowego kuchmistrza podjął się Szczepan Sadurski. Autor najbardziej znanej kreski w Polsce od lat bawi nas w prasie i w innych mediach. Niewielu wie, że Szczepan Sadurski jest również karykaturzystą, którego możecie zaprosić na swoje wesele!

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur, podczas pół tysiąca imprez firmowych. To tak, jak by narysował wszystkich mieszkańców jednego z tych miast: Malbork, Szczecinek, Świnoujście, Żyrardów, Kwidzyn albo Nowa Sól. Nawet jemu trudno w to uwierzyć!

Karykatury te powstały głównie w Polsce, ale rysował też w innych krajach Europy, w Australii i USA. W Nowym Jorku w 2012 r. po raz pierwszy prasa napisała, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.

• Jego karykatury mają w swych kolekcjach m.in. politycy, biznesmeni, ludzie mediów, kultury i sportu.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN, Polsat).

• Był zatrudniony przez organizatorów EURO 2012, rysując w dniach wszystkich meczów rozgrywanych na Stadionie Narodowym w Warszawie, w strefie sponsorów turnieju.

• W 1987 r. wraz z m.in. Erykiem Lipińskim był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Przez kilka lat był w Zarządzie tej organizacji.

• Wielokrotnie był jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów karykatury w Polsce oraz w Turcji i Szwecji. Był specjalnym gościem festiwali karykatury we Francji (2007) i Armenii (2013).

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• Wiele osób kojarzy go z ogólnopolskim czasopismem Dobry Humor, którego był red. naczelnym przez ponad 20 lat oraz z Partią Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodową organizacją, którą kieruje do 2001 roku.

• Ma wykształcenie plastyczne. Mieszka w Warszawie i codziennie realizuje kolejne ciekawe zlecenia.

Zdjęcia: Anna Jakubowska / fotofokus-mragowo.com

rys. Szczepan Sadurski / karykatury.com

rys. Szczepan Sadurski / karykatury.com

rys. Szczepan Sadurski / karykatury.com

 

 

Lista artykułów