Kilka domowych sposobów na pielęgnację skóry zimą

29 grudzień 2019
Agnieszka Okularczyk

Zima, mróz, obniżona wilgotność powietrza w mieszkaniach z uwagi na sezon grzewczy to jedne z czynników, które wpływają na stan naszej skóry.

Uszkodzenie warstwy lipidowej naskórka, powoduje szybką utratę wilgoci w związku z tym musimy o nią zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli zmagasz się z suchą skórą na twarzy, popękanymi suchymi ustami lub dłońmi, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie :)

Twarz

Zimą, twarz jest szczególnie narażona na podrażnienia z uwagi na wysoką różnicę temperatur i mróz. Chcąc zawsze wyglądać promiennie, powinnyśmy nakładać odpowiednie kremy na dzień i na noc, jednak zanim to zrobimy, warto pomyśleć o bardzo delikatnym peelingu i złuszczeniu suchych skórek, które często pojawiają się w strefie T.

W moim przypadku idealnie sprawdza się łagodny peeling z płatków owsianych, które później wykorzystuję do maseczki. Początkowo łączę płatki owsiane górskie (nie te błyskawiczne) z ciepłą wodą lub mlekiem i od razu wmasowuje je w oczyszczoną skórę twarzy. Dzięki temu, że płatki nie zdążyły namoknąć, ich łuski delikatnie peelingują skórę.

Następnie, wyciskam nadmiar wody z pozostałych płatków i łączę je z kilkoma kroplami olejku z baobabu, który silnie nawilża i pielęgnuje suchą, a nawet spękaną skórę. Maseczkę pozostawiam na kilka minut i zmywam ciepłą wodą.

Usta

Wiele kobiet zapomina o odpowiedniej pielęgnacji ust, zwłaszcza zimą. Pamiętajmy, aby mieć zawsze przy sobie balsam do ust, który będzie stanowił warstwę ochronną przed mrozem i niskimi temperaturami.

Dobrym sposobem, aby usta wyglądały kusząco, były gładkie i sprawiały wrażenie nieco większych jest również stosowanie peelingów.

Szybki przepis na domowy peeling:

  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka dowolnego oleju lub oliwy


Cukier mieszamy z olejem i delikatnie wmasowujemy w usta okrężnymi ruchami. Tym sposobem usuwamy suchy naskórek, nawilżamy i poprawiamy ukrwienie dzięki czemu usta nabierają intensywniejszego koloru.

Porada: Szybki peeling można również wykonać namoczoną szczoteczką do zębów

Ciało

Aby nawilżyć całe ciało, warto co jakiś czas wykonać olejkowe kąpiele. Dodajemy do ciepłej kąpieli kilka kropel ulubionego olejku np. migdałowego, który delikatnie osadza się na naszej skórze, dając przyjemne uczucie nawilżenia po kąpieli. Oczywiście, jeśli jest to niewystarczające możecie nasmarować całe ciało olejkiem kokosowym lub z awokado i poczekać, aż skóra go wchłonie.

Chcąc uzyskać lepszy efekt olejowania i złuszczyć suchy naskórek, przed kąpielą wykonajcie peeling całego ciała. Kiedyś od przyjaciółki dostałam drogeryjny peeling kawowy, który niesamowicie przypadł mi do gustu, jednak jego cena wydawała mi się zbyt wysoka za tę garstkę kawowych fusów.

Mam dla Was przepis na mega prosty w wykonaniu peeling kawowy, który można zrobić w domu z dwóch składników!

Przepis na domowy peeling kawowy

- ok. 1/2 szklanki mielonej kawy
- miód

Zmieloną kawę  zalejcie nieco ponad powierzchnię wrzącą wodą i poczekajcie, aż ostygnie. Następnie nadmiar wody odcedźcie i zaparzone fusy połączcie z 2 łyżkami miodu. Możecie też dodać trochę cukru i/lub soli - dla lepszego efektu peelingującego.

Otrzymanym peelingiem nasmarujcie całe ciało, odczekajcie kilka minut i dokładnie spłuczcie.

Dłonie i Stopy

Sucha, popękana skóra dłoni czy stóp to zmora wielu kobiet. Jeżeli stosowanie kremu nie przynosi efektu, spróbujcie domowych maseczek i kąpieli.

Przepis na domową kąpiel pielęgnacyjną:

Do miski wsypujemy 2-3 łyżki sody oczyszczonej i garść płatków owsianych. Moczymy stopy lub dłonie około 30 min i wycieramy delikatnie ręcznikiem.

Gdy skóra jest namoczona i rozgrzana, możemy wykonać etap drugi, czyli nałożyć domową maseczkę.

Maseczka na popękaną skórę dłoni i stóp:

  • 5 łyżek zmielonego siemienia lnianego
  • łyżka miodu
  • woda


Zalewamy wrzątkiem siemię lniane (około 1 cm ponad powierzchnię) i czekamy, aż ostygnie. Następnie mieszamy z łyżką miodu i nakładamy na stopy lub dłonie na około 30 min. Aby osiągnąć lepszy efekt, dobrze jest nałożyć maseczkę na skórę i owinąć ją folią spożywczą lub woreczkiem. Następnie całość spłukujemy.

Pamiętajcie również, że domowe peelingi czy maseczki to nie wszystko. Aby nasza skóra była w zawsze w dobrej kondycji należy zadbać również o dietę. Pamiętajcie, aby nie zabrakło w niej produktów bogatych w witaminy: A, B i E. Nie zapominajcie również o piciu 1,5 litra wody dziennie, ponieważ bez tego nasza skóra nigdy nie będzie odpowiednio nawilżona.

Porada: Jeśli macie trudność w wypijaniu takiej ilości czystej wody, zimą możecie robić napary imbirowe z dodatkiem cytryny i miodu :)


I to chyba tyle z moich pomysłów na domowe dbanie o suchą skórę zimą. Koniecznie podzielcie się swoimi sprawdzonymi pomysłami w komentarzach! :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 listopad 2017

Komentarze