Czy warto zamówić suknię ślubną z Aliexpress?

13 marzec 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Zakup sukni ślubnej to nie mała inwestycja. Wiele Panien Młodych decyduje się więc na jej kupno po niższych kosztach - przez Internet. Popularnym serwisem stał się Aliexpress.

To chińska platforma, dostępna również w Polsce, umożliwiająca tamtejszym firmom bezpośrednią sprzedaż wysyłkową swoich produktów na cały świat. Spora część klientów chwali sobie zakupy z tego serwisu internetowego, inni zaś są mocno rozczarowani.

Czy warto ryzykować i kupować suknię ślubną na Alie? Pułapek na drodze zakupów online jest sporo. By sprytnie je ominąć, postaram się udzielić rad, które być może uratują Cię przed zakupem „byleczego” .

Rezerwa czasowa

Pomimo nazwy – Aliexpress, należy wiedzieć, że zamówiona przesyłka nie przyjdzie ekspresowo. Paczkę czeka długa droga z Chin i zwykle trwa ona 4-6 tygodni, stąd też ważne jest, by poszukiwania sukienki rozpocząć stosunkowo wcześniej. Z pewnością, nie jest to opcja dla niecierpliwych, którzy woleliby mieć daną rzecz od razu u siebie.

Jeśli zamówisz ciuch z wyprzedzeniem, nie będziesz musiała denerwować się, że zostaniesz z niczym, w przypadku sukienki niespełniającej Twoich oczekiwań lub (odpukać) w przypadku zaginionej paczki. Będziesz miała czas na znalezienie innej lub popracowania nad tą.

Przemyśl, co chcesz kupić

Wybór produktów na chińskiej stronie jest ogromny. Często traci się mnóstwo czasu, przeglądając rozmaite oferty. Można przepaść na długie godziny…

Polecam zatem sprecyzować wyszukiwania, zaznaczyć filtry – kolor, fason, materiał itp. Najlepiej szukane frazy wpisywać w języku angielskim, są one wtedy bardziej dopasowane.

Dokładnie sprawdź wymiary

Musisz znać swoje szczegółowe wymiary. Na ich podstawie sprawdzaj tabele rozmiarów lub porównuj jest z tym, co widzisz na opublikowanych zdjęciach innych kupujących.

Dobrze dopasowana, idealnie zgrana z Twoją sylwetką sukienka to połowa sukcesu! Ma być przecież wygodnie, komfortowo – po prostu idealnie!

Rekomendacje użytkowników

Zwracaj uwagę na oceny sprzedawców, wystawione przez kupujących, którzy na podstawie swoich zakupów podsumowali zamówienie. Czytaj komentarze, recenzje. Im więcej, jest ich na stronie, tym lepiej. To cenne źródło informacji.

Kupujący chętnie zostawiają po sobie ślad. Tym bardziej w przypadku, gdy coś im nie odpowiada, coś ich zawiodło – możecie liczyć na prawdę. Często znajdziecie też rady odnośnie rozmiaru, koloru, wysyłki. Bywa, że takie osoby zamieszczają swoje wymiary, tak by było do czego się odnieść. Dołączane są również zdjęcia kupionego przedmiotu, co przedstawia nam daną rzecz w rzeczywistości. To znacznie ułatwia zakupy.

Można iść również o krok dalej i prześledzić sprzedawców na innych stronach internetowych lub forach. Powstaje coraz więcej grup, gdzie klientki wymieniają się spostrzeżeniami, linkami.

Zanim klikniesz „kup”

Jeśli masz sporo wątpliwości odnośnie wybranego produktu, chcesz się upewnić – napisz do sprzedawcy. Pamiętaj jednak, by zrobić to w języku angielskim. Ułatwi to i przyspieszy komunikację.

Chcesz wiedzieć czy sukienka ma podszewkę? Czy ma wszyty zamek? Z jakiego materiału została wykonana? Śmiało! To transakcja, która ma Cię satysfakcjonować.

S.O.S. krawcowa!

Zdarza się, że sukienka nie jest w pełni idealna i wymaga pewnych drobnych poprawek. Znajdź dobrą krawcową, która pomoże Ci dopasować kreację.

Jeśli jednak odebrany produkt jest kiepskiej jakości, odbiega w dużym stopniu od tego, czego się spodziewałaś – sytuacja może być trudna. Nawet wysokiej klasy specjalistka nie zamieni sukienki w cudo, gdy ta została wykonana z nie najlepszego materiału itp. Będzie to dla niej niekomfortowa praca.

Zwroty i reklamacje

Powinnaś wziąć pod uwagę ryzyko zagubienia paczki lub jej uszkodzenia. Zdarza się również, że zamawiając produkt markowy, nie przechodzi on przez odprawę celną. W przypadku którejś z wymienionych sytuacji, możesz ubiegać się o rekompensaty.

W Aliexpress zwrot pieniędzy jest możliwy w przypadku dwóch pierwszych wariantów. Na stronie są opisane zasady postępowania. Gdy stwierdzisz, że Twoja przesyłka zawiera przedmiot niezgodny z opisem, możesz również ubiegać się o całkowity lub częściowy zwrot poniesionych kosztów. W każdym z wymienionych wariantów, należy skontaktować się ze sprzedawcą, założyć spór i rozpocząć procedurę.

Niestety, droga zwrotów i reklamacji nie jest tak prosta, jak w przypadku sklepów stacjonarnych czy popularnych sieciówek w domenach internetowych. Pocieszę Cię jednak, że ryzyko oszukania nie jest duże. Sprzedawcom zależy na tym, by klient był zadowolony. Przekłada się to na ocenę ich kont. Ponadto, robiąc przelew za wybrany produkt, sprzedawca nie dostaje go od razu, pieniądze zostają czasowo zamrożone i uwolnione w momencie, gdy zatwierdzisz odbiór przesyłki.

Suknia ślubna z Aliexpress - czy warto?

W tym wielkim chińskim sklepie można kupić prawie wszystko. Znajdziesz tam setki artykułów w okazyjnych cenach, lecz pomimo tego, bierz poprawkę na to, że nie każdy artykułu warto kupić :)

Nie ma co ukrywać, zamawianie sukienki ślubnej lub weselnej na Aliexpress nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. To opcja dla odważnych, lubiących ryzyko. W przypadku niskiej kwoty, łatwo znieść ewentualną porażkę, ale sytuacja robi się o wiele bardziej przykra i skomplikowana gdy wydane pieniądze są wyższego rzędu.

Jeśli obawiasz się zamówień przez Internet, odpuść temat. Szkoda Twojego czasu, nerwów i stresu. Udaj się na spokojnie do salonu sukni ślubnych, gdzie sukienki bezpośrednio możesz dotknąć, przymierzyć, dopasować. Będziesz miała pewność i spokój, że Twoja kreacja będzie idealna.

Znacie Aliexpress? Jest tu jakaś Panna Młoda, która kupiła tam swoją suknię ślubną? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

28 listopad 2023

Komentarze