Co zrobić w sytuacji, kiedy partner Cię nie szanuje?

18 lipiec 2018
Dagmara Sobczak

Nie jesteś pewna, czy Twój partner Cię szanuje? Zazwyczaj, jeżeli pojawia się jakakolwiek wątpliwość – to coś jest na rzeczy. 

Co w sytuacji, kiedy wiesz, że w Waszym związku brakuje szacunku? Walczyć o niego, odpuścić czy może odejść? 

Brak szacunku w związku – jak to zauważyć?

Brak szacunku w związku może przejawiać się w różny sposób, najczęściej jednak pierwszymi symptomami są: częste krytykowanie partnera, ośmieszanie go w obecności innych (rodziny, znajomych, nieznanych osób), krzyczenie, wyzywanie czy wieczne pretensje.

Często narzekamy także na to, że nasi partnerzy nie doceniają tego, co dla nich robimy, myślą, że wszystko im się należy, mają bardzo duże oczekiwania względem nas i naszych działań. To wszystko to oznaki toksycznej relacji, w której brakuje szacunku.

Szacunek w związku – co jeśli go zabraknie?

Już na samym początku nowej relacji powinniśmy dać do zrozumienia partnerowi, że nie będziemy osobą na posyłki. Od samego początku partner musi wiedzieć, że każdy ma swoje życie, a obowiązki związane z domem i rodziną dzielimy na pół. Wtedy dużo łatwiej się rozmawia i od razu też budzi się szacunek do drugiej osoby i do jej pracy.

Jeżeli natomiast zabrakło takiej rozmowy na początku i masz poczucie, że wszystko jest na Twojej głowie, a do tego jesteś niedoceniana i wszystko robisz źle – pierwszym i najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa i wyznaczenie granic. Szczerze porozmawiaj z partnerem o tym, co Ci się nie podoba, jak się czujesz, kiedy Twój partner publicznie Cię ośmiesza albo nie docenia Twoich starań. Spróbujcie wspólnie wynegocjować jakieś warunki. Ważne, abyś miała przygotowany plan, który chciałabyś wdrożyć w życie. Jeżeli partner będzie pomagał Ci w domu – na pewno dużo lepiej zrozumie Twoją pracę, Twój wysiłek i zaangażowanie. 

Jeżeli jednak Twój partner będzie zamknięty na jakiekolwiek rozmowy i uzna, że żadnego problemu nie ma – wyjścia pozostają dwa. Postawienie go pod ścianą i namówienie na terapię psychologiczną dla par albo niestety rozstanie. Jeśli partner nie chce się zmienić, a Ty czujesz się w związku po prostu źle (z jakiegokolwiek względu), bo jesteś nieszanowana, niedoceniana, stłamszona – to nie ma sensu dalej żyć w tej niezdrowej relacji. Jeżeli Twój partner nie chce, abyś czuła się w związku dobrze i nie jest w stanie zrobić kilku rzeczy, by lepiej Cię zrozumieć – to zazwyczaj nie ma sensu. 

Zanim jednak zadecydujesz o rozstaniu – spróbuj porozmawiać z partnerem i wytłumaczyć mu swoje uczucia. Być może nie zdaje sobie sprawy, jaką przykrość sprawia Ci pewnymi słowami czy zachowaniami. 

Byliście kiedyś w związku, w którym brakowało wzajemnego szacunku? Udało się to naprawić?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

18 kwiecień 2020

Komentarze