Sposoby na piękne dekoracje weselne przy niewielkim budżecie

08 sierpień 2020
Karolina Zysek

Dekoracje sali weselnej to główny element każdego zlecenia dla dekoratorki weselnej. Przeznaczamy na niego największą część budżetu wyznaczonego na dekoracje, aby sala zmieniła się nie do poznania tego jednego dnia.

Czasem jednak pary młode nie mogą pozwolić sobie na wyłożenie kilku tysięcy na florystykę i dekoracje, dlatego szukają wtedy sprawdzonych i tańszych rozwiązań.

Zdradzę Wam dzisiaj kilka sposób na sprawienie, aby Wasze miejsce przyjęcia weselnego, mimo niedużego budżetu, wyglądało pięknie. Powiem Wam, czym należy kierować się już przy samym wyborze miejsca na wesele oraz rodzajów kwiatów i kompozycji.

To naprawdę proste wskazówki, ale jakże cenne! :)

Wybór miejsca na przyjęcie weselne przy niskim budżecie na dekoracje ślubne

W sytuacji niewielkiego budżetu na dekoracje weselne nawet wybór sali weselnej będzie miał ogromne znaczenie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakim stylu chcemy zorganizować swój ślub i przyjęcie.

Gdy już zarysujemy sobie obraz tego pięknego dnia, to czas na poszukiwania!

Sala weselna z przepychem

Jeśli chcecie, aby Wasze wesele było w stylu glamour lub królewskim, to warto poszukać sali, w której panuje przepych elementów związanych z tymi motywami. Złoto, bogate żyrandole i sute zasłony już sprawią, że poczujemy się jak w pałacu.

Bogate wnętrze pozwoli Wam zrezygnować z kosztownych kompozycji, ponieważ wnętrze samo w sobie wzbogaca już Wasze dekoracje. Wystarczy, jeśli uzupełnicie je pasującym gatunkiem kwiatów do motywu i drobnymi dekoracjami, jak świeczniki czy wazony. Zaoszczędzicie tym samym na efektownych kandelabrach i bogatych kompozycjach kwiatowych.

 

Sala w stylu rustykalnym i boho

Szukając sali w stylu wpisującym się w rustykalizm i boho, warto wybrać miejsce, które posiada elementy drewna oraz dużo zieleni. Piękne drewniane stropy w obiekcie okrytym bluszczem, obiekt stylizowany na stodołę czy szklarnię to klucz do zaoszczędzenia przy dekoracjach weselnych we wspomnianych stylach. W Polsce znajdziemy wiele miejsc, które wpisują się w tego typu klimat, jak Osada Młyńska i Stara Oranżeria.

Idealnym obiektem na tego typu wesela są również dziedzińce zamków. Jednym z piękniejszych jest dziedziniec Zamku Joannitów – jego ściany są w całości pokryte roślinnością, którą oświetlają latarenki w starym stylu. W tym przypadku będziecie zupełnie usprawiedliwieni od bogatych kompozycji, bo przecież najpiękniejsza jest natura, dlatego nie warto zakrywać tego piękna zbędnymi dekoracjami :)

 

Przyjęcie w ogrodzie

Drugim rozwiązaniem dla wesela rustykalnego i w stylu boho jest po prostu organizacja przyjęcia w ogrodzie. Otaczająca zieleń nie potrzebuje dodatkowo bogatych kompozycji, dlatego wybór ogrodu jako miejsca na wesele będzie trafionym pomysłem.

Niektóre z obiektów weselnych posiadają przepiękne ogrody, w których specjalnie zostają przygotowane zadaszenia pod tego typu przyjęcia. Zdarza się również, że niektóre pary młode decydują się na kameralne poprawiny we własnym przydomowym ogrodzie.

Sale wymagające dużej ilości dekoracji

Wspomniałam, które z obiektów weselnych będą idealny wyborem, gdy nie możemy zdecydować się bogatą dekorację weselną. A jakich sal weselnych przede wszystkim unikać?

Nie warto wybierać przestrzeni minimalistycznej, jak i klasycznej. Są to idealne miejsca dla narzeczonych, którzy chcą zbudować klimat sali weselnej zupełnie od podstaw z pomocą ogromnej liczby kwiatów i dekoracji bądź gdy chcą stworzyć coś zupełnie odmiennego. Dlatego duże sale w stonowanych kolorach, jak biel, beż czy szarość, nie będą dobrym wyborem. Szczególnie, jeśli Wasz budżet weselny pozwala jedynie na proste i niewielkie kompozycje kwiatowe, które po prostu zginą we wspomnianym wnętrzu.


Jeśli wybraliście już swoją salę i wiecie, że będzie ona wymagać dużej liczby kwiatów i dekoracji, to istnieje również kilka sposobów, aby zmieścić się w założonym budżecie.

Dekoracje DIY

Zaoszczędzicie wiele z budżetu weselnego, jeśli zdecydujecie się wykonać samemu wiele elementów dekoracji weselnych. Z pewnością jesteście w stanie sami wykonać dekoracje świeczek wpisujących się w klimat wesela, a nawet ścianki DIY z pomocą kilku elementów.

W dekoracji świeczek przydadzą Wam się ozdobne wstążki, które wystarczy nakleić na metalową obwódkę tealightu. Efekt ten wygląda niesamowicie w przypadku złotych czy srebrnych dekoracji. Natomiast jeśli Wasz jest ślub w stylu rustykalnym, to poszukajcie w swoich piwnicach pozostałości drewna po zimie czy letnich grillach oraz męskiej dłoni w Waszych domach. Dzięki temu powstaną piękne plastry drewna jako podstawki na świeczki :)

Greenery

Greenery był kolorem roku 2017 według Pantone. Mimo że od tego czasu minęły dwa lata, to moda na greenery nadal debiutuje w dekoracjach ślubnych, choć nieco w innej formie.

Obecnie greenery to po prostu wianki czy girlandy z zieleni ozdobnej. Coraz częściej roślinne girlandy kładzie się wzdłuż stołu prezydialnego, a wśród nich dodaje kilkanaście większych kwiatów. Kosztuje to zdecydowanie mniej niż bogata kompozycja kwiatowa, a efekt jest naprawdę niesamowity! Szczególnie, jeśli dodamy do tej kompozycji jeszcze klasyczne, długie świece w prostych świecznikach bądź tealighty na podstawkach :)


Pojedyncze kwiaty

Ostatnim trendem w dekoracjach weselnych jest rezygnacja z bogatych kompozycji na rzecz pojedynczych kwiatów czy gałązek zieleni ozdobnej w niewielkich wazonach. Idealnymi kwiatami do tego typu dekoracji są róże oraz piwonie, jak również większość jesiennych kwiatów – chociażby chryzantemy i wrzosy.

Współcześnie debiutują kompozycje składające się ze skupisk różnych kwiatów o różnych wysokościach oraz świec, także o różnych kształtach. Do pojedynczych roślin w wazonach dodajemy kilka tealigh’ów w pięknych świecznikach czy wysokie świece na ozdobnych podstawkach. 

Dzięki temu, nie musimy zamawiać kompozycji składającej się z dużej ilości kwiatów, co więcej, możemy sami zająć się przygotowaniem dekoracji dzień przed ślubem. Wystarczy poprzycinać i włożyć kwiaty do wazonów, ułożyć na stołach w ciekawym zestawieniu oraz dodać do tego wspomniane świece ;-)

Kwiaty sezonowe

Ostatnią poradą, lecz równie ważną! jest wybór kwiatów sezonowych. Jeśli zależy Wam na jakimś rodzaju, to warto wcześniej przemyśleć decyzję o dacie ślubu. Może wydać się to nieco komiczne, że zmieniamy bądź rozważamy datę ślubu ze względu na kwiaty, lecz to naprawdę istotne przy niewielkim budżecie i wymarzonych kwiatach.

Idealny przykładem będzie tutaj chociażby piwonia. Te piękne kwiaty wyglądają idealnie zarówno w bukiecie, jak i pojedynczo na stolikach weselnych, lecz niestety piwonie, w odróżnieniu od róży, występują jedynie na przełomie maja oraz czerwca, a zdobycie ich poza sezonem będzie naprawdę kosztowne. Oczywiście będą one do zdobycia, lecz możecie wtedy zapłacić 8 zł (i wzwyż!) za jedną sztukę! Dlatego jeśli zależy Wam na danym kwiatku, to warto wcześniej poprzeglądać różnego rodzaju broszkurki, w których wypisane są okresy ich występowania.

Zajrzyjcie też na nasz kanał w serwisie YouTube - znajdziecie tam m.in. film na temat bukietów ślubnych :)

Natomiast jeśli nie wymarzyliście sobie danego rodzaju kwiatu, to najlepszym wyborem będzie po prostu klasyczna róża albo równie piękne kwiaty sezonowe, jak eustoma, goździk czy kwiaty polne. Warto zastanowić się właśnie nad tymi sezonowymi, nie tylko ze względu na cenę, ale również na lekką odmianę. Jeśli na każdym z dotychczasowych ślubów królowały popularne rośliny, to może warto dodać nieco oryginalności Waszym dekoracjom ślubnym? :)

Niewielki budżet na dekoracje weselne nie musi być wcale Waszym największym problemem podczas organizacji ślubu! Przemyślane wybory, rozpoczynając nawet od daty ślubu czy sali weselnej, pozwolą Wam stworzyć naprawdę piękną dekorację weselną przy skromnym budżecie.

A może napotkałyście podobny problem podczas przygotowań weselnych? Jeśli tak, to pochwalcie się swoimi sposobami na tanie dekoracje weselne!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 listopad 2018
11 marzec 2019

Komentarze