Wesele w góralskim klimacie - strój Panny Młodej
Podobają wam się huczne wesela nawiązujące do góralskich tradycji? Marzycie o stylizowanym weselu w karczmie pod samymi tatrami? A może chcecie przemycić nieco folkloru w tym ważnym dla Was dniu? Jeśli poszukujecie nieco inspiracji wybierając swoją suknię ślubną i dodatki, zapraszam do artykułu.
Suknia ślubna
W tradycji góralskiej Panna Młoda zakłada suknię dwuczęściową składającą się z koszuli, gorsetu i spódnicy. Spódnica zazwyczaj jest długa, szeroka i mocno marszczona. Wykonana z jedwabiu, perkalu lub tybetu. Odświętny charakter podkreślony jest przez strojne, kolorowe zdobienia, zazwyczaj z motywem kwiatowym.
Pod spódnicę zakłada się białą halkę, czasem kilkuwarstwową, zdobioną na końcu haftem lub koronką. Ma ona za zadanie zakryć kobiece nogi podczas tańca.
Biała koszula - obowiązkowo haftowana białym haftem, który zdobi niekiedy całe rękawy. Najczęściej spotykana w wersji z dziurkowanym kołnierzem i rękawami zakończonymi mankietem. Wykonana z płótna lnianego lub tkaniny batystowej.
Na białą koszulę ubiera się kolorowy gorset wykonany z aksamitu podszywanego lnianym płótnem lub jedwabiu. Jest on ściśle dopasowany do figury kobiety i sięga linii talii eksponując ją. Poniżej pasa doszyte są kaletki. Z przodu gorsetu znajdują się materiałowe oczka, aby zasznurować go białą lub czerwoną wstążką. Obecnie gorsety zdobione są nie tylko haftem, ale w tym celu używa się również koralików i cekinów.
Haft
Stroje góralskie charakteryzują się bogato zdobionymi wyszyciami. Spotykane są w różnych odmianach kolorystycznych, przedstawiających zazwyczaj motywy kwiatowe. Do najczęściej spotykanych należą:
- Lilia - symbolizuje niewinność, a także czystość i nadzieję.
- Szarotka - również kojarzona jest z niewinnością i czystością.
- Dziewięćsił - symbolizuje wyzwolenie się od grzesznego zachowania, a także silnej więzi między człowiekiem, a niebem.
- Mak - oznacza radość i wsparcie.
- Chryzantema - w Polsce symbol smutku i żałoby, jednak w kulturze orientalnej to symbol szlachetności i nieśmiertelności.
Dodatki
Do ślubu góralki idą w kierpcach, czyli skórzanym tradycyjnym obuwiu, uszytym z jednego kawałka skóry lub w sznurowanych półbutach na obcasie w kolorze czarnym lub brązowym. Zakładane są do nich specjalne dziergane skarpety zwane „pońcochami”.
Fryzurę Panny Młodej zazwyczaj zdobi wianek, który symbolizuje niewinność, a także płodność i szczęście lub też biała wstążka z mirtem.
Biżuteria jaką się zakłada w postaci korali, dopełnia całość stylizacji. Wykonana jest ona z ciemnoczerwonego lub różowego koralowca. Dawniej liczba sznurów oznaczała status materialny kobiety.
Obecnie coraz częściej młode góralki odchodzą od tradycyjnych góralskich strojów ślubnych na rzecz tych klasycznych, ale stylizowanych folklorem. Popularne stają się jednoczęściowe, rozkloszowane suknie z gorsetem, zdobione haftem lub ręcznie malowane, a także klasyczne skórzane szpilki.