Wesele w góralskim klimacie - strój Panny Młodej

10 luty 2018
Agnieszka Okularczyk

Podobają wam się huczne wesela nawiązujące do góralskich tradycji? Marzycie o stylizowanym weselu w karczmie pod samymi tatrami? A może chcecie przemycić nieco folkloru w tym ważnym dla Was dniu? Jeśli poszukujecie nieco inspiracji wybierając swoją suknię ślubną i dodatki, zapraszam do artykułu.

Suknia ślubna

W tradycji góralskiej Panna Młoda zakłada suknię dwuczęściową składającą się z koszuli, gorsetu i spódnicy. Spódnica zazwyczaj jest długa, szeroka i mocno marszczona. Wykonana z jedwabiu, perkalu lub tybetu.  Odświętny charakter  podkreślony jest przez strojne, kolorowe zdobienia,  zazwyczaj z motywem kwiatowym.  

Pod spódnicę zakłada się białą halkę, czasem kilkuwarstwową,  zdobioną na końcu haftem lub koronką. Ma ona za zadanie zakryć kobiece nogi podczas tańca.

Biała koszula - obowiązkowo haftowana białym haftem, który zdobi niekiedy całe rękawy. Najczęściej spotykana w wersji z dziurkowanym kołnierzem i rękawami  zakończonymi  mankietem.  Wykonana  z płótna lnianego lub tkaniny batystowej.

Na białą koszulę ubiera się kolorowy gorset wykonany z aksamitu podszywanego lnianym płótnem lub jedwabiu.  Jest on ściśle dopasowany do figury kobiety i sięga linii talii eksponując ją. Poniżej pasa doszyte są kaletki. Z przodu gorsetu znajdują się materiałowe oczka, aby zasznurować go białą lub czerwoną wstążką. Obecnie gorsety zdobione są nie tylko haftem, ale w tym celu używa się również koralików i cekinów.

Haft

Stroje góralskie charakteryzują się bogato zdobionymi wyszyciami. Spotykane są w różnych odmianach kolorystycznych, przedstawiających zazwyczaj motywy kwiatowe. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Lilia - symbolizuje niewinność, a także czystość i nadzieję.

  • Szarotka - również kojarzona jest z niewinnością i czystością.

  • Dziewięćsił - symbolizuje wyzwolenie się od grzesznego zachowania, a także silnej więzi między człowiekiem, a niebem.

  • Mak - oznacza radość i wsparcie.

  • Chryzantema - w Polsce symbol smutku i żałoby, jednak w kulturze orientalnej to symbol szlachetności i nieśmiertelności.


Dodatki

Do ślubu góralki idą w kierpcach, czyli skórzanym tradycyjnym  obuwiu, uszytym  z jednego kawałka skóry lub w sznurowanych półbutach na obcasie w kolorze czarnym lub brązowym. Zakładane są do nich specjalne dziergane skarpety zwane „pońcochami”.

Fryzurę Panny Młodej zazwyczaj zdobi wianek, który symbolizuje niewinność, a także płodność i szczęście lub też biała wstążka z mirtem.

Biżuteria jaką się zakłada w postaci korali, dopełnia całość stylizacji.  Wykonana  jest ona z ciemnoczerwonego lub różowego koralowca. Dawniej liczba sznurów oznaczała status materialny kobiety.

Obecnie coraz częściej młode góralki odchodzą od tradycyjnych góralskich strojów  ślubnych na rzecz tych klasycznych, ale stylizowanych folklorem. Popularne stają się jednoczęściowe, rozkloszowane suknie z gorsetem, zdobione haftem lub ręcznie malowane, a także klasyczne skórzane szpilki.

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 listopad 2017

Komentarze

Jestem zachwycona suknia stylizowana ze zdj. nr 2. W około stroju stylizowanego biegnie linia z czerwonymi różyczkami. Gdzie można kupić tego typu styl sukni.
~Karolina Z. 21 maj 2022 21:54 odpowiedz
Coś pięknego. Uważam , że nowoczesność , psuje to , co w tradycjach najpiękniejsze. Osobiście , szukam dla mojej narzeczonej stroju typowo góralskiego do ślubu , i napewno nie weźmiemy nic nowoczesnego i nie zgodnego z tradycjami podhalańskimi. Prezentujecie piękne rzeczy . Życzymy Wam wszystkiego najlepszego! Hej!
~Izabella i Zibi R. 05 luty 2022 06:23 odpowiedz
gdzie moge zakupic sukienke w stylu goralskim zdj 1
~anna 25 lipiec 2019 15:22 odpowiedz
Zapraszam do pracowni krawieckiej MR Tel 608366027
~Maria Rapacz 14 październik 2019 12:27
Zapraszam do pracowni krawieckiej MR Tel. 608366027
~Maria Rapacz 14 październik 2019 12:49
gdzie mozna nabyc suknie przedstawiona na zdj.1 styl góralski.
~Monika 25 lipiec 2019 14:05 odpowiedz
Zapraszam do pracowni krawieckiej MR Tel 608366027
~Maria Rapacz 14 październik 2019 12:52