Weselny drink bar – wywiad z Dariuszem Owczarkiem

17 luty 2018
Dominika Zięba

Nie jestem wielką fanką atrakcji weselnych – fajerwerki, czekoladowe fontanny, lampiony szczęścia czy pokazy taneczne to zdecydowanie nie moja bajka. Nie ulega wątpliwości, że wypadałoby jednak czymś tych gości zabawić… I tu pojawia się weselny drink bar, czyli propozycja dla wszystkich amatorów kolorowych drinków z palemką, czyli m.in. dla mnie!

Jeśli nie wyobrażacie sobie udanej imprezy (a bez wątpienia wesele ma być Waszą najlepszą imprezą ever) bez orzeźwiającego Mojito czy owocowego Sex on the beach, to zdecydowanie polecam wynajęcie profesjonalnego barmana. O szczegóły tego przedsięwzięcia zapytałam Dariusza Owczarka z Agencji Barmańskiej Oryginalny Bar, który podzielił się ze mną wieloma praktycznymi wskazówkami i rozwiał liczne wątpliwości. Doświadczenie zobowiązuje - 5 lat pracy w najlepszych barach w Polsce, wiele szkoleń i kursów, a także liczne sukcesy w konkursach barmańskich. Zapraszam do lektury!

Drink bar – zachcianka Młodej Pary czy absolutne must have każdego wesela? Czy profesjonalny barman ma wielu klientów?

Drink bar to powoli obowiązek na każdym weselu. Jest to oczywiście dodatkowa atrakcja, ale w  przeciągu dwóch lat obsłużyliśmy i uatrakcyjniliśmy 260 imprez. Jest to najlepsza odpowiedź na to, czy weselny drink bar cieszy się dużym zainteresowaniem. Goście jak i Państwo Młodzi coraz częściej wiedzą co chcą pić na swojej imprezie, dlatego wynajmują profesjonalnych barmanów, którzy zadbają o kubki smakowe i skomponują oryginalne koktajle dla wszystkich.Czy to oznacza, że tradycyjna czysta wódka odchodzi w zapomnienie kosztem kolorowych drinków z palemką?

Oczywiście wódka weselna jest na stołach, ponieważ tradycja musi zostać zachowana.

Czy weselny drink bar mocno nadszarpnie budżet Państwa Młodych? Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

W naszej firmie koszt nazywamy inwestycją, ponieważ wesele to jedyny taki dzień w życiu i warto wybierać profesjonalnych podwykonawców. Istnieje bardzo wiele firm zajmujących się obsługą barmańską w Polsce i ceny są naprawdę zróżnicowane.

Dlaczego?

Ponieważ jedni barmani traktują to zajęcie jako dorywcze, weekendowe, a inni prowadzą firmy i  angażują się w swoją pracę i pasję na 150%. Wszystko zależy również od liczby osób na przyjęciu. Jeżeli mówimy o profesjonalnych usługach przy standardowym weselu na 100/120 osób, to ceny rozpoczynają się od 2500 zł w górę (2 barmanów - już z asortymentem). Oczywiście im wyższa cena, tym większy asortyment alkoholi oraz wszelkich dodatków do koktajli.To cena za jednodniowe wesele. Co z poprawinami?

W naszej firmie jest to 50% od ceny za całą usługę drink baru podczas wesela. Dochodzi do tego również nocleg dla barmanów. Mieliśmy okazję być na takich poprawinach, gdzie goście wypili więcej alkoholu niż podczas wesela.  Może to dlatego, że nie ma już fotografów i kamerzystów, więc każdy odpina przysłowiowe "wrotki" i rozpoczyna się zabawa bez trzymanki ;)

Coraz większą popularnością cieszą się pokazy barmańskie na weselach. W jakiej formie są organizowane i jak to właściwie wygląda w praktyce?

Pokaz barmański to osobne show, które odbywa się na parkiecie przed wszystkimi gośćmi weselnymi. Może to być dodatek do weselnego drink baru lub tylko i wyłącznie show organizowane o konkretnej godzinie, jako atrakcja weselna. Cena również uzależniona jest od umiejętności barmana. Choć firm, które organizują drink bary w Polsce jest bardzo dużo (na samym portalu Wesele z Klasą ponad 400) to osoby, które wykonują pokazy barmańskie na wysokim poziomie można policzyć na palcach dwóch rąk!Wracając do alkoholu… Ile wódki pije się na weselu i poprawinach?

Wszystko zależy od gości - ile są w stanie wypić :) Standardowo liczone jest 0,5 l wódki na jedną osobę. Na poprawiny można zapewnić dodatkowo 40/50% alkoholu, który był na weselu + oczywiście piwo.

Jak wygląda kwestia alkoholu przy drink barze? Czy zaopatrujemy się sami? Jaki alkohol i dodatki są potrzebne? Czy kieliszki i pozostałe akcesoria są wliczone w cenę czy trzeba je samemu zorganizować?

Alkohole są standardowo zapewniane przez obsługę barmańską. Zdarzają się Pary Młode, które decydują się na zakup we własnym zakresie, ale to najczęściej osoby, które po znajomości załatwiają alkohol z zaprzyjaźnionej hurtowni. Jednak tak jak wspomniałem na początku, większość Par woli zaoszczędzić czas i pozostawia tę kwestię profesjonalistom. Działamy kompleksowo - zapewniamy pakiet alkoholi dodatkowych, świeże owoce, dodatki do koktajli, dekoracje, lód, sprzęt barmański z mobilnym barem, szkło do różnego rodzaju koktajli i oczywiście umiejętności wraz z uśmiechem GRATIS :)

O czym wobec tego powinni pamiętać Państwo Młodzi?

Jedyną rzeczą, która zostaje do załatwienia jest przekazanie informacji o weselnym drink barze na sali weselnej oraz ewentualna opłata za zmywanie brudnego szkła i pomoc przy zbieraniu kieliszków. Zaznaczam "ewentualna", ponieważ wiele sal weselnych nie pobiera takich opłat i bezproblemowo współpracuje z barmanami z firm zewnętrznych.

Jakie drinki/ koktajle cieszą się największą popularnością?

Kultura picia koktajli w Polsce bardzo mocno się rozwija i goście lubią eksperymentować przy barze. Oczywiście nadal na topie zostaje popularne i znane wszystkim Mojito, ale ciekawe i oryginalne propozycje również cieszą się dużym zainteresowaniem. Przy naszym barze mamy kilka takich pozycji, które rozlewamy litrami :) Jest to nasza Gwiazda Wieczoru MANGO Star*, komponowana na rumie lub czystej wódce, połączona z sokiem mango, puree z marakui, zbalansowana sokiem z limonki. To koktajl, który uwielbiają wszyscy. Panie dość często zachwycają się koktajlem Malinowa Rozkosz, natomiast Panów zaskakujemy Whisky Marmolada Sour. Receptur nie będziemy zdradzać, ponieważ mamy nadzieję, że niebawem będziecie mieli okazje sami spróbować naszych koktajli przy barze :)I co myślicie? Ja to kupuję. Chyba z tego wszystkiego pójdę zrobić sobie drinka :) Tylko czy będzie tak dobry jak te, o których opowiada Dariusz Owczarek z Oryginalnego Baru? Nie sądzę...

Jak myślicie, czy weselny drink bar to atrakcja warta rozważenia?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 wrzesień 2018

Komentarze