Poznaj ciekawe rodzaje zieleni ozdobnej do dekoracji ślubnych!

18 luty 2020
Karolina Zysek

Zieleń ozdobna jest jednym z podstawowych dodatków do bukietów ślubnych.
 Z jednej strony dodaje lekkości, jak w przypadku eukaliptusa, a z drugiej podkreśla charakter bukietu.

Tym razem przedstawię Wam nieco mniej popularne rodzaje zieleni ozdobnej. W napisaniu artykułu pomogła mi Magda, niezastąpiona oraz posiadająca ogromne doświadczenie w tym temacie. Na co dzień prowadzi kwiaciarnię Madlen Flowers, w której tworzy nie tylko przepiękne kompozycje kwiatowe, ale również prowadzi warsztaty o różnej tematyce.

Jeśli chcemy pięknie przyozdobić salę weselną, lecz budżet nie pozwala Nam na kwiatowe szaleństwo, to idealnym rozwiązaniem będą tzw. greenery. Wtedy niezastąpiona będzie zieleń ozdobna, która niekoniecznie musi być standardowa. Standardowa, ponieważ wspominając o zieleni ozdobnej, pomyślimy najczęściej o jej trzech podstawowych rodzajach: eukaliptus, ruskus oraz asparagus.

Warto jednak poznać jej nieco mniej popularne rodzaje, aby wyróżnić swój bukiet, jak i dekoracje sali weselnej wśród innych przyjęć. Ich charakterystyka została oparta na doświadczeniu Magdy.

Zapraszam do lektury!

Monstera i filodendron

Oba rodzaje charakteryzują się pięknymi, dużymi liśćmi oraz mocno butelkowym zielonym kolorem. Różnica polega na tym, że filodendron jest tańszym zamiennikiem monstery, jednak finalna kompozycja zachwyci Was bez względu na wybór.

Magda podkreśliła, że z pomocą tych dwóch roślin możecie stworzyć dwa zupełnie odmienne style: „ (...) w połączeniu z białymi kwiatami uzyskamy efekt bardzo elegancki, natomiast dodając szaleństwa z ostrymi kolorami, efekt będzie egzotyczny i oryginalny”. Co więcej, bardzo często używa się monstery do ozdoby stolików weselnych, na przykład jako winietki.

Salal

Podobnie jak poprzednie rodzaje zieleni ozdobnej, salal charakteryzuje się butelkowo zielonym kolorem. Jego gałązki składają się z kilku drobnych liści, które można połączyć w roślinne girlandy, podobnie jak eukaliptus.

W jakim stylu weselnym sprawdzi się ten rodzaj zieleni? Magda wspomniała, że salal jest „bardzo często używany w stylu eleganckim i romantycznym z dużą ilością kwiatów, a przede wszystkim pięknie komponujący się z różami ogrodowymi”.

Dlatego, jeśli wybraliście róże jak kwiat przewodni dekoracji weselnych, a zastanawiacie się nad innym rodzajem zieleni ozdobnej niż standardowe, salal będzie idealnym wyborem :)Bluszcz

Jeśli poszukujecie zamiennika dla popularnego ruskusa, aby stworzyć styl rustykalny na sali weselnej, Magda zdecydowanie proponuje wybrać bluszcz. Będzie on również idealnym wyborem, gdy marzycie o klimacie tajemniczego ogrodu, jak z Alicji w Krainie Czarów.

Bo bluszcz, jak opisała go Magda, to "piękne długie pnącza z drobnymi listkami różnych rozmiarów występujących w kolorach zgaszonej zieleni, a czasem z przebarwieniami bordo lub bieli” . Czy wyobraziliście sobie już ten efekt na swojej sali? :)

Bluszcz także idealne komponuje się ze złotym kolorem, który jest ostatnim trendem na weselach.Trzmielina

Trzmielina charakteryzuje się gęsto rosnącymi liśćmi oraz występowaniem w wielu odmianach i kolorach. Najbardziej popularny rodzaj tej zieleni występuje w jasno zielonym kolorze z białymi przebarwieniami.

Trzmielina to również bardzo uniwersalna roślina, co podkreśliła Magda, pisząc, że „jest świetnym dodatkiem do kompozycji niskich, jak i wysokich. (...) Dzięki swoim gęsto rosnącym listkom nadaje im dużej objętości, więc wystarczy mała ilość kwiatów, aby efekt końcowy był zadawalający” .

Trzmielina pięknie komponuje się także z pastelowym kolorami. Przede wszystkim z pastelowym różem, który jest ostatnim trendem w dekoracjach weselnych tuż obok złota.

Źródło: Pinterest

Liście dębu 

Liście dębu charakteryzują się dużym rozmiarem, lecz o delikatnej strukturze. Dzięki jasnemu kolorowi będą pasować do wszystkich odmian kwiatów.

Magda poleca je przede wszystkim w towarzystwie kwiatów o ciemniejszej barwie, aby z nimi kontrastowały. Dodaje jednak, że „można ich także użyć w kompozycjach o pastelowych kolorach, w celu ich ożywienia lub zastosować w kompozycjach typowo naturalnych i polnych z drobnymi kwiatuszkami oraz trawami".

Źródło: Pinterest

Oliwka i biała wierzba

Oba rodzaje zieleni charakteryzują się podłużnymi listkami o szarym ubarwieniu. Podobnie jak w przypadku filodendronu, biała wierzba jest tańszym zamiennikiem oliwki.

Magda wskazuje, że różnią się one nieco budową liści: „W przypadku oliwki listki są sztywne i grubsze, natomiast listki wierzby są lejące. W zależności jaką formę chcemy uzyskać, oba dodatki dają duże możliwości". 

I to prawda, ponieważ z jednej strony kolor szary nadaje elegancji każdej kompozycji, a z drugiej – idealnie komponuje się z pastelowym kolorami oraz bordo, gdy chcemy zbudować klimat rustykalny na sali weselnej.

Pistacja

Chociaż pistacja należy do jednych z najtańszych dodatków do bukietów to Magda zdradza Nam świetny sposób na stworzenie efektownych kompozycji z jej udziałem!

Pistacja wyróżnia się zdrewniałymi łodygami, na których rosną skupiska drobnych listków o ciemno zielonym ubarwieniu. Florystyki najczęściej używają ją do wypełnienia pomiędzy kwiatami, dlatego nie stanowi dla nich szczególnie atrakcyjnego dodatku. Natomiast tak jak wspominałam, Magda zdradziła Nam oryginalne rozwiązanie, by uatrakcyjnić jej wygląd: „Uzyskamy efekt wow! poprzez farbowanie jej na różne kolory. Kremowe róże w połączeniu ze złotą pistacją wyglądają obłędnie!”

Źródło: Pinterest

Gałęzie drzewek iglastych: cyprysy oraz tuja

Cyprysy oraz tuja sprawdzą się idealnie w kompozycjach zamówionych dla zimowych ślubów. Gałęzie drzewek iglastych występują w wielu kształtach oraz różnych ubarwieniach, dzięki czemu nietrudno o stworzenie oryginalnej formy kompozycji.

Magda poradziła, że „bardzo ładnie będą komponowały się z białymi anemonami, szczególnie w okresie grudzień-styczeń". Dlatego jeśli planujecie ślub w stylu Królowej Śniegu z pewnością musicie zapoznać się tymi rodzajami zieleni ozdobnej!Czy wiedzieliście, że istnieje tak wiele rodzajów zieleni ozdobnej poza standardowymi? Szczerze mówiąc, nie miałam pojęcia, że przyszłe Panny Młode mają tak bogaty wybór!
 Dzięki Magdzie już wiemy, że piękny bukiet oraz dekoracje sali weselnej nie kończą się na eukaliptusie czy ruskusie.

Najważniejsze to znaleźć doświadczoną florystkę, która doradzi Wam oryginalne, lecz nadal piękne rozwiązania florystyczne. Większość zamieszczonych zdjęć z kompozycjami ślubnymi to dzieła Magdy, więc jeśli zakochałyście się w jej pracach, tak jak ja, koniecznie zajrzyjcie na jej media społecznościowe - Madlen Flowers :)

Dziękuję Magdzie za poświęcony czas na przygotowanie materiałów. Mam nadzieję, że udało Nam się zainspirować przyszłe panny młode do wyboru niestandardowej zieleni ozdobnej :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze