Zrób świetne zdjęcie… telefonem!

25 grudzień 2019
Maria Wawrzykowska

Telefon już dawno przestał pełnić jedynie funkcję kontaktowania się pomiędzy ludźmi. Dzisiaj to prawdziwe centrum dowodzenia. Bez niego nie wyobrażamy sobie ruszyć z domu. I dlatego właśnie warto to wykorzystać i nauczyć się nim robić zdjęcia. 

Nawet jeśli masz w domu aparat, to rzadko nosisz go ciągle ze sobą. A dzisiaj, gdy duża część strategii marketingowych opiera się na działaniach w mediach społecznościowych, warto zadbać o to, by móc dostarczać, oprócz wartościowego kontentu - dobre zdjęcia.  Bo przecież telefon masz zawsze ze sobą. 

Poznaj funkcje swojego telefonu

Nic tak nie pomoże w robieniu zdjęć, jak zapoznanie się z tym, co oferuje Twój aparat. Sprawdź w ustawieniach, co tam się znajduje. 

Według mnie najlepiej jest włączyć:

 • siatkę, by panować nad zrobieniem zdjęć w prostej linii
 • HDR - ta funkcja pozwala robić najlepsze zdjęcia nawet przy słabszym świetle
 • dobrą jakość zdjęć - oczywiście zalecam najlepszą :)

Zanim zrobisz zdjęcie

 • Wyczyść obiektyw z tyłu i z przodu, w przeciwnym razie możesz mieć zdjęcia jakby zamglone,
 • Szukaj światła - w fotografii światło ma ogromne znaczenie. Nawet pracując na profesjonalnych aparatach, zawsze szuka się najlepszego źródła światła. Dlatego jeśli planujesz zrobić zdjęcia, np. swojego produktu do mediów społecznościowych, to lepiej zrobić to rano, niż przy sztucznym świetle żarówki. 
 • We wnętrzach podejdź do okna, bo tam będzie najlepsze oświetlenie. 
 • Stań przodem do źródła światła - jeśli planujesz zrobić selfie czy portret to stań przodem do okna, niech wpadające światło oświetli Ci twarz. W przeciwnym razie zasłonisz je stając tyłem do niego. 
 • Dbaj o zasadę złotej godziny - są dwie najlepsze pory do fotografowania osób na zewnątrz - w okolicach wschodu lub zachodu słońca. Światło wtedy jest miękkie, ciepłe (jeśli jest pełne słońce). To najlepsze warunki do fotografowania w słońcu.

  Jeśli na dworze jest pochmurno, wtedy warunki do robienia portretów są w porządku, bez względu na porę. Nie będzie może tak spektakularnych efektów, jak w przypadku zdjęć o złotej godzinie, ale zdjęcia da się zrobić.

  Jeśli chcesz wykonać portrety, gdy słońce jest w pełnej krasie, licz się z tym, że na twarzy będzie widać ostre cienie, a fotografowana osoba z pewnością będzie oślepiona przez słońce (a wtedy może lekko mrużyć oczy). 

 • Skomponuj kadr - najłatwiej jest to zrobić wykonując próbne zdjęcie. Sprawdź, czy Cię to satysfakcjonuje. Jeśli nie - szukaj dalej. Nie bój się eksperymentować, kadrować niżej, wyżej, zza czegoś. Fotografia to często szukanie odpowiedniego miejsca, by sfotografować coś ciekawiej, inaczej, lepiej. 
 • Zadbaj o ostrość - kliknij na ekranie gdzie aparat ma ostrzyć, by mieć pewność, że będzie ona na Twoim obiekcie, a nie obok. 
 • Jak zrobić selfie? - przede wszystkim najlepsze selfie wychodzi, gdy telefon kieruje się ponad swoją głowę na wyciągniętej ręce (kady z góry wysmuklają). Dobrze sprawdza się specjalny uchwyt, który przykleja się z tyłu telefonu do etui. Wtedy utrzymanie telefonu i naciśnięcie przycisku jest proste. Niektóre aparaty mają funkcję spustu migawki w przyciskach umieszczonych z boku. Można także skorzystać z czasowego wyzwalacza, który zrobi nam zdjęcie np. po 3 czy 10 s od uruchomienia. 

 

Filtry i presety

Kiedy już masz zdjęcie, warto, by odpowiednio przygotować je zanim trafi do mediów społecznościowych. Instagram posiada własne profile kolorystyczne, ale wielu użytkowników woli korzystać z innych rozwiązań. 

 • Filtry w telefonie - każdy telefon jest inny, ale dzisiaj wiele smartfonów posiada szereg wbudowanych filtrów, które mają nie tylko nadać kolory, ale i wygładzić cerę. Są bardzo proste, ale niestety, rzadko znajdziecie ciekawe opcje kolorystyczne.

  Polecam szukać odpowiednich programów do obróbki zdjęć. 

 • Obróbka zdjęć - na rynku znajdziecie wiele darmowych programów do obróbki zdjęć, np. Lightroom, VSCO, Snapseed, etc. Programy te mają bardzo proste funkcje, które pozwolą np. rozjaśnić czy przyciemnić zdjęcie, przyciąć je do odpowiedniej wielkości czy nadać mu podstawowe kolory. Dla bardziej zaawansowanych i wprawnych użytkowników są odpowiednie narzędzie, które pomogą np. zmienić balans bieli, temperaturę, saturację, etc. 
 • Presety, czyli profile kolorystyczne, to ostatnio bardzo popularny produkt na rynku. Wielu twórców właśnie wypuściło swoje autorskie presety, które nadają odpowiedni klimat na zdjęciach. Dla zaawansowanych - polecam. 

 

Nic tak nie uczy robienia zdjęć jak… robienie zdjęć. Zanim powstanie to jedno, które zachwyci, będziecie pstrykać wiele jego wersji. Dlatego zachęcam, by ćwiczyć i korzystać z tego, że nie trzeba mieć nie wiadomo jak drogiego sprzętu, by robić ciekawe zdjęcia firmowe do mediów społecznościowych. 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 luty 2019

Komentarze