Droga na wesele to również element całego ważnego wydarzenia jakim jest ślub. Dzięki bramom weselnym może być ona urozmaicona! Sprawdź jak zrobić je dobrze.

08 kwiecień 2024
Martyna Dziedzic-Kamińska

Skąd zwyczaj bramy weselnej?

Jest dość stary i głosi się, że Pan Młody zanim ujrzy swoją przyszłą żonę musi ją wykupić. Po drodze napotyka na różne „przeszkody” stworzone przez rodzinę i znajomych i powinien okazać swoją hojność. Pan Młody wręcza ciasto lub alkohol tak, by jak najszybciej dostać się do Panny Młodej. W różnych regionach inna nazwa – zastawa, ślog, szlaban, ale idea taka sama. W dzisiejszych czasach często rolę Pana Młodego przejmuje świadek. Tradycja bram weselnych moich swoich zwolenników i przeciwników. Obecnie zdarza się, że bramy tworzą osoby zupełnie nie związane z Młodymi, chcąc wykorzystać sytuację i zyskać jakieś podarki. Może być to dość kłopotliwe, a droga na weselną zabawę nie ma być stresująca… Świeżo upieczeni małżonkowie najchętniej pokonywaliby przecież bramy stworzone przez znajomych, sąsiadów, dzieci. Co ważne przekraczanie bram nie ma trwać zbyt długo! Byłoby to dość męczące dla Pary Młodej.

 

Kiedy i jak zrobić bramę?

Brama weselna może być tworzona podczas drogi Pana Młodego do swojej przyszłej żony, Pary Młodej do kościoła lub sali weselnej. Ostatnia opcja jest właśnie tą najczęściej wybieraną. Dlaczego? To właśnie wtedy opada już pierwszy stres, atmosfera nieco się zmienia i jest to pewnego rodzaju wstęp do dalszej zabawy. Jak przygotować bramę weselną? Będziecie potrzebować elementu, który będzie tworzył barykadę dla Młodych na drodze. Może być to wstążka, sznur lub coś co podpowie Wam fantazja (ale bez przesady :P). Pamiętajcie o krótkim zadaniu – wierszyk, piosenka, test wiedzy… nie jest to jednak konieczny punkt programu. Można po prostu złożyć życzenia i odebrać upominek.

 Para Młoda idąca za rękę na drodze

Pomysły na bramę weselną

Potrzebna jest kreatywność organizatorów. Nie może być nudno i zbyt poważnie – to pierwsza zasada przy tworzeniu bram weselnych. Kiedyś na drodze pojawiała się zwykła wstążka, dziś możecie zdecydować się na ścianę z balonów. Jednokolorowe lub kolorowe – dobrane do motywu wesela Państwa Młodych. Możecie napełnić je helem i przymocować do nich woreczki z piaskiem – da to niesamowicie ładny efekt. Balony mogą być też przezroczyste, a do ich środka wrzucicie konfetti lub małe lampki. To również wygląda efektownie! ;) Drewniane palety ze znakiem STOP lub przyozdobione balonami, wstążkami, serpentynami? Im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Będziecie widoczni na drodze i na długo zapadniecie w pamięć Młodych. Jeśli ślub odbywa się późną porą lub jesienią czy zimą, na drodze możecie ustawić jakiś punkty świetlne np. lampiony. Będą one drogowskazem dla świeżo upieczonych małżonków i znakiem, że… coś się dzieje! ;) Magia światełek zawsze zdaje egzamin na 5+. Sprawdzą się też girlandy. Pampasy, liście, pióra, koronki, firany… jest wiele wspaniałych elementów, które mogą posłużyć jako dekoracja bramy weselnej. Postarajcie się też dopasować je do stylu ślubu, wesela lub upodobań Państwa Młodych. Możecie przygotować również transparenty, które pomogą Wam przy blokadzie drogi. Śmieszne hasła, napisy, cytaty, rysunki… Ponadto jeśli któreś z narzeczonych wykonuje charakterystyczny zawód np. policjant, strażak, żołnierz, lekarz itp. lub ma konkretną pasję – możecie to wykorzystać. Możecie wykorzystać pojazdy służbowe do eskorty Młodych? Wspaniale! Przebrać się za ulubione postaci z filmów Pana Młodego? Super! Pomysłów jest bez liku, ogranicza Was fantazja! ;)

białe i czerwone balony lecące na niebie 

Zadania przy bramie weselnej

Rąbanie drewna lub wymiana opony? Pamiętajcie, że zadania jakie postawicie Młodym nie powinny być zbyt wymagające. To przecież ich ważny dzień i chcieliby zachować dobry wygląda i… świeżość ;) Wyzwania nie powinny również narażać zdrowia, a wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Niech to będą symboliczne zadanie takie jak wspomniane wyżej recytacje wiersza czy zaśpiewanie piosenki. Ma być przecież miło ;)

 

Bramy weselne mają grono zwolenników i przeciwników. Decydując o ich organizacji miejcie na uwadze preferencje głównych bohaterów tego dnia. Brama weselna może być urozmaiceniem ślubu i miłym akcentem całego wydarzenia. Wszystko niech będzie zachowane jednak w dobrym guście. To uroczystość z klasą i należy traktować się z szacunkiem! ;)

 

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 sierpień 2023
13 lipiec 2020

Komentarze