Kwiat w butonierce i poszetka

11 listopad 2017
Iga Marciniszyn

Zasady jakie narosły wokół ślubnej mody męskiej czynią dobór stroju dla Pana Młodego nie mniej skomplikowanym niż dla jego wybranki. By nie popełnić błędu, warto w poszukiwaniu garnituru udać się do sprawdzonego miejsca, w którym mamy stuprocentową pewność o wysokim poziomie wiedzy na temat zasad doboru elementów stroju, posiadanej przez pracowników. Elementami, które sprawiają dużo problemów, zapewne z racji tego, że nie są użytkowane często, są kwiaty w butonierce oraz poszetka. Jak je nosić, by wyglądać elegancko?

Kwiat w butonierce

Butonierka to pozostałość po dawnej modzie, kiedy to marynarki zapinało się pod szyję. Jest to dziurka w lewej klapie, w którą niegdyś wkładało się pierwszy guzik marynarki. Dziś nierzadko w sklepach sieciowych, dziurka ta jest przeszyta w sposób, który uniemożliwia skorzystanie z niej, aby przeszycia się pozbyć, należy udać się do krawcowej. Butonierkę możemy wykorzystać na trzy sposoby: włożyć do niej kwiat, włożyć w nią ozdobny guzik lub pozostawić bez niczego.

Mimo, iż kiedyś Panowie często decydowali się na wkładanie w butonierkę kwiatka, dziś jest to rzadkość, pojawiająca się głównie na ślubach. By zachować tego dnia stabilność kwiatka i być pewnym, że podczas tańca nie wypadnie na parkiet, absolutnie nie należy kwiatka przypinać do klapy. Przydatnym rozwiązaniem jest przyszycie dodatkowych pętelek po wewnętrznej stronie marynarki, które przytrzymywać będą przewleczoną przez butonierkę łodygę kwiatka.

Kwiatek włożony do butonierki może nawiązywać do bukietu Panny Młodej, ale nie musi być to dokładnie taki sam kwiat, jak w bukiecie. Może to być jedynie lekkie nawiązanie kolorystyczne, inny odcień barwy kwiatów z bukietu. W dobrym guście jest przede wszystkim, żeby kwiatek był naturalny, sztuczne kwiaty zdecydowanie odejmują elegancji. Jeśli obawiacie się o świeżość kielicha kwiata przez całą noc możecie zaopatrzyć się w dodatkowe dwa lub jeden kwiatki z tego samego gatunku.

Poszetka

Poszetka jest ozdobną chustką najczęściej wykonaną z jedwabiu, którą odpowiednio złożoną wkłada się do kieszonki znajdującej się po lewej stronie marynarki, czyli tzw. brustaszy. Bardzo istotną zasadą przy doborze poszetki jest wybranie jej tak, by kolorem różniła się od krawata lub muchy. Nie należy również kolorem poszetki dokładnie odwzorowywać koloru kreacji kobiety, gdyż jest to nachalne i wcale wizualnie nie komponuje się dobrze. Pamiętajcie, by absolutnie nie kupować gotowych, złożonych już chusteczek, ponieważ jest to zaprzeczenie elegancji. Istnieje kilka sposobów składania poszetki, które nie są skomplikowane, a pozwalają chuście o wiele lepiej i swobodniej wyglądać.

Trudną sztuką jest z pewnością odpowiednie dobranie poszetki do całości stroju. Pamiętajcie, że poszetka nie powinna być wykonana z tego samego materiału co krawat. Jeśli Pan Młody zdecyduje się na krawat oraz poszetkę, warto by dobrana do tego koszula i garnitur były gładkie lub w lekkie wzory, by całość nie sprawiała zbyt dużego wrażenia chaosu.

Pełną elegancją i klasą wykaże się Pan Młody, który poza krawatem dobierze do swojego garnituru odpowiednią poszetkę i kwiat. Warto w tej sprawie posłużyć się poradami specjalistów, którym doświadczenie i instynkt podpowiadają, jakie kompozycje są trafne i gustowne.

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 listopad 2017
12 sierpień 2021

Komentarze

Nie wiedzieć czemu przyjęło się w ostatnim czasie nosić miniatury bukietów ślubnych w butonierkach, albo co gorsza w brustaszy... Z drugiej strony "wiedzieć" - prawdopodobnie spowodowane jest to bogatą wyobraźnią Pań florystek, które na układaniu kwiatów znają się znakomicie, natomiast na modzie męskiej wcale. Naprawdę jedyne co potrzebne w butonierce to zwykły biały goździk i nic więcej. A w brustaszy dobrej jakości biała, lniana poszetka, a nie jedwabna. Irlandzki len będzie idealnie biały w każdym świetle.
~Wojtek 04 wrzesień 2018 16:08 odpowiedz