Ślub z osobą niepełnoletnią

03 marzec 2018
Iga Marciniszyn

W świetle polskiego prawa, zawarcie związku małżeńskiego możliwe jest między dwiema osobami, które ukończyły 18 rok życia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pojawić się mogą odstępstwa od reguły. W jaki sposób można starać się o zgodę na taki ślub i w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Prawo kanoniczne, czyli obejmujące sferę kościelną, wskazuje, że gotowymi do podjęcia małżeństwa są kobiety po ukończeniu 14 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 16 lat. Na szczęście kodeks w tym wypadku daje jedynie wskazówkę co do wieku i biskupi mają możliwość jego zmiany na odpowiedni dla zawarcia małżeństwa. W nawiązaniu do prawa obowiązującego w Polsce, podjęli oni decyzję o możliwości zawarcia związku małżeńskiego jedynie przez osoby pełnoletnie.

Zarówno polskie prawo, jak i Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszczają, w szczególnych przypadkach, możliwość wejścia w związek małżeński osoby, która nie ukończyła 18 roku życia, ale ma skończone 16 lat. Co istotne, taka możliwość dotyczy jedynie kobiet, mężczyźni nie mogą z takiego warunku skorzystać. W przypadku prawa polskiego, zasady te reguluje Kodeks Rodzinno Opiekuńczy, w którym widnieje zapis o możliwości zawarcia związku małżeńskiego, w którym kobieta ukończyła 16 rok życia, ale nie ukończyła 18, w przypadku gdy będzie to zgodne z dobrem założenia rodziny. Wynika z tego, że najczęstszą przesłanką do wydawania zgody na ślub jest sytuacja, w której kobieta urodziła dziecko lub spodziewa się dziecka.

Pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego kobieta może zdobyć poprzez złożenie wniosku do Sądu Opiekuńczego, który bierze pod uwagę wszystkie okoliczności: staż związku, możliwości finansowe i relacje partnerów, a także jeśli uważa to za konieczne, opinię rodziców, którą może ale nie musi sugerować się przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jeśli sąd wyrazi zgodę na małżeństwo, kobieta z dniem uprawomocnienia się zezwolenia zyskuje w świetle prawa pełnoletność, a zgoda na małżeństwo nie może zostać przez sąd uchylona.

W przypadku ślubu kościelnego takie małżeństwo jest możliwe za zgodą rodziców oraz najczęściej biskupa diecezjalnego, szczególnie w przypadkach, gdy rodzice nie zgadzają się z wolą dzieci.

Decyzja o ślubie w tak młodym wieku, powinna wynikać jedynie z dużej dojrzałości małoletniej i prawdziwego uczucia łączącego narzeczonych. Jeśli chciałabyś wnioskować o zgodę na taki ślub, warto byś zasięgnęła opinii rodziców. Oni, obserwując z bliska Wasz związek, będą w stanie udzielić Ci cennych wskazówek i pomóc w podjęciu decyzji, czy mężczyzna, którego kochasz, to odpowiedni kandydat na Twojego męża.

Średnia

2.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

no tak da się... ale w sumie poza sytuacja gdy dziewczyna jest w ciąży to nie widzę sensu. przecież 18 lat to i tak niedużo na zawieranie ślubu. ciekawy artykł (choć nadal nie rozumiem... ) jest tu: https://www.eporady24.pl/slub_niepelnoletniej_dziewczyny_w_ciazy,pytania,3,20,4662.html i w sumie skoro już postarali się o dziecko (w końcu z powietrza sie nie bieże) to rzeczywiście powinni zachowywać się jak dorośli!
~Duna 20 listopad 2018 14:29 odpowiedz