Jak podkreślić ważność bukietu ślubnego po ceremonii?

11 lipiec 2020
Karolina Zysek

Nieodzownym dodatkiem do stylizacji ślubnej jest bukiet Panny Młodej. To w końcu na jego kształt tworzy się butonierki oraz kompozycje kwiatowe na salę oraz do kościoła. Niestety jest to również dodatek, który po kilku dniach zwiędnie, mimo jego pielęgnacji. W takim razie w jaki sposób docenić jego symbolikę?

O ile suknie ślubną odwiesimy w pokrowcu do szafy, a dekoracje ślubne oddamy do wypożyczalni czy też odsprzedamy, tak z bukietem ślubnym jest nieco trudniej. To jednak nadal ważny element ślubny, dlatego przedstawię Wam dzisiaj kilka sposób, jak można dać mu drugie życie, a nawet podkreślić nim tradycję.

Zapraszam do lektury!

Tradycja palenia bukietu ślubnego

W niektórych regionach panuje tradycja palenia bukietu ślubnego jako symbolu szczęścia i pomyślności na dalsze wspólne życie. Dlatego po weselu zostawia się kwiaty i suszy przez cały następny rok aż do pierwszej rocznicy.

W dzień rocznicy należy spalić ususzone kwiaty... i tradycji dzieje się zadość :)

Pozostawienie bukietu pod ołtarzem

Podobnie jak w powyższej tradycji, pozostawianie bukietu pod ołtarzem dotyczy również niektórych regionów. Jednym z nich są Bieszczady, jednak zapewne zależy to od pochodzenia rodziny oraz danej parafii.

Pozostawienie bukietu ślubnego pod ołtarzem ma symbolizować jego ofiarowanie Matce Boskiej, dlatego niektóre Panny Młode decydują się na dwie wersje bukietu, aby jeden pozostawić pod ołtarzem, a drugi zostawić na ceremonię i do ślubnych zdjęć. 

Bukiet ślubny jako welon, czyli oczepiny

Jednym ze sposobów, aby dać drugie życie naszemu bukietowi ślubnemu jest jego użycie podczas oczepin.

Chociaż w polskiej tradycji wykorzystujemy raczej welon podczas oczepin, to możemy zainspirować się sąsiadami z zachodu i tym razem wybrać kwiaty. Dzięki temu, bukiet zabierze ze sobą panna, która już niebawem wyjdzie za mąż :)

Podarowanie bukietu ślubnego jako podziękowanie dla świadkowej

Wybór świadkowej to bardzo ważna decyzja. Uczestniczy ona nie tylko podczas organizacji ślubu i wieczoru panieńskiego, ale to przede wszystkim pomocna dłoń podczas samej uroczystości. Świadkowa musi zapanować nad niespodziewanym sytuacjami i współtowarzyszyć młodej parze przy kluczowych momentach ceremonii.

Jako że bukiet ślubny to ważny element w dniu ślubu, to podarowanie go świadkowej będzie symbolem wdzięczności za jej pomoc oraz obecność przy pannie młodej tego dnia. Oczywiście pewnie szykujecie nieco większy prezent w ramach podziękowań, natomiast taki gest może być wzruszającą niespodzianką :)

Ukłon w stronę zmarłych bliskich

Niedawno w swoim artykule o upamiętnianiu zmarłych na ślubie wspominałam o pięknym geście ze strony nowożeńców w ich stronę. Mowa o odwiedzinach bliskich na cmentarzu, gdzie pozostawiają bukiet ślubny.

Ma to symbolizować wdzięczność oraz pamięć o nich w tak ważnych dniu, dlatego nie sposób nie wspomnieć i w tym artykule o tym zwyczaju, który jednocześnie daje drugie życie bukietowi, jak również upamiętnia zmarłych.

Ramka wypełniona suszonymi kwiatami 

Ostatnio na rynku ślubnym pojawiły się ramki, w których można umieścić zasuszone kwiaty z bukietu ślubnego. Jeden rodzaj ramki wygląda podobnie do tych, które wykorzystujemy jako księgi gości. Pod wysuszeniu płatków kwiatów, wkładamy je do ramy, podobnie jak przy wspomnianej księdze gości, gdzie wrzucamy zapisane życzenia czy też imiona gości na kartkach bądź serduszkach. W efekcie końcowym otrzymujemy ramkę wypełnioną suszonymi płatkami kwiatów! Dodatkowo możecie ponaklejać swoje inicjały i datę ślubu na szkło ramy, aby dopełnić ten wyjątkowy obraz :)

Drugim rodzajem takich ramek, są te, w których wkładamy główki kwiatów w całości dookoła oprawy. Dookoła, ponieważ w środku znajduje się miejsce na zdjęcie. Najlepiej zaprezentuje się tam ujęcie panny młodej trzymającej bukiet ślubny, z którego pochodzą suszone główki kwiatów. Bez względu na to, jaką ramę wybierzecie, to na pewno będzie się pięknie prezentować w Waszym mieszkaniu. Co więcej, bukiet ślubny pozostanie z Wami jako pamiątka ślubna, podobnie jak suknia ślubna czy inicjały ze ścianki ślubnej. 

Liofilizacja, czyli drugie życie dla bukietu 

Jeśli nie chcecie rozkładać bukietu na części drugie, czyli zapobiec jemu wysuszeniu, to istnieje proces liofilizacji. Zanim jednak o tym zadecydujecie, to sprawdźcie czy kwiaciarnia, w której zamówiliście swój bukiet posiada taką usługę. Jeśli nie, to zapytajcie obsługę, gdzie można wykonać taki zabieg albo przeszukajcie Internet :)

A na czym polega liofilizacja? Generalnie to bardzo popularny zabieg stosowany w zabezpieczaniu żywności, jednak sprawdza się również w przypadku zabezpieczania bukietów. Taki bukiet wkłada do się specjalnej maszyny, która wyciąga całość wody z kwiatów i sublimuje w postaci lodowych kryształków. Po odebraniu bukietu z procesu sublimacji, naszym zadaniem jest zamknięcie go szklanej szkatułce i gotowe!

Dzięki takiemu procesowi będziecie mogli pochwalić się swoim bukietem ślubnym Waszym dzieciom czy nawet wnukom. A może i podarować im w rocznicę ich ślubu :)

Podaruj swój bukiet ślubny dla potrzebujących 

Kwiaty rozweselają przestrzeń, cieszą oko, jak również ich wręczanie sprawa po prostu radość. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz pozostawić swojego bukietu na grobach bliskich i nie chcesz suszyć go dla siebie, to miłym gestem będzie podarowanie go pobliskiemu hospicjum. Często są tam samotni ludzie, których nikt nie odwiedza, a podarowanie takiej osobie bukietu byłoby z pewnością nie zapomnianym gestem. To szczególnie dobry pomysł, gdy na bieżąco odwiedzacie takie miejsca i znacie przebywające tam osoby. A może i jest ktoś, kto skradł tam twoje serce i spędzasz z nim swój wolny czas? Pomyśl o tym!

Suszony bukiet ślubny jako inspiracji do dalszych dekoracji i artystycznych uniesień

Wysuszone główki kwiatów czy też już same płatki możecie spokojnie użyć do innych dekoracji w domu. Buteleczki wypełnione płatkami możecie podarować bliskim osobom, ale mogą być po prostu dekoracją w domu jako girlanda.

Płatki kwiatów możecie również włożyć do specjalnych zawieszek na naszyjnik, w której będziecie mogli je schować. Podobnie jak w przypadku buteleczek, będziecie mogli podarować je bliskim, jak mamie czy babci, albo po prostu nosić dla siebie. Jest tak wiele pomysłów, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Myślę, że każda z nas znajdzie idealny sposób na drugie życie dla bukietu ślubnego. Choć wydawać by się mogło, że to tylko kruche kwiaty, to nabierają wyjątkowości w dniu ślubu. W końcu to jedyny taki bukiet. Dlatego nie wyrzucaj go, a daj mu drugie życie. Jeśli nie chcesz zatrzymywać go w domu, to podaruj go bliskim bądź samotnym.

Podziel się odrobiną szczęścia, którą Ty otrzymałaś podczas swojego dnia ślubu! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 czerwiec 2020
19 sierpień 2019

Komentarze