Czy koniecznie trzeba go gdzieś spędzić?

30 grudzień 2017
Magdalena Gitler

Panuje przekonanie, że koniec roku należy świętować z pompą. W listopadowych  i grudniowych rozmowach często pada pytanie: „Gdzie spędzacie w tym roku Sylwestra?”. Panie debatują na temat sukien, a Panowie wyciągają przykurzone garnitury, ale czy ostatni dzień w roku faktycznie trzeba „gdzieś” spędzić?  

Sylwester z pompą

Sylwestrowe bale, imprezy w klubach, potańcówki w kameralnych salach i domówki.  W otoczeniu bliskich i znajomych lub całkiem obcych osób. Eleganckie, tematyczne albo w jeansach i t-shircie. Byle poza domem, z ludźmi. O północy fajerwerki  i szampan. Bardzo klasyczna opcja hucznych obchodów Nowego Roku. Oczywiście nie ma nic złego w tym wyborze, czasami jednak poczucie, że Sylwestra trzeba spędzić na hucznej imprezie, rodzi pewną zupełnie niepotrzebną presję.  

Sylwester inaczej

Całkiem niedawno, podczas spotkania ze znajomą, temat rozmowy zszedł właśnie na sylwestrowe szaleństwo. Szukając odpowiednich słów, asekuracyjnie zapytała, co planuję robić w Sylwestra, a ja zupełnie szczerze odparłam „Oh! Mam nadzieję, że absolutnie nic”, co zresztą jest szczerą prawdą, bo Nowy Rok najchętniej spędziłabym w ulubionych skarpetkach, oglądając stare filmy.  

Czy taka opcja jest gorsza?

Czasami traktujemy spędzenie Sylwestra w domu jako coś krzywdzącego. Trudno się temu dziwić  — gdy ktoś mówi, że rok zakończy w domu, spotyka się ze współczującym kiwaniem głową albo nagłą falą zaproszeń. Zupełnie jakby obchody tego święta we własnych czterech kątach zwiastowały prawdziwą katastrofę, tymczasem to wcale nie oznacza niczego złego, po prostu oznacza coś innego.  

Jaki Nowy Rok, taki cały rok

Życie na własnych warunkach w zgodzie ze sobą oznacza również  obchodzenie świąt  i wydarzeń w sposób, który sprawia nam przyjemność. Jeśli wierzyć przysłowiu, cały rok spędzony w wygodnym ubraniu na robieniu tego, co się lubi, brzmi bardzo kusząco, więc powiem zupełnie szczerze – spędzajmy Sylwestra tak, jak chcemy bez oglądania się na opinię innych. 

 

A Wy jakie macie podejście do Sylwestra? Koniecznie musicie go spędzić na imprezie?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 wrzesień 2017
22 wrzesień 2018

Komentarze