Pierścionek zaręczynowy - cyrkonia czy diament

04 grudzień 2018
Dagmara Sobczak

Cyrkonia czy diament? Myślę, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w którymś momencie swojego życia zadają sobie to pytanie. Chociaż może kobiety częściej. 

Kiedy myślimy o pierścionku zaręczynowym, zawsze pojawia się ten dylemat. Co będzie lepsze - diament, cyrkonia, a może brylant? W powszechnej opinii przyjęło się, że cyrkonia to gorszy kamień. Jak jest jednak naprawdę?

Pierścionek zaręczynowy - cyrkonia, diament a może brylant?

Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament to brylant. Mimo zawiłości to bardzo proste. Po prostu brylant to każdy diament, który został oszlifowany. Nieoszlifowany (niepoddany obróbce) diament to po prostu diament. 

A jak to jest z cyrkonią? Czym ona różni się od diamentu?

Przede wszystkim, jeżeli macie jakąkolwiek wątpliwość, czy kamień, który macie w ręku to diament czy cyrkonia, warto zapytać specjalisty. Analiza fachowca bezbłędnie odpowie Wam na to pytanie, ale oczywiście możecie także spróbować samemu rozwikłać tę zagadkę. 

Przejrzystość kamienia

Przejrzystość kamienia najlepiej sprawdzać na gazecie albo na książce. Dobrze, jeżeli będziemy mieli przy tym lupę i skorzystamy z jej pomocy. Jeżeli jesteśmy w stanie dostrzec litery pod kamieniem – mamy do czynienia z cyrkonią. Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stanie dokładnie zobaczyć liter, obraz się zamazuje, jest niewyraźny – to na pewno będzie diament. 

Temperatura kamienia 

Diamenty słyną z tego, że jeżeli zostawimy je na słońcu, albo wrzucimy do gorącej wody, ich temperatura nie zmieni się. Pozostaną zimne albo w temperaturze pokojowej. Odwrotnie zaś cyrkonia. Jeżeli poddamy ją działaniu wysokiej temperatury, będzie gorąca.

Test pod światło

To jeden z najtrudniejszych, moim zdaniem, testów, ale możecie spróbować go przeprowadzić.

Oglądając diament pod światło, możemy dojrzeć kolory czerwony i pomarańczowy, ale także delikatne refleksy szarości. Jeżeli natomiast patrzymy na cyrkonię pod światło, kolory mogą być różnorodne. Jeżeli Twój kamień ma wiele kolorów – możesz mieć pewność, że to cyrkonia.

Co lepsze – pierścionek zaręczynowy z diamentem czy cyrkonią?

Warto zwrócić uwagę na to, że diament jest najtwardszym kamieniem naturalnym, jaki występuje. Jest rzadkim minerałem, stąd też bardzo kosztownym. Cyrkonia to kamień sztuczny, który również wygląda pięknie i pięknie się mieni – tyle tylko, że jest dużo tańszy. Stąd też wiele kobiet go pokochało, bo mogło sobie na niego pozwolić. 

Zarówno diament, jak i cyrkonia może być pięknym dodatkiem biżuterii. Myślę, że kwestia co wybierzemy, rozbija się o dwa czynniki: po pierwsze cena (nie każdego stać na diamenty) a po drugie: trwałość. Jeżeli zależy nam na tym, by pierścionek, czy inny rodzaj biżuterii nie stracił swojego blasku i służył przez lata – lepiej zainwestować w diament. 

A Wy co byście wybrały? Diamenty czy cyrkonie?

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 wrzesień 2018
30 listopad 2018

Komentarze