Czy warto tworzyć listę prezentów?

07 listopad 2017
Katarzyna Bieńkowska

W tej chwili za oczywiste uznaje się, że w ramach prezentu ślubnego powinno dać się pieniądze. Wynika to chyba z faktu, że większość par przed ślubem ze sobą mieszka, wspólnie dorobili się już żelazka i pościeli, więc trudno znaleźć coś, co będzie prezentem trafionym. Kiedyś młodzi mieszkali ze sobą dopiero po ślubie i nie mieli nic na nową drogę życia, więc ręczniki czy sprzęty były „na wagę złota”. Czy wobec tego warto w ogóle tworzyć listę prezentów?

Moim zdaniem tak, szczególnie jeśli zapraszacie znajomych lub młode kuzynostwo albo po prostu są rzeczy, które chcielibyście mieć. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeżeli zaprosisz kuzynów, którzy są powiedzmy osiemnastoletni, to poczują się w obowiązku dać Wam prezent, ale nie stać ich by włożyć do koperty kilka stówek, więc możliwość kupienia Wam jakiegoś niewielkiego prezentu jest dla nich świetnym wyjściem. Wy dostajecie to, czego chcieliście, a oni nie mają poczucia, że włożyli do koperty za mało. Tutaj dodatkowym problemem może być fakt, że jeśli się uczą, a nie pracują, być może za prezent płacą ich rodzice. Jest jeszcze jeden argument za listą – jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie kupuje się prezenty to dzięki niej unikniesz kilkunastu kompletów ręczników albo pościeli (sama jestem kilka lat po ślubie i nadal mam stos nierozpakowanych!).

Jasne, możecie powiedzieć: co mnie obchodzą goście, czy ich stać, czy nie... albo: przecież nie o prezenty chodzi, nic od nich nie chcemy, tylko żeby z nami byli tego dnia... Ale jednak ich samopoczucie również jest ważne, więc zadbajcie o nie, w końcu to nie wiąże się z żadnym wysiłkiem ani poświęceniem z Waszej strony.    

Jeżeli postanowicie stworzyć listę prezentów to pamiętajcie, by ich ceny były zróżnicowane. Niech każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie, ale nie bójcie się wpisywać również droższych propozycji, jeżeli zapraszacie grono znajomych to często postanawiają oni kupić wspólny prezent i po prostu robią zrzutkę.

Pozostaje jeszcze pytanie, co z tą listą zrobić, bo przecież nie dołączycie jej do zaproszeń... ale to wcale nie jest problem, bo w każdej rodzinie jest ktoś, kto się tym zajmie. Niech lista trafi do świadków i do Waszego rodzeństwa czy rodziców, jeśli ktoś będzie chciał poprosić o podpowiedź w sprawie prezentu to najpierw zwróci się do nich. Zadbajcie tylko o to, by wszyscy mieli ze sobą kontakt, bo mimo wszystko dostać trzy ekspresy do kawy to chyba nie jest szczyt Waszych marze... Dodatkowo osobom mającym listę zwierzcie się ze szczegółów, bo może chcecie ekspres, ale koniecznie w kolorze czerwonym, albo nie może być na kapsułki, a różowa pościel nie będzie pasowała do Waszej sypialni i nigdy jej nie wykorzystacie. Jak ktoś wybierze prezent z listy to dostanie dodatkowe podpowiedzi i na pewno się ucieszy, że krąg poszukiwań został zawężony.   

A co wpisać na listę? Rozejrzyjcie się po swoim mieszkaniu i zastanówcie, czego Wam w nim brakuje, na liście może znaleźć się i komplet kieliszków i odkurzacz, serwis obiadowy i mikrofalówka, pościel lub narzuta. Dosłownie wszystko! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 sierpień 2020
03 listopad 2018

Komentarze