Czym kierować się podczas wyboru obrączek?

02 listopad 2017
Paulina Pieśla

Obrączka- symbol miłości i wierności. Ten mały przedmiot do końca Waszych dni, będzie kojarzył Wam się z tym, co połączyło Was na wieki. Z założenia, obrączkę nosimy do końca życia. Warto więc przy wyborze zastanowić się, na co zwrócić koniecznie uwagę, żebyśmy byli zadowoleni z podjętej decyzji.

Cena

Chyba nikogo to nie zdziwi, że umieściłam ten argument jako pierwszy. Wiele par, które są przed organizacją swojego wielkiego dnia ma okrojony budżet, w którym chcąc nie chcąc muszą się zmieścić. Obrączka to taki atrybut, który ze względu na czas, w jakim ma nam towarzyszyć, czyli kilkadziesiąt dobrych lat, musi być czymś trwałym. Wiele z nas kojarzy, że im lepszy produkt/usługa, tym cena wyższa. Oczywiście tak jest i nie można z tym dyskutować, ale istnieją sposoby, jak możemy zaoszczędzić podczas wybierania obrączki i na tym nie stracić.

Po pierwsze NIE szukajcie obrączek w firmowych salonach. Niejednokrotnie ze względu na fakt, że dany salon ma wyrobioną renomę w Polsce i na świecie, ceny biżuterii są dużo wyższe niż w innych miejscach. Poszukajcie koniecznie modeli, które przypadły Wam do gustu o lokalnych jubilerów. Uwierzcie na słowo, że potrafią oni mieć znacznie niższe ceny, niż popularne salony..

Drugim rozwiązaniem, dzięki któremu możecie zaoszczędzić, jest oddanie swojej starej, zniszczonej, nienoszonej biżuterii i przetopienie jej. Dzięki temu przetopiona biżuteria, może być wykorzystana do stworzenia naszych obrączek. W zależności od tego, ile biżuterii przetopicie, tyle możecie zaoszczędzić na Waszych obrączkach.

Próba

Błędnym przekonaniem, które istnieje wśród ludzi jest to, że IM WIĘKSZA PRÓBA ZŁOTA, TYM LEPIEJ. Nic bardziej mylnego! Zacznijmy może najpierw od tego, co tak naprawdę znaczy ‘próba złota’. Załóżmy, że wybieramy nasze obrączki i decydujemy się na próbę 585. Oznacza to, że próba zawiera 58,5 % czystego złota. Musicie mieć świadomość tego, że działa to zupełnie inaczej. Im niższa próba, czyli im mniej czystego złota w obrączce, tym trwałość jest większa. Niestety w przypadku niższych prób, obrączki nie prezentują się tak ładnie jak wtedy, kiedy wybierzecie próbę 585 czy wyższą. Wyższa próba = wyższa cena. Musicie to mieć również na uwadze. Wybór należy do Was, czy decydujecie się na niższą próbę, która będzie trwalsza, ale jej wygląd nie będzie do końca wpisywał się w Wasze walory estetyczne. Czy stawiacie na wygląd, wyższą cenę, ale trwałość, która pozostawia wiele do życzenia. Na chwilę obecną najpopularniejszą próbą wybieraną przez przyszłych małżonków jest próba 585.


Rodzaj złota

Do najpopularniejszych należą: złoto, złoto czerwone i złoto białe. Najczęściej jeżeli chodzi o tę kwestię, pary kierują się własnym gustem. Wiadomo, że w ostatecznym rozrachunku, to nam ma się podobać nasz wybór, a nie komuś innemu.  Coraz częściej Pary młode decydują się na wybór obrączek z białego złota. Musicie jednak pamiętać o tym, że do tego typu biżuterii dodawany jest nikiel, który może wywoływać uczulenia, jeżeli któreś z Was jest alergikiem. Warto również zaznaczyć, że lepiej prezentuje się obrączka, która w jakiś sposób nawiązuje do pierścionka zaręczynowego. Jeżeli stałaś się posiadaczką pierścionka z klasycznego złota, a zawsze marzyłaś o obrączce z białego, zdecyduj się na dwukolorową obrączkę.

Szerokość i grubość

O ile jeszcze na szerokość sporo par zwraca uwagę, o tyle o grubość raczej mało kto pyta. Zacznę najpierw od szerokości. Najlepiej, jeżeli dostosujecie ją indywidualnie do swoich palców. Jeżeli Ty jesteś posiadaczką, chudych i długich palców, to komicznie  będzie wyglądała u Ciebie szeroka obrączka. To samo działa w drugą stronę. Mężczyźni zazwyczaj mają typowe męskie, duże dłonie, więc cienka obrączka mogła by wyglądać nieelegancko.
Inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o grubość. Im grubsza obrączka, tym mniej podatna na uszkodzenia. Obrączki cieńsze częściej ulegają uszkodzeniu, oraz nie są tak komfortowe w noszeniu, jak  grubsze modele.
    

Rozmiar

Oczywista oczywistość, jednak posiadająca kilka szczegółów, na które nie zawsze zwraca się uwagę. Palce latem są bardziej opuchnięte niż zimą- ma oczywiście na to wpływ dodatnia temperatura. W takiej sytuacji, miarka powinna być nieco ciaśniejsza niż w rzeczywistości.  Postaraj się wstrzymać od prac fizycznych przed przymiarką- jeżeli Twoja praca zawodowa wiąże się z silnym wysiłkiem fizycznym, zacznij mierzyć obrączki wtedy, kiedy będziesz miał trochę wolnego, spróbuj umówić się np. w weekend. Wysiłek fizyczny również powoduje znaczące opuchnięcia palców. Ciśnienie atmosferyczne- im niższe, tym bardziej opuchnięte palce. Efekt ten szczególnie widoczny jest po przebudzeniu, więc nie umawiaj się na przymiarki obrączek wczesnym rankiem.

Inne istotne szczegóły

Decydując się na wybór obrączek z białego złota pamiętaj, że po jakimś czasie ono zżółknie - taka jego natura.

Obrączki, które mają cyrkonie lub brylant, zazwyczaj nie mogą być zmieniane, jeżeli chodzi o rozmiar.

Idealna obrączka to taka, którą łatwo wsunąć, ale ciężej zdjąć - pamiętaj o tym w czasie przymiarek.

Czas realizacji obrączek to około 6 tygodni. Podobnie jak w przypadku wszystkich usług ślubnych nie zapomnij o tym, że salony jubilerskie wymagają wpłaty zaliczki. Zazwyczaj wynosi ona 30% wartości obrączek  



Jak widzicie, wybór obrączek nie należy do najłatwiejszych spraw, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć w trakcie organizacji wesela. Pamiętajcie, że będą one Wam towarzyszyć całe życie, więc zanim podejmiecie decyzję, zastanówcie się kilkakrotnie, po to, żeby za parę lat nie żałować wyboru. 

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 październik 2019
16 sierpień 2018

Komentarze